הבלוג של מרים ריפקינד - יועצת שינה

מרים ריפקינד – יועצת שינה

אז מי אני? מרים ריפקינד - יועצת שינה מוסמכת להקניית הרגלי שינה בריאים לילדים בגילאי חמישה חודשים עד חמש שנים.

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מאוגוסט 2015

שנתם של ילדנו היא באמת יקרת ערך. בעבורנו ההורים, אין הרבה דברים המשתווים למראה ילדנו הקטנים מכורבלים בשמיכה, נושמים ברכות ונראים שמחים ושלווים. אבל מה אם ילדנו זזים באי נוחות, נוחרים או נאנחים בשנתם. כיצד איכות שנתם בלילה משפיעה על יכולתם להתמודד מבחינה חברתית, רגשית ולימודית?

אלו הן חלק מהשאלות שחוקרי רפואה מובילים דנו בהם ב SLEEP 2015 (הכנס השנתי המוביל בתחום רפואת השינה) שהתקיים בארה”ב בעיר סיאטל ביוני האחרון.

מעבר להדגשת חשיבות השינה הציגו בכנס מחקרים רבים שפורסמו זה עתה, שהציעו תשובות להרבה מהשאלות העולות להורים בשעת ההשכבה.

ילד ישן - מח מטען 

בשינה המוח “מוציא את האשפה”, תהליך החשוב במיוחד אצל ילדים.

מחקרים אחרונים במדעי המוח מראים שיש לשינה תפקידים רבים יותר מאשר רק התאוששות. לדוג’ חוקרים יודעים זה מכבר כי זמן השינה הוא קריטי להתפתחותם של תפקודים מוחיים כגון, למידת מידע חדש ואיחסון מידע בזיכרון לטווח ארוך. אבל, במחקר חדש על בעלי-חיים, קבוצת מדענים באוניברסיטת רוצ’סטר מצאה שבמהלך השינה המוח מנקה את עצמו – למעשה, מוציא את האשפה שלו. הוא עושה זאת דרך רשת של תעלות ספציפיות (בדומה לצנרת של ביוב) שנפתחות לגמרי במצב שינה. חוקרים חושבים שתהליך זה של ניקוי האשפה, צורך המון אנרגיה ולכן אולי יש צורך לחכות לזמן השינה |בשביל לעשות זאת.

מחקרים עכשווים אחרים מחזקים את הרעיון ששנת לילה רציפה ואיכותית היא חיונית במיוחד לילדים משום שבזמן השינה מופרש בגוף הורמון הגדילה. הורמון זה חיוני להתפתחות הרקמות והשרירים בגילאים אלו.

“הורמון הגדילה מופרש בעיקר בשעות הלילה, במיוחד מחצות ועד שש בבוקר, לכן ישנה חשיבות רבה ששנתם של ילדים תהיה אכותית ורציפה”, אומרת שליני פרוטי, חברה באקדמיה האמריקאית לרפואת שינה ומנהלת מרכז מחקר ברפואת שינה אצל ילדים. “אנחנו לא רוצים
שהם יתעוררו למשך זמן ארוך”.

הקווים המנחים של ה-National Sleep Foundation בנוגע לכמות השעות שילדים בגילאים שונים צריכים לישון הם ברורים; 3-6 שנים: 10-12 שעות. 6-13 שנים: 9-11 שעות ומתבגרים זקוקים ל 8-10 שעות שינה.

 

חסך שינה יכול לגרום להשמנת יתר, לבעיות התנהגותיות ותסמינים הדומים לADHD.

חסך שינה יכול להוביל לאיבחון שגוי של ADHD

חסך בשעות שינה יכול להתבטא בעוד דרכים מגוונות ומתעתעות. בנוסף לתסמינים פיזים חסך שינה יכול לגרום לבעיות התנהגותיות וריגשיות. זה יכול לקצר את טווח יכולת הריכוז של ילדים ואף לגרום לתסמינים הדומים לADHD. למעשה ילדים יכולים לקבל איבחון שגוי של ADHD רק משום שאינים ישנים מספיק זמן, אומרת פרוטי. מחקר אשר מנה כמעט 2500 ילדים בגילאי 6-15 מאשר כי ילדים עם בעיות שינה נוטים יותר להיפראקטיביות, אימפולסיביות ואגרסיביות. כל אלו תסמינים המופיעים גם אצל ילדים הלוקים בADHD. מחקר נוסף אשר הוצג ב SLEEP 2015  תמך בממצאים שהפרעות שינה יכולות, לפחות בחלקן, להיות הסיבה לכמה מהתסמינים בהפרעת ADHD. למעשה יכולת הלמידה המוטורית אצל ילדים עם ADHD השתפרה כאשר אלו ישנו יותר שעות.

בניגוד למבוגרים עייפים הנעשים איטיים וחסרי אנרגיה, ילדים נעשים היפראקטיבים ונפיצים כאשר הם מנסים לפצות על התשישות.

 

ילדים עם חסך שינה נמצאים בסיכון להשמנת יתר וסכרת

מספר מחקרים שהוצגו בSLEEP 2015  חקרו איך חסך שינה כרוני תורם לסכרת והשמנת יתר. שינה מווסתת את המערכת הנוירואנדוקרינית והמטבוליזם של גלוקוז.
לכן, כשילדים לא ישנים מספיק תהליכים חיוניים אלו עלולים להשתבש. מחקרים אפידימיולוגים מראים שבחברה המודרנית ילדים ומבוגרים מבלים פחות זמן במיטה משעשו עד לפני כמה עשורים – עובדה אשר ככל הנראה תורמת למגפת השמנת היתר.

ילדים אשר סובלים מחסך שינה עלולים לחלות יותר.

פרוטי אומרת שחסך שינה יכול לפגוע גם במערכת החיסון, מה שגורם לילדים להיות יותר פגיעים למחלות. “כשניתן חיסון, אנשים עם חסך בשעות שינה, לא פיתחו תגובה מספקת לחיסון בהשוואה לאנשים עם מספיק שעות שינה” היא אומרת, בהתייחסות לקשר הנצפה בין חסך שינה ולמערכת חיסון מדוכאת.

למתבגרים הסיכון המיוחס לחסך שינה הוא גדול

הרבה בעיות שינה בקרב מתבגרים מיוחסות לסגנון החיים המודרנים. קרג קנאפרי מנהל מרכז השינה לילדים בייל מצטט מחקר עכשווי שמצא כי 90% מהמתבגרים האמריקאים נמצאים בחסך שינה.

יחד עם לו”ז עמוס ושעורי בית רבים, קנאפקי מאשים את הטכנולוגיה. מתבגרים רבים ישנים עם הסמארטפון מתחת לכרית ומתעוררים לענות לצלצולי ההודעות, אור כחול-לבן הנפלט מהמסך דומה לאורך הגל של האור המופק מהשמש אשר מעורר את המוח.

עייפות גורמת לתאונות דרכים, ותאונות דרכים הן הסיבת המוות הנפוצה ביותר בקרב מתבגרים. חיבור העובדות האלו מוביל לבעיה רצינית, אומר קנאטפרי.

מחקר של אוניברסיטת פיצבורג לרפואה שהוצג בSLEEP 2015  מצא שמתבגרים הסובלים מחסך שינה שמים פחות דגש עלסיכונים, יותר דגש על סיפוקים ולא מבינים כמו שצריך איומים פוטנציאלים. מחקר נוסף שמנה 2,500 מתבגרים מצא קשר בין בעיות שינה לשימוש באלכוהול ומריחואנה, כל 10 דקות שנוספו לשעת ההשכבה (מאוחר יותר בערב) נמצאו במתאם עם עליה של 4%-6% בסיכון המתבגרים לצרוך מריחואנה ואלכוהול.

   * תורגם מאתר http://www.huffingtonpost.com

יש לכם עוד שאלות?

מוזמנים לפנות אלי - טלפון:  0508362978

——

מרים ריפקינד – יועצת שינה

למאמרים מעניינים נוספים, כנסו לאתר שלי: לחצו פה

או בקרו בדף הפייסבוק

עוד מהבלוג של מרים ריפקינד - יועצת שינה

תצוגה מקדימה

הילדה שלי לא ישנה, מתי זה ישתנה?

אז זה הסיפור שלי.. איך הגעתי להיות יועצת שינה? "בזכות" בתנו הבכורה (עומר) נחשפנו לעולם הזה. עברנו כמה חודשים של גיהנום (ואני מצטערת שאני משווה את זה לדבר הכי נורא שאפשר, אנחנו כבר שלוש שנים אחרי, ובכל פעם שנזכרים בתקופה הזו...

תצוגה מקדימה

מה עושים כשהילד מפחד בלילה?

  אין ספק שעניין הפחדים לפני השינה מעסיק הורים רבים, זה באמת נושא רגיש, מבלבל ומאתגר, אז בואו נעשה קצת סדר, נדבר על ההבדל בין סיוטים לביעותי לילה, מה לעשות כשאר הם מופיעים ואיך כדאי להגיב כאשר ילדנו מסרבים ללכת לישון כי...

תצוגה מקדימה

מוצץ ושינה

"בהתחלה, כשהיה קטן, הוא היה מתעורר פעם אחת בלילה בשביל מוצץ ומיד חוזר לישון. מה קרה? למה זה השתנה?"  שאלה אותי אמא. מוצץ בהחלט עוזר לתינוק שלנו להרדם בזמן עייפות, אבל.. מוצץ הוא גם גורם תלות לכל דבר, מה שמוביל ליקיצות רבות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה