הבלוג של שוש מעוז-אריה

addwomen

מומחית בהפרעות קשב וריכוז מאמנת, מרצה ומנחה למימוש פוטנציאל אישי ועסקי. בעלת ניסיון רב בליווי ואימון אנשים המתמודדים עם ADD/ADHD http://www.shoshmaozarie.co.il 054-3093096

עדכונים:

פוסטים: 7

החל מאפריל 2014

עד כמה הפרעת קשב משפיעה על אופי מערכת היחסים עם בן הזוג והאם היא מקדמת או מאתגרת אותה.

הפרעת קשב וריכוז הינה הפרעה מולדת וניתן להתמודד עמה ולשפר את השפעתה רק באמצעות טיפול ממוקד.  להפרעה השלכות רבות – היא עלולה לפגוע ביכולת הלמידה, להוביל להישגים נמוכים בעבודה, לגרום לחוסר סבלנות, היפראקטיביות, אימפולסיביות, חוסר הקשבה, חוסר התמדה, ניתוק ועוד.

לא פעם , אנשים החיים עם הפרעת קשב, מוצאים את עצמם מתמודדים עם קשיים בזוגיות בעקבות חלק מהתסמינים של ההפרעה. לעיתים ההפרעה לא רק פוגעת  במערכת היחסים עם בן או בת הזוג, אלא אף מובילה לגירושין ופרידות. (לפי מחקרים שבוצעו בנושא התגלה כי אחוזי הפרידה בקרב הסובלים מהפרעות קשב וריכוז הינו גבוה מהממוצע).

אדם אשר סובל מההפרעה עלול להחליף מקומות עבודה לעיתים תכופות, לבזבז כספים שחיוניים לכלכלת המשפחה, לאחר באופן כרוני לפגישות ואירועים משפחתיים כמו אספות הורים, פיזור או איסוף הילדים מהמסגרות הלימודיות ועוד.  הוא יכול להתעצבן מדברים חסרי חשיבות מבלי להבין מדוע התרגש כל כך. לאבד חפצים הכרחיים כמו מפתחות, כרטיסי אשראי ומסמכים חשובים, לגרום לבלגן או לסדר באופן אובססיבי בסביבה הביתית  מתוך פיזור מחשבות והיעדר מיקוד. לא פעם  הוא גם עלול לשכוח לבצע מטלות וחובות כמו תשלום חשבונות, קניות, או סתם דברים שהבטיח לבצע.

גם התקשורת בין בני הזוג ניזוקה לא פעם כתוצאה מהפרעת קשב. אדם הסובל מההפרעה עשוי להיות ביקורתי ביותר, אך במקביל גם יתקשה לקבל ביקורת ואף יפגע ממנה. הנטייה לשכוח התחייבויות או אירועים חשובים– כגון ימי הולדת, יום נישואין, פגישות עם אנשי מקצוע, עלולה ליצור כעסים בין בני הזוג וריחוק, להוביל למריבות ולפגוע בתקשורת ביניהם.  מצבים אלו עלולים לגרום לבן הזוג להרגיש שהוא אינו זוכה להערכה, שהוא לא יכול לסמוך על בן זוגו, שהוא נמצא במערכת זוגית עם אדם חסר אחריות ואכפתיות ועוד.

למרות הקשיים, ניתן לשפר את המצב ולקיים זוגיות טובה על אף הפרעת הקשב של אחד מבני הזוג. כמובן שהבסיס להצליח בכך טמון באמונה בקשר וחוזקו, בהקשבה ובנחישות של בני הזוג להיות ביחד על אף האתגרים.

הפרעת קשב וריכוז  – אנחנו יכולים לעבוד על זה

כצעד ראשון חשוב מאוד לבצע אבחון מקצועי ולוודא כי בן הזוג אכן סובל מההפרעה. במידה והאבחון מצביע על הפרעת קשב, ניתן לפעול במספר דרכים כדי לחיות עם הפרעת הקשב בשלום ולנהל זוגיות טובה ואיכותית:

  1. לקבל טיפול תרופתי – בהמלצת רופא בלבד .
  2. ליצור הרגלי שינה טובים – כתשתית בסיסית ביותר להתמודדות יעילה.
  3. לבצע פעילות גופנית אשר מסייעת בשיפור פעילות המוח, גורמת לשחרור דופמין ומעודדת לסגל הרגלי חיים של מחויבות והתמדה.
  4. לסגל שיטות להתנהלות מסודרת יותר, כמו למשל:  שימוש בתזכורות, ניהול רישום בנוגע למשימות שיש לבצע (ניתן לרשום אותן במובייל, ביומן או בפנקס) ועוד.

כמובן שביצוע הפעולות הללו אינו מספיק, שכן גם האדם הסובל מההפרעה וגם בן הזוג צריכים ללמוד על ההפרעה, להבין ולקבל אותה ולרכוש כלים להתמודד איתה . הבנת המצב וקבלתו תאפשר לבני הזוג להתגייס למשימה ולהתמודד עם הבעיה ללא כעס, תוך הבנה שישנם דברים שניתנים לשינוי, ישנם דברים שאינם ניתנים לשינוי, ושעל מה שניתן לשנות – צריך לעבוד. הימנעות ממתן ביקורת, פרשנות נכונה של התנהגויות שונות, פנייה אל איש מקצוע, פרגון כנה אשר מחזק ומטפח את התחומים בהם מצליח בן הזוג ולמידת שיטות שונות, שיסייעו להתנהלותו, עשויים לסייע בצורה ניכרת – ליצור קרבה, אמון, תחושת ביטחון ודימוי עצמי גבוה, שיחזקו ויסייעו להצלחת הקשר הזוגי.

לא רק קוץ, אלא גם אליה

חשוב לציין כי במקרים רבים מלווה הפרעת הקשב והריכוז בחשיבה יצירתית, אינטואיציה חזקה, קליטה מהירה, יכולת התמודדות טובה במצבים שונים, דחף להצלחה, סקרנות, רגישות בין אישית ועוד.

בכדי לקיים קשר זוגי יציב וחזק, חשוב לראות את התמונה הרחבה – להכיר בצדדים החזקים כמו גם הפחות חזקים של בן הזוג ולהוקיר אותו באשר הוא. לא לנסות לחנך אותו או לתפקד על תקן רופא מטפל, אלא פשוט להיות שם עבורו, להבין אותו ולתמוך בו.  ככל שישתפרו היחסים, כך הם יהוו בסיס איתן לשיפור הישגיו של בן הזוג בכל מישורי החיים.

חזרה לניוזלטר שלי 

הכותבת:
שוש מעוז-אריה
מאמנת מומחית להפרעות קשב וריכוז
מנטורית למימוש פוטנציאל אישי ועסקי
מפתחת משחקי ערכים “על מה ולמה”
סדנאות חווייה, הרצאות והנחיית קבוצות
לארגונים ואנשי מקצוע
www.nekudatmifne.com

 

עוד מהבלוג של שוש מעוז-אריה

נשים עם הפרעת קשב בעולם העבודה

בעבר, הייתה החלוקה בין המינים ברורה לגמרי – הגברים היו הולכים לעבודה והנשים היו מטפלות בכל ענייני הבית.  עם חלוף השנים, השפעת הפמיניזם ושינוי הדפוסים החברתיים, החלו הנשים לצאת מהבית ולעסוק במגוון מקצועות, ביניהם גם...

אמא, סובלת מהפרעת קשב? בואי לקבל כלים שיעזרו לך לגדל את הילדים בהנאה ושלום עם עצמך

הפרעת קשב וריכוז משפיעה על תחומים רבים וביניהם, כמובן, על התחום המשפחתי ועל גידול הילדים. אמהות רבות עשויות לחוש כי הן נקרעות עקב עומס המטלות והתפקידים – הרצון להצליח בעבודה, לזכות בהערכת הסובבים, להיות אמא למופת, בת זוג...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה