רוצה לרזות ומוכנה להשתתף בניסוי?

שתי תרופות הרזיה חדשות אושרו בארצות הברית. ד"ר אסי סיקורל מסביר על המירוץ המטורף למציאת תרופת הקסם, שמניע את חברות התרופות ולמה הוא לא ממליץ למטופליו להצטרף ל"ניסוי"

02/08/2012
 תגובות 
» ד''ר אסי סיקורל קבלו עדכונים מד''ר אסי
  • RSS
» תזונה או תרופות? צילום: Thinkstock

ד"ר, אולי כבר המציאו תרופה להרזיה? אולי תרשום לי משהו שייתן דחיפה קטנה בכיוון הנכון? משהו שיעזור לי לרדת קצת? אוף, זה כל כך מתסכל.

לאחרונה אושרו שתי תרופות חדשות להרזיה על ידי המנהל המזון והתרופות האמריקאי -FDA. מדובר בתרופות הראשונות שאושרו לאחר יותר מעשור ללא אישורים של תרופות הרזיה חדשות, ומספר שנים מאז ירדה התרופה רדוקטיל (Reductil - Sibutramine) מהמדפים עקב חשש לתופעות יתר לבביות משמעותיות.

המטופלים משתתפים בניסוי

שוק ההרזיה רותח. השמנת יתר הפכה למגפה במדינות מפותחות, וגורמת לתמותה ממחלות לב וכלי דם, מסוכרת, לעלייה בסיכוי לסרטן מסוגים שונים, ולבעיות נוספות. חברת התרופה שתמצא תרופה יעילה ובטוחה להפחתה במשקל תגלה מכרה זהב, שיניב סכומי עתק במשך שנים ארוכות. לכן, לא פלא שחברות התרופות מתחרות בניהן מי תהיה הראשונה להפיק את תרופת הקסם הבאה והן מפעילות על הגורמים המאשרים, הרגולטוריים, לחץ גדול לאישור תרופות. אמנם הרשויות נוטות לעכב את האישורים,  אבל רופאים רבים מרגישים שהלחץ של החברות על הרשויות עובד. יותר מדי פעמים בשנים האחרונות התגלו תופעות לוואי משמעותיות בתרופות שאושרו, מספר שנים לאחר התחלת השיווק של התרופה החדשה. כמו במקרה של רדוקטיל, למשל.

לכן, אני נוהג להסביר למטופלות ולמטופלים שלי שיש לי נטייה להיות שמרן בטיפול תרופתי. אני לרוב לא רושם תרופות חדשות 5 שנים מיום אישורן, אלא אם כן הן מספקות שיפור דרמאטי, או, מהוות פריצת דרך במחלה קשה, שאז הנכונות להסתכן בתופעות לוואי גדולה יותר. מבחינתי, מטופלים שלוקחים תרופות חדשות 5 שנים מיום אישורן משתתפים בניסוי רחב היקף, ואני מעדיף לרוב לחכות לפני התחלת שימוש סדיר בתרופה כזו.

מה תהיה תרופת הקסם הבאה?

התרופות להרזיה עובדות בשני מנגנונים מרכזיים. המנגנון הראשון: מניעת ספיגה של שומן במעי.  כמו התרופה קסניקל ( Orlistat -Xenical ).  המנגנון השני פועל מרכזית על המוח להגברת תחושת שובע, או, להקטנת תיאבון. התרופות הפועלות על מערכת העצבים המרכזית עלולות להיות בעייתיות, מאחר שאותם קולטנים שנמצאים במוח ועליהם התרופה פועלת נמצאים לעיתים במקומות נוספים בגוף.

כאמור, לאחרונה אשר הFDA שתי תרופות חדשות להרזייה בחודשים האחרונים. ראשונה נקראת בלויק (Lorcasering -  Belviq), שפועלת על קולטני הסרוטונין במוח. ההפעלה של הקולטנים האלה אמורה לגרום לתחושת שובע, והקולטן הספציפי הזה לסרוטונין אמור להיות רק במוח. ההפחתה במשקל הצפוייה בעקבות שימוש בתרופה מוגדרת כמתונה, 6-8 אחוזים, וכמובן כמו בכל התרופות לא ברור אם היא נמשכת לאחר הפסקת הטיפול התרופתי.

התרופה השנייה נקראת קסימיה (Qsymia) והיא מכילה שתיי תרופות ותיקות: Phentermine ו Topiramate (טופמאקס) – ביחד, אלה תרופות הפועלות על המוח - התרופה הראשונה מפחיתה תיאבון והשנייה היא תרופה כנגד אפילפסיה, שאחת מתופעות הלוואי שלה היא ירידה במשקל.  בשנים האחרונות חברות התרופות נוטות לחבר שתי תרופות וותיקות לכדור אחד ולקבל מוצר חדש שאפשר למכור במסגרת פטנט ברווח משמעותי.

ד"ר אסי סיקורל

כל התרופות משפיעות על מצב הרוח

נכון לעכשיו, שתי התרופות החדשות עדיין אינן  בסל הבריאות ואינן מאושרות על ידי משרד הבריאות. ואולם ניתן במקרים מיוחדים ליבאן - כמו כל תרופה שאינה משווקת בישראל  -בהמלצת הרופא באמצעות טופס 29/ג.

חשוב להדגיש, שכל התרופות המשפיעות על מצב רוח, תיאבון ותחושת שובע עלולות להשפיע על מצב הרוח והמצב הנפשי, וחשוב מאוד לציין שאין שום הוכחה שהשפעת התרופות מתמשכת גם לאחר הפסקת הטיפול התרופתי. אין שום הוכחה שהטיפול התרופתי מהווה דחיפה בכיוון הנכון שממנה מתחילה הפחתת משקל משמעותית.

למרות הנסיונות, אין כל טיפול קסם להפחתת משקל. הטיפול הנכון הוא איזון בין צריכת האנרגיה, כלומר התזונה, ובין עם הוצאתה - בפעילות גופנית. את התרופות ראוי, בשלב זה, להשאיר למקרים קיצוניים מאוד, ובמיוחד את התרופות החדשות. אני מניח שהחודשים הקרובים יזמנו לי הרבה מפגשים עם מטופלים בנושא התרופות החדשות להרזיה. עכשיו יהיה לי קישור לפוסט כתוב, במקום נאום. השאיפה שלי היא, להמתין לפחות 5 שנים לפני שארשום את התרופות החדשות האלה, אבל לא בטוח שאצליח לעמוד בשאיפה הזו. נראה.

ד"ר אסי סיקורל, כותב הבלוג רפואה אינטגרטיבית – רפואה שלמה,  ובלוג באתר שירותי בריאות כללית. הוא בוגר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון, בעל תואר שני בניהול מערכות בריאות, מומחה ברפואת המשפחה, בוגר התכנית לרפואה אינטגרטיבית באוניברסיטת טוסון אריזונה.
« נהנית? הירשמי לניוזלטר של סלונה

» שיעור שישי: סטודנטית, אמא ואשת קריירה

איך והאם אפשר לעשות הכל בו זמנית? שאלת מיליון הדולר של נשים שרוצות שינוי באמצע החיים. הנה כמה כלים מעשיים שבעזרתם הכל אפשרי

» ילדים מתמודדים עם המצב הביטחוני

איך מסבירים לילדים את המצב הביטחוני בלי להלחיץ אותם? איך נזהה שקיימת אצלם חרדה? איזו חרדה טבעית ואיזו מצריכה התערבות מקצועית ואיך נעזור בבית לילדים שמבטאים חששות?

» הקיץ כבר כאן - מה חשוב בהגנה על עור הפנים?

בדרך לעבודה, בפיקניק המשפחתי, בבריכה. העור שלנו חשוף באופן תמידי לקרני השמש ועלול להיפגע. כיצד ניתן להגן על עורנו? הטיפים שהעור שלנו לא יכול לעבור את הקיץ בלעדיהם

מדור שיווקי

כתבות נוספות שיעניינו אותך

בחזרה למעלה