הבלוג של מרים ריפקינד - יועצת שינה

מרים ריפקינד – יועצת שינה

אז מי אני? מרים ריפקינד - יועצת שינה מוסמכת להקניית הרגלי שינה בריאים לילדים בגילאי חמישה חודשים עד חמש שנים.

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מאוגוסט 2015

יועצות שינה לא מנסות להרעיב את ילדכם!

כל עוד אתם, ההורים, חושבים שילדכם זקוק לאוכל במהלך הלילה אין בעיה ללמד אותו להרדם עצמאית ולהקנות לו הרגלי שינה בריאים ולהשאיר האכלות לילה. אבל.. בואו נעשה הפרדה בין צורך פיזיולוגי (רעב) לעניין התנהגותי (תלות). כאשר הילד מקשר בין אוכל לשינה, גם האבסה במהלך היום או לפני השינה לא תוריד את הצורך שלו באוכל במהלך הלילה, למה? כי הוא לא באמת רעב! הוא זקוק לפעולת האכילה בשביל להצליח לחזור לישון.

 • מתי ניתן להתחיל לעבוד על ניתוק ההקשר בין אוכל לשינה?  גיל 3 חודשים.
 • איך ננתק את הקשר בין אוכל לשינה?
 1. לא להאכיל סמוך להשכבה (כל היום) – נוודא שיש לפחות 15 דקות שמפרידות בין סיום הארוחה לזמן ההשכבה. כך נדע בוודאות שהילד לא נרדם, מתנמנם או מתחיל לחשוב על שינה בזמן האכילה.
 2. לא להאכיל בסמוך להתעוררות (כל היום) – האכלה בסמיכות להתעוררות מייצרת  דריכות אצל הילד ועלולה  לגרום להתעוררויות לאוכל ואף לקצר את השינה שלו.
 3. במהלך ההאכלה נשים לב לקצב היניקות וכאשר נראה שהן נחלשות ננתק את הילד מהפיטמה. החלשות היניקות מסמנת לנו שהילד מתחיל להתנמנם ובעצם נעזר באוכל בשביל להירדם. לרוב כשתינוק רעב קצב היניקה הינו מהיר שכן הוא אוכל בשביל לשבוע
 4. קצב היניקות זו האינדיקציה היחידה שלנו, עייני התינוק יכולות להיות עצומות בעירות ופקוחות בנימנום או שינה.
 5. כדאי להאכיל בכיסא/כורסא – לא בשכיבה ולא במיטת ההורים משתי סיבות עיקריות. מבחינה פיזיולוגית שתייה בשכיבה גורמת להווצרות נוזלים בתעלות האוזניים וגורמת לדלקות וכן סכנת חנק כאשר אנו נותנים בקבוק במיטה. ומבחינה התנהגותית אנו שואפים לנתק ככל האפשר את הקשר בין שינה לאוכל.

 

 • איך מתחילים להוריד האכלות מרובות בלילה? בצורה הדרגתית! 
 1. ראשית נתחיל להפריד בין אוכל לשינה כפי שדיברנו עד כה.
 2. נחליט על מרווחים קבועים בין האכלה להאכלה (מינימום כל שלוש שעות) כשנראה שהתינוק מסתגל לשינוי נמשיך לרווח את זמני ההאכלה. בהתאם לצורכי הילד ובהתאם לגילו (ראי טבלה).
 3. ציפיות מוגדרות מראש ועיקביות – חשוב שתגדירו לעצמכם מראש ובהתאם למצב של ילדכם כמה ארוחות הילד יצרוך בלילה ותגדירו זמנים קבועים לכך. ככל שתדבקו בהחלטה שקיבלתם בצורה עיקבית כך הילד יסתגל למצב מהר יותר.

 טבלאת האכלות לילה לפי גיל

חשוב להוסיף: כל עוד ישנם גורמי תלות נוספים חוץ מאוכל, לא בטוח שנראה שיפור בכמות היקיצות ובאיכות השינה. כל עוד אין הרדמות עצמאית לחלוטין נצפה לראות יקיצות וקושי להרדם.

 • טוב לדעת..
 1. מחקרים לא הצליחו למצוא קשר בין רעב ליקיצות בלילה. למעט מקרים קיצוניים של הרעבה.
 2. לא נמצאה השפעה של תוספת דייסה לפני השינה והורדת מספר היקיצות.
 3. הורדת מינון האכלות לילה תעלה את צריכת המזון ביום.
 4. אכילה מרובה בלילה לעיתים מפריעה לשינה (איך אתם ישנים אחרי ארוחה כבדה?)
 5. ברוב המקרים, דילול החלב לא פותר את בעיית היקיצות, הילד תלוי במציצה ולאו דווקא בתוכן.
 6. החלפת החלב במים יוצרת תלות חדשה –  במים.
 7. החלפת הנקה בתמ”ל לא משפרת את איכות השינה.

baby sleeping on huge bottle

יש לכם עוד שאלות?

מוזמנים לפנות אלי - טלפון:  0508362978

——

מרים ריפקינד – יועצת שינה

למאמרים מעניינים נוספים, כנסו לאתר שלי: לחצו פה

או בקרו בדף הפייסבוק

 

עוד מהבלוג של מרים ריפקינד - יועצת שינה

תצוגה מקדימה

הילדה שלי לא ישנה, מתי זה ישתנה?

אז זה הסיפור שלי.. איך הגעתי להיות יועצת שינה? "בזכות" בתנו הבכורה (עומר) נחשפנו לעולם הזה. עברנו כמה חודשים של גיהנום (ואני מצטערת שאני משווה את זה לדבר הכי נורא שאפשר, אנחנו כבר שלוש שנים אחרי, ובכל פעם שנזכרים בתקופה הזו...

תצוגה מקדימה

מה עושים כשהילד מפחד בלילה?

  אין ספק שעניין הפחדים לפני השינה מעסיק הורים רבים, זה באמת נושא רגיש, מבלבל ומאתגר, אז בואו נעשה קצת סדר, נדבר על ההבדל בין סיוטים לביעותי לילה, מה לעשות כשאר הם מופיעים ואיך כדאי להגיב כאשר ילדנו מסרבים ללכת לישון כי...

תצוגה מקדימה

מוצץ ושינה

"בהתחלה, כשהיה קטן, הוא היה מתעורר פעם אחת בלילה בשביל מוצץ ומיד חוזר לישון. מה קרה? למה זה השתנה?"  שאלה אותי אמא. מוצץ בהחלט עוזר לתינוק שלנו להרדם בזמן עייפות, אבל.. מוצץ הוא גם גורם תלות לכל דבר, מה שמוביל ליקיצות רבות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה