הבלוג של מרים ריפקינד - יועצת שינה

מרים ריפקינד – יועצת שינה

אז מי אני? מרים ריפקינד - יועצת שינה מוסמכת להקניית הרגלי שינה בריאים לילדים בגילאי חמישה חודשים עד חמש שנים.

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מאוגוסט 2015

אנו נמצאים בתקופה של מתיחות ביטחונית. לצערנו, מידי יום מתרחשים עוד ועוד אירועים קשים שגם עלינו, המבוגרים, הם משפיעים. במאמר זה תמצאו מספר טיפים אשר עשויים לסייע לכם בהתמודדות עם תגובות ילדכם עקב המצב.

בילבול לגבי מצב בטחוני

פחד, חרדה ומה שביניהם:

ילדים מפחדים מהרבה דברים שאנחנו המבוגרים למדנו שלא צריך לפחד מהם. לדוגמא: רעשים חריגים, חושך, להישאר לבד ועוד. יתרה מכך, ילדים עלולים לפתח חרדות לאחר שנחשפו לתכנים  שהם עוד לא מסוגלים להתמודד איתם מאחר ועולמם הרגשי עדיין לא מוכן לכך. לכן במצבי מלחמה, מוות של אדם קרוב, מעורבות בתאונה וכדומה, יש סכנה כי  ילדים יסבלו מחרדות.

פחדים בקרב ילדים הם חלק טבעי מההתפתחות שלהם. יחד עם זאת, כאשר אנו רואים שהילד מתעסק הרבה בגורם הפחד, עד כדי שזה מסיח דעתו ומפריע לו לחשוב על דברים אחרים, שהוא מגביל את פעילויותיו בעקבות הפחד, וכאשר הוא לא מסוגל להתרכז במשימות תואמות גיל (כגון לימודים בבית הספר), כנראה שיש כבר משהו מעבר שמצריך את התייחסותכם.

כיצד נראית חרדה אצל ילדים?

v    בכי מרובה: ילדים הסובלים מחרדה נוטים יותר לבכי, כאילו הם נמצאים כל הזמן על הסף וכל גירוי קטן יכול לעורר תגובה רגשית קיצונית.

v    קשיי שינה: בלילה, לבד, החרדה בדרך כלל מתגברת. הילדים עשויים לסבול מקושי בשינה, להגיע תכופות למיטת ההורים, לסרב לישון לבד בחדר, לסרב לישון בחושך ועוד.

v    תחושת חוסר אונים ונסיגה לתלות: הילדים עשויים לסגת בהתפתחות שכבר הושגה בתחום העצמאות, להצמד עוד יותר אל ההורים, לסרב להיות לבד, לסרב להיפרד, קשיים בהליכה לגן או לבית הספר וכד’. הנסיגה יכולה להתבטא גם בסימנים כמו הרטבת לילה ופחד משהייה לבד במשך היום.

v    קשיי ריכוז: החרדה מעסיקה את הילדים כל הזמן, ולכן קיים קושי בריכוז במשימות יומיומיות ובית-ספריות אחרות.

v    סימנים פיזיולוגיים: פעמים רבות חרדה אצל ילדים מתבטאת באופן סומטי בתחושות של כאבי ראש, כאבי בטן, בחילות והקאות. הסימנים הגופניים נפוצים בעיקר אצל ילדים שמתקשים לבטא את חרדותיהם באופן מילולי.

v      סימנים רגשיים: הילד עשוי לבטא את חרדותיו בהתקפי זעם , דיכאון או בעיות התנהגות.

מה ביכולתנו לעשות כדי לעזור לילדים שלנו לחיות במצבי מתח, חרדה ומלחמה?

1. אנחנו כהורים צריכים לחזק את עצמנו ולהיעזר בכל מקורות התמיכה שיש לנו בתקופות כאלו.

2. שמירה על סדר היום שלכם – יש חשיבות יתרה לשמירה על שגרת יומכם ככל האפשר שכן סדר יום  נותן לילד (וגם לנו..) בטחון.

3. להרגיע את ילדכם – ניתן לעשות זאת בצורה מילולית דרך אמירות המקנות תחושת ביטחון  וכמובן גם בצורה לא מילולית באמצעות מגע שלכם שהינו גורם מרגיע עבורם.

4. להיות מכילים ותומכים ברגשות ילדכם – אפשרו לילדכם לבטא את הרגשת הסכנה בה הוא חי, וכבדו את רגשותיו עד כמה שאפשר על ידי הימנעות מלחץ עליו להיות עצמאי כמו שהיה בעתות שלום. להימנע מלהיפרד ממנו שלא לצורך, להסביר לו מתי חוזרים.

5. כנות ופתיחות – כאשר ילדכם שואל על המצב ענו לו בכנות על שאלותיו בצורה ברורה ועניינית (בהתאם לגילו) הנותנת תחושה של ביטחון.

6. עודדו את ילדכם לבטא את פחדיו במשחק וביצירה – זה הזמן להוציא את חומרי היצירה מהארון, עודדו את ילדכם לשחק על ידי מתן אביזרי משחק רבים ושונים ועל ידי תמיכה במשחק שלו.

7. הימנעו מחשיפת יתר – חשוב לא לחשוף את הילדים לעודף פרטים ולתמונות שעלולות לפגוע בהם. כדאי גם להימנע בשיחות בנוכחותם מתיאורים של האירועים. תסבירו להם רק מה ששאלו וכל מה שחובה להגנתם  ולביטחונם. המענה שלכם  צריך להיות קצר, אמפטי וענייני.

חשוב להדגיש, במידה והחלו אצל ילדכם סימפטומים של חרדה, כפי שתוארו לעיל, יש לפנות לשירותי ייעוץ מקצועיים.

 

יש לכם עוד שאלות?

מוזמנים לפנות אלי - טלפון:  0508362978

——

מרים ריפקינד – יועצת שינה

למאמרים מעניינים נוספים, כנסו לאתר שלי: לחצו פה

או בקרו בדף הפייסבוק

עוד מהבלוג של מרים ריפקינד - יועצת שינה

תצוגה מקדימה

הילדה שלי לא ישנה, מתי זה ישתנה?

אז זה הסיפור שלי.. איך הגעתי להיות יועצת שינה? "בזכות" בתנו הבכורה (עומר) נחשפנו לעולם הזה. עברנו כמה חודשים של גיהנום (ואני מצטערת שאני משווה את זה לדבר הכי נורא שאפשר, אנחנו כבר שלוש שנים אחרי, ובכל פעם שנזכרים בתקופה הזו...

תצוגה מקדימה

מה עושים כשהילד מפחד בלילה?

  אין ספק שעניין הפחדים לפני השינה מעסיק הורים רבים, זה באמת נושא רגיש, מבלבל ומאתגר, אז בואו נעשה קצת סדר, נדבר על ההבדל בין סיוטים לביעותי לילה, מה לעשות כשאר הם מופיעים ואיך כדאי להגיב כאשר ילדנו מסרבים ללכת לישון כי...

תצוגה מקדימה

מוצץ ושינה

"בהתחלה, כשהיה קטן, הוא היה מתעורר פעם אחת בלילה בשביל מוצץ ומיד חוזר לישון. מה קרה? למה זה השתנה?"  שאלה אותי אמא. מוצץ בהחלט עוזר לתינוק שלנו להרדם בזמן עייפות, אבל.. מוצץ הוא גם גורם תלות לכל דבר, מה שמוביל ליקיצות רבות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה