הבלוג של מרים ריפקינד - יועצת שינה

מרים ריפקינד – יועצת שינה

אז מי אני? מרים ריפקינד - יועצת שינה מוסמכת להקניית הרגלי שינה בריאים לילדים בגילאי חמישה חודשים עד חמש שנים.

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מאוגוסט 2015

 

אין ספק שעניין הפחדים לפני השינה מעסיק הורים רבים, זה באמת נושא רגיש, מבלבל ומאתגר, אז בואו נעשה קצת סדר, נדבר על ההבדל בין סיוטים לביעותי לילה, מה לעשות כשאר הם מופיעים ואיך כדאי להגיב כאשר ילדנו מסרבים ללכת לישון כי יש מפלצת בארון.

מפלצת בארון

 סיוטים וביעותים, שני דברים שונים.

סיוטים- מתרחשים בשנת החלום (אחד משלבי השינה). הילד מקיץ בבהלה, ערני ומסוגל לספר על תוכן החלום. ניתן לנחם ולהרגיע את הילד. עולם התוכן של החלומות מותאם לגיל של הילד, לדוג’ -גיל שנתיים עולים תכנים הקשורים להיפרדות מההורים ובגיל גן מפלצות ומכשפות.

מה עושים? מנחמים ומרגיעים. עדיף לא לפתח שיחה על תוכן החלום בשעת לילה. המסר הוא שאתם לצידו והוא יכול להירגע ולחזור לישון.

ביעותי לילה- לא פשוט לצפות בילד החווה ביעותי לילה. ביעותים מתרחשים בין שלבי השינה, נראה כי הילד לכוד בין שינה עמוקה לעירות. בד”כ הילד יצרח או יבכה, עיניו יהיו פקוחות והתנהגותו אף יכולה להיות אלימה. לא ניתן להרגיעו או להעירו והתנהגותו אוטומטית. בבוקר לא יזכור כלום. מתרחש בד”כ בשעות הראשונות של הלילה.

מה עושים? לא מנסים להעיר! מוודאים שהילד לא מסכן את עצמו וחוזר לישון בסוף הארוע בצורה בטוחה. בנוסף, חוסר בשעות שינה מעלה את רמת הסטרס, כאשר נלמד את ילדנו הרגלי שינה בריאים הם ישנו יותר שעות ביממה, רמת הסטרס תרד וביעותי הלילה לרוב יעלמו.

מה יכול לגרום להופעת אירועים אלו?

גנטיקה, ילדים עם שינה עמוקה יותר מאחרים, לחץ פסיכולוגי, סטרס וסדירות השינה (משך השינה, שעות קבועות, עייפות)

ישנם טריגרים במהלך השינה- מחלות, חום, תרופות, טמפ’ לא מתאימה.

לא רוצה לישון, יש מפלצת בארון!

התנגדות להשכבה בגלל פחדים יכולה להופיע לקראת גיל 3

בגילאים האלו ילדים מתחילים להבין שהעולם גם קצת מפחיד. התפקיד שלנו ברגעים אלו זה לתת מקום קשוב ומכיל לפחדים ולמצוא יחד עם הילד פתרון, איך אפשר להתגבר על הפחד. הילד מרגיש כי יש מקום לגיטימי לרגשותיו, מבינים את המצוקה שלו וגם מאמינים ביכולות שלו להתגבר על הבעיה.

נקודה למחשבה: כאשר ילדכם קם בבהלה מחלום רע או טוען שיש לו מפלצות בחדר ומה שאתם מיד עושים זה לקחת אותו למיטה שלכם, מה המסר שעובר לילד? החדר/המיטה שלי לא בטוחים מספיק ולכן צריך לעבור למיטה של ההורים.בדומה..כאשר הוא מפחד ואתם ישנים איתו בחדר, מה המסר?? אני לא מסוגל להתמודד לבד, רק ההורים יכולים לעזור לי.

מה יכול לעזור? תשאלו את הילד שלכם מה יכול לעזור לו, תקשיבו לו. הסבר הגיוני שלכם לא יעזור, לא מעניין אותו שלפי חוקי הפיזיקה אי אפשר לעוף על מטאטא. היגיון ודימיון לא הולכים יחד. לעומת זאת דימיון ודימיון מסתדרים מעולה. בובות עם כוחות קסם, פנס, גיבורי על וחרבות, לשיר שיר, לחפש מתחת למיטה, לסדר את החדר לפני השינה שלא יהיו דמויות מפחידות, ספריי מפלצות, האינטרנט מלא בעוד דרכים יצירתיות..

כאשר אתם רואים שילדכם הצליח להתגבר ולהתמודד, חזקו אותו. לא בפרסים! אלא בחיזוק תחושת המסוגלות שלו. תראו לו שהוא הצליח.

האם זו מניפולציה?

לא! הפחד אמיתי!  פחדים הם תהליך טבעי בהתפתחות ילדנו.  אני בהחלט מבינה למה הורים רבים שואלים את זה, לפעמים זה מרגיש שזה הדרך של ילדנו להשאיר אותנו בסביבה. אבל.. כשאתם מתחילים לחשוב ככה, קודם כל תנסו להבין אם יש משהו שאתם עושים שמחזק את ההתנהגות הזו. אם הילד מקבל המון תשומת לב סביב הנושא של הפחדים ורווחים רבים כמו לעבור למיטה שלכם או נוכחות מוגברת איתו בחדר, זה מעודד את ההתנהגות ומעצים אותה.

כמו כן, לפעמים, אנו נראה ילדים שפיתחו עם הזמן חווית שינה שלילית והם מפרשים את החוויה כמפחידה. חלק מלימוד הרגלי שינה בראים, שמבחינתי חלק מרכזי בתהליך יעוץ שינה, זה לעזור לילד לתקן את החוויה הזו. כאשר הילד מרגיש מיודד עם המיטה, נהנה מזמן ההשכבה ולא מקיץ בלילות, אנו נראה כי הפחדים פשוט נעלמים.

אם אתם שמים לב כי במשך תקופה ילדכם מראה סימני חרדה, עליהם תוכלו לקרוא במאמר- איך מתמודדים עם חרדות אצל ילדים, כדאי לפנות לעזרה מקצועית.

יש לכם עוד שאלות?

מוזמנים לפנות אלי - טלפון:  0508362978

——

מרים ריפקינד – יועצת שינה

למאמרים מעניינים נוספים, כנסו לאתר שלי: לחצו פה

או בקרו בדף הפייסבוק

 

עוד מהבלוג של מרים ריפקינד - יועצת שינה

תצוגה מקדימה

הילדה שלי לא ישנה, מתי זה ישתנה?

אז זה הסיפור שלי.. איך הגעתי להיות יועצת שינה? "בזכות" בתנו הבכורה (עומר) נחשפנו לעולם הזה. עברנו כמה חודשים של גיהנום (ואני מצטערת שאני משווה את זה לדבר הכי נורא שאפשר, אנחנו כבר שלוש שנים אחרי, ובכל פעם שנזכרים בתקופה הזו...

תצוגה מקדימה

מוצץ ושינה

"בהתחלה, כשהיה קטן, הוא היה מתעורר פעם אחת בלילה בשביל מוצץ ומיד חוזר לישון. מה קרה? למה זה השתנה?"  שאלה אותי אמא. מוצץ בהחלט עוזר לתינוק שלנו להרדם בזמן עייפות, אבל.. מוצץ הוא גם גורם תלות לכל דבר, מה שמוביל ליקיצות רבות...

תצוגה מקדימה

איך מתמודדים עם חרדות אצל ילדים בעקבות המצב הביטחוני?

אנו נמצאים בתקופה של מתיחות ביטחונית. לצערנו, מידי יום מתרחשים עוד ועוד אירועים קשים שגם עלינו, המבוגרים, הם משפיעים. במאמר זה תמצאו מספר טיפים אשר עשויים לסייע לכם בהתמודדות עם תגובות ילדכם עקב המצב. ...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה