הבלוג של מרים ריפקינד - יועצת שינה

מרים ריפקינד – יועצת שינה

אז מי אני? מרים ריפקינד - יועצת שינה מוסמכת להקניית הרגלי שינה בריאים לילדים בגילאי חמישה חודשים עד חמש שנים.

עדכונים:

פוסטים: 9

החל מאוגוסט 2015

מתקשרת אליי אמא שנשמעת לחוצה “אני לא מוכנה לעשות את אותן טעויות כמו עם בתי הגדולה! אני רוצה כבר עכשיו לדעת מה עושים, שזה לא יקרה לנו שוב.”.

“בת כמה הילדה?”, אני שואלת,

והאמא עונה – “ילדתי לפני שבוע”.

ייעוץ שינה לקטקטנים

בתקופה האחרונה נראה שעלתה המודעות בצורך לשינה איכותית לילדנו וההבנה שבעיות שינה הן לא גזרת גורל אלא משהו שאפשר לטפל בו ואפילו למנוע מבעוד מועד. הורים רבים מתקשרים עוד לפני גיל 5 חודשים (הגיל בו אפשר להתחיל ללמד הרדמות עצמאית) בשביל ללמוד מה עושים.

קודם כל להירגע

זה מעולה שעלתה המודעות, אבל צריך להבין מה בכלל אפשר לצפות מתינוקות קטנטנים. תינוק שרק נולד, מבחינה פיזיולוגית אינו מסוגל לשמור על שינה רציפה ולהירדם עצמאית (זה מאוד אינדיבידואלי ויש תינוקות שכן, תלוי בהתפתחות הנוירולוגית של התינוק, רובם לא מסוגלים). כך שזה בסדר שתינוקכם לא נרדם עצמאית ולא ישן לילות רצופים, כמו הילד של השכנים J . בסביבות גיל חמישה חודשים השעון הביולוגי מבשיל, הורמון השינה מופרש בכמות מספקת לעזור לילדכם להירדם בעצמו ודפוסי השינה מתייצבים.

אז מה כן אפשר לעשות עד גיל 5 חודשים?

  • הרדימו בדרכים שונות

ילדכם עדיין זקוק לעזרה בשביל להירדם? הקפידו לגוון: ידיים, עגלה, טפיחות במיטה, וכו.. כל פעם הרדימו באופן שונה. כל עזרה חיצונית להירדמות נחשבת גורם תלות. כדאי שבגיל חמישה חודשים לתינוקכם יהיה את היכולת להירדם במספר דרכים ולא בדרך אחת מרכזית, וכאשר יש כמה גורמי תלות – ישנה יותר גמישות לשינוי אצל הילד.

  • בגיל 3 חודשים אפשר להתחיל לעבוד על ניתוק הקשר בין אוכל לשינה

שימו לב שלא אמרתי להוריד אוכל, ילדכם עדיין זקוק לאוכל בלילה! בגיל הזה אפשר להתחיל להפריד את הקשר שבין האוכל להירדמות, במהלך היום מרחיקים את האוכל מההרדמה (מהטקס שינה) ובמהלך הלילה שמים לב לקצב יניקה, כשהילד מתחיל להתנמנם – מפרידים אותו מהפטמה ומחזירים למיטה. באופן הזה הילד לומד שאוכל זה כשרעבים ולא כשרוצים ללכת לישון. רוצים להבין יותר היכנסו למאמר:

כמה פעמים התינוק שלי צריך לאכול בלילה

  • הכירו לילדכם את המיטה שלו ותנו לו הזדמנות בכלל לנסות בעצמו

מחקרים מצאו כי ילדים שהיו יותר זמן בעריסה שלהם הם אלו שבגיל מאוחר יותר פיתחו הרדמות עצמאית והרגלי שינה בריאים יותר. גם מי שלא מתחבר למחקרים, תחשבו, ילד שלא ישן כלל במיטתו או ילד שלא נותנים לו בכלל הזדמנות להיות בה וישר קופצים עליו ומוצאים אותו או מתערבים לו בהירדמות, איך הוא אמור ללמוד להירדם בעצמו או אפילו להתיידד אתה?

ילד בוכה הוא ילד שזקוק להורה שלו, אם הוא לא בוכה אולי נחמד לו שם?

אל תשאירו ילד בוכה במיטה, המטרה שלנו היא שילדכם יאהב את מיטתו וירגיש בה בטוח, ילד שמשאירים אותו בוכה במיטה לומד כי המיטה לא מקום שטוב להיות בו.

  • שיגרה, טקסים וסימני עייפות

הסתכלו על התינוק החדש שלכם ולימדו אותו, מתי הוא עייף, איך הוא מסמן עייפות ומה עוזר לו להירגע לפני שינה. אומנם השבועות הראשונים קצת מבולגנים אבל מהר מאוד אפשר וכדאי להיכנס לשגרה. שיגרה מעודדת תחושת רוגע וביטחון ואלו מעודדים שינה. השכיבו כאשר אתם שמים לב לסימני עייפות ועשו טקס שינה קצר לפני. אתם יכולים לקרוא עוד במאמר:

טקס שינה

  • מוצץ

בגיל חמישה חודשים ילדכם מסוגל מבחינה מוטורית לקחת בעצמו מוצץ, ככל שתתחילו לעבוד אתו על זה מוקדם כך תראו תוצאות מהירות יותר והיו פחות עניינים התנהגותיים. ברגע שאתם רואים שילדכם לוקח חפצים סביבו ומכניס אותם לפה אתם יודעים כי הקשר עין-יד מפותח מספיק בשביל להצליח להכניס גם מוצץ לפה. התחילו לעבוד איתו במהלך היום בשעות הערות, כשמצליח שם – עיברו ללילה.

בשביל ללמוד איך ניתן לעשות זאת בהדרגתיות היכנסו למאמר

מוצץ ושינה

מחקרים מראים כי הדרכה מוקדמת (אפילו בזמן ההיריון) מורידה לחץ הורי ומעלה את תחושת המסוגלות ההורית, בנוסף לכך שהיא מקטינה את הסיכוי לבעיות שינה אצל אותם תינוקות בעתיד.

בהצלחה להורים החדשים ולהורים שבדרך.

יש לכם עוד שאלות?

מוזמנים לפנות אלי - טלפון:  0508362978

——

מרים ריפקינד – יועצת שינה

למאמרים מעניינים נוספים, כנסו לאתר שלי: לחצו פה

או בקרו בדף הפייסבוק

עוד מהבלוג של מרים ריפקינד - יועצת שינה

תצוגה מקדימה

הילדה שלי לא ישנה, מתי זה ישתנה?

אז זה הסיפור שלי.. איך הגעתי להיות יועצת שינה? "בזכות" בתנו הבכורה (עומר) נחשפנו לעולם הזה. עברנו כמה חודשים של גיהנום (ואני מצטערת שאני משווה את זה לדבר הכי נורא שאפשר, אנחנו כבר שלוש שנים אחרי, ובכל פעם שנזכרים בתקופה הזו...

תצוגה מקדימה

מה עושים כשהילד מפחד בלילה?

  אין ספק שעניין הפחדים לפני השינה מעסיק הורים רבים, זה באמת נושא רגיש, מבלבל ומאתגר, אז בואו נעשה קצת סדר, נדבר על ההבדל בין סיוטים לביעותי לילה, מה לעשות כשאר הם מופיעים ואיך כדאי להגיב כאשר ילדנו מסרבים ללכת לישון כי...

תצוגה מקדימה

מוצץ ושינה

"בהתחלה, כשהיה קטן, הוא היה מתעורר פעם אחת בלילה בשביל מוצץ ומיד חוזר לישון. מה קרה? למה זה השתנה?"  שאלה אותי אמא. מוצץ בהחלט עוזר לתינוק שלנו להרדם בזמן עייפות, אבל.. מוצץ הוא גם גורם תלות לכל דבר, מה שמוביל ליקיצות רבות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה