עינת ושי: לא נעים להיפרד בפייסבוק

אחרי שהסטטוס הזוגי שלהם השתנה בפייסבוק ל"סינגל", הם היו צריכים לענות למבול של שאלות. אולי בגלל זה שי אורבך ועינת וינבום חזרו, ועכשיו הם מאוהבים מתמיד, לרווחת הציבור

02/08/2012
מיכל גרוסברג קבלו עדכונים ממיכל גרוסברג
  • RSS

שי אורבך (27) ועינת ויינבוים (26) צמודים אחד לשניה כבר 6 שנים בזכות ישראבלוג. כן, מסתבר שגם בסצנת הבלוגינג שרתחה בעשור האחרון היה אפשר למצוא אהבה. “לפני חמש שנים וחצי כתבתי בלוג די חושפני בישראבלוג ושי הגיב לי”, מספרת עינת, "הוא סקרן אותי אז עברנו לשיחות במסנג'ר ובסקייפ וכעבור כמה שבועות החלטנו להיפגש. ישבנו על ספסל בגן ציבורי ודיברנו. הוא בדיוק יצא עם מישהי, ובסוף הפגישה הודיע לי שהוא הולך להיפרד ממנה כדי שנוכל להתחיל 'נקי'. וכך היה. כעבור חודש וחצי כבר היינו זוג”.

שי ועינת מוצאים את זירת הרשתות החברתיות השונות כנוחה למדי לשזור בה חוטים שיובילו לכך שגם אחרי 6 שנים האהבה עדיין חזקה ובועטת. שניהם מתחזקים חשבונות פייסבוק, טוויטר ואינסטגרם שבהם הם משתפים את העולם בפעילויות משותפות ומתכתבים גם אחד עם השניה. על הדרך, לפני כשנתיים, גם חוו פרידה למספר חודשים, ונאלצו למצוא את עצמם מתמודדים גם עם ההשלכות האונלייניות של הפרידה.

"היתה בפייסבוק תחרות של תמונות זוגיות מטעם JCDecaux (חברת פרסום האחראית על שלטי חוצות באוטובוסים – מ.ג.). התמונות הזוכות פורסמו בתחנות אוטובוס ברחבי העיר”, מספרת עינת על מה שקדם לפרידה, "גרנו אז ביחד בדירה הראשונה שלנו והיה משבר קשה. אני מניחה שאיפשהו ניסינו לאחות את השברים על ידי ההשתתפות בתחרות. הבעסה הרצינית היתה שהתמונה פורסמה אחרי שכבר נפרדנו. זה לא כל כך נעים לראות אותך ואת האקס שלך מרוחים בענק על כרזות בתחנות אוטובוסים. לא היה לאן לברוח”.

"זה היה סיפור די עצוב, למרות שהיה בו משהו מתוק", מוסיף שי, שהרי יודע שבסופו של דבר הסוף היה טוב.

סטטוס מערכת היחסים שהפכה ל"סינגל" לזמן מה, גם הוא יצר סערה ברשת:  "זה נחמד מאוד לספר לכולם שיש לך בת זוג, אבל לספר שנפרדת ממנה זה בוודאי לא נעים לאף אחד", משחזר שי, "אני חושב שמה שהפחיד אותי הכי הרבה זה מבול התחקורים שאני אצטרך לעבור מכל מני 'חברים מודאגים'. העדפתי שלא להתעסק בזה",

עינת: "עבורי זו היתה חוויה מזעזעת אך נחוצה. חייתי און ליין 24/7 וחלק מזה כלל גם לשתף בדברים שליליים. עצבנו אותי הבחורים שחיכו שניה ורבע אחרי שינוי הסטטוס של הזוגיות כדי להתחיל איתי. וגם מילות התנחומים לא נחמו כלל וכלל. הרגשתי די חשופה ופגיעה”. עלכל זה פיצתה כמות הלייקים האדירה שקיבלו כשהחזירו את הסטטוס לקודמו אחרי שהבינו שהם לא יכולים לחיות בנפרד.

איך אתם מתנהלים ברשת אחד כלפי השני?

שי: "הפעילות שלנו ברשת מסתכמת בפרסומים שלי בפייסבוק ובציוצים נדירים, עיקר הפעילות והפרסומים הם של עינת בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. אני חושב שזה מאוד חמוד שאנחנו 'מתקשרים' בצורה פומבית ככה, כמו לשים שירים רומנטיים על הוול, לכתוב בדיחות פרטיות של שנינו בעדכוני סטטוס וכדומה. לעינת יש את העולם השלם שלה באינסטגרם שאני לוקח בו חלק רק כאובייקט בתמונות. אני מאוד מרוצה מהפעילות אינסטגרם שלה, אומר בקצרה”.

"פייסבוק הוא הבמה העיקרית שלנו, כנראה כי שם התחלנו להיות מזוהים כזוג בפומבי”, אומרת עינת, "זה כולל בעיקר צחוקים ושיתוף תמונות ושירים שאנחנו מקדישים אחד לשניה, אבל גם לייף איוונטס: מודיעים שעברנו לגור יחד, שאמצנו את דרווין, החתולה שלנו. אנחנו שונים בהתנהלות שלנו ברשת; שי חי בעיקר בפייסבוק, הוא מפגיז בסטטוסים, ואני נעה בין פייסבוק, טוויטר ואינסטגרם”.

אין איזשהי נקודה שבה אתם מרגישים שאולי אתם חושפים יותר מדי?

"כאשר אני מפגין חיבה או מתקשר עם עינת דרך רשת חברתית, והופך את זה לפומבי, זה הופך את המסר שאני מעביר לחזק יותר. כאשר התקשורת חשופה לעיני כל, זה מראה שאני לא רק שלא מתבייש במסרים שאני מעביר, אלא אפילו מתגאה בהם. אני מרגיש די בנוח לחשוף דברים כמו בדיחות פרטיות, חיבה, ואולי דברים מעט יותר שובבים", אומר שי.

מה הכוונה בשובבים?

"עינת לפעמים מצייצת על קטעים מיניים שלה ושלי, ואני לא רק שלא נבוך מזה, אלא אפילו מברך על כך. במיוחד כי היא עושה את זה בסטייל והומור מעודן. אני אישית לא מרגיש בנוח לפרסם את זה אז אני 'פחות שובב' מבחינה זו".

עינת ממהרת להסביר: "באזכורים הסו קולד מיניים בטוויטר, שי לא מזוהה בשמו והכל כתוב בנימה משעשעת ולא פורנוגרפית בשום צורה".

בכל זאת, מה קורה כשאחד מכם מרגיש שהשני עבר את הגבול?

שי: "זה נדיר. כמעט תמיד שנינו יודעים לשמור על הגבולות כי אנחנו מכירים אחד את השני מספיק כדי לדעת מתי פרסום של אחד מאיתנו יפריע לשני. אני לא חושב שהיו לנו ויכוחים של ממש בגלל פרסום ברשתות”.

עינת: "זה כמעט ולא קורה. אבל אם יש משהו שממש מפריע, שאני אומרת או שהוא אומר, ואז אנחנו מתחשבים ומסירים".

היה ורבתם, איך אתם דוחקים את הצורך לנקז את התסכול לפרסם באינטרנט את מה שעובר עליכם?

"אני נוטה במקרים של מריבות או פשוט לא להוציא את זה החוצה, או במקרה הכי גרוע לפרסם דברים 'של עצמי לעצמי' שיש להם קונטקסט רחב יותר", מתאר שי את הסיטואציה, "למשל לפרסם לינק לשיר ביוטיוב בסה"כ אומר שאני כנראה די עצוב, ורק מי שמכיר אותנו מקרוב ידע מה ההקשר".

"קשה לי להחזיק את עצמי לפעמים", עינת מודה, "אני משתדלת להתנתק קצת מפייסבוק כדי לא לפעול באימפולסיביות. אבל מספיק לי לפרסם שיר יוטיוב של פיונה אפל כדי לשחרר קיטור. פיונה מצילה אותי”.

עינת מכירה את כל מה שנוגע להיכרויות ברשת לא רק מחייה האשיים, אלא גם מחייה המקצועיים. בשנה האחרונה היא עובדת כמנהלת תוכן ב-JDate, והיא מחזקת את התפישה הרווחת שהכרויות ברשת הן דבר לגיטימי ואף רלוונטי מתמיד.

"אהבה היא מצרך אנושי בסיסי. אחרי מסגרות חברתיות כמו תיכון, צבא, אוניברסיטה – אנשים מגיעים למצב שבו הם קמים בבוקר, הולכים לעבודה, חוזרים הביתה ואולי נפגשים עם חברים ומשפחה בערב, אבל רוב הזמן הם לבד. איך הם יכירו מישהו?”, היא מצביעה על המציאות היומיומית, שעשויה אפילו להיות מנוכרת משהו, "זה הכי לגיטימי לחפש בני זוג דרך רשתות חברתיות ואתרי הכרויות. אני מראיינת לפעמים זוגות שנפגשו דרך ג'יי דייט והתחתנו והם הכי מאושרים בעולם. זו זירת דייטינג וירטואלית שממקדת את החיפוש לפי קריטריונים. זה אולי נשמע קצת כבד ורציני, אבל תכל'ס, זה עובד".

איטס קומפליקייטד: השאלון

מה הכי רחוק שתהיו מוכנים לחשוף ברשתות חברתיות אחד על השניה במסגרת הזוגיות שלכם?

שי: "אני חושב שלחשוף תכנים ספציפיים על בן הזוג השני שמציגים אותו באור רע (ולא בקטע הומוריסטי, כמו "שי נתקע עכשיו בדלת") זה לא לעניין”.

עינת: "כשמדובר במשהו שקורה בתדירות גבוהה ומוגזמת, או כשזה מסתכם בעיקר בכל מני "מאמי איך אני חולה עליך", זה קצת צ'יזי ומיותר בעיניי. אם אין לכם משהו מיוחד או מעניין לפרסם, עדיף לשמור את זה ביניכם”.

מה דעתכם על בני זוג שמסרבים בכל תוקף לשנות את הריליישנשיפ סטטוס שלהם?

שי: "אני חושב שמי שמסרב לשנות את הסטטוס שלו חי בסרט, אבל בכל זאת, כולה פייסבוק. אנשים כאלה משקרים לעצמם ולסביבתם, וזה יכול לומר עליהם רק רע. כמובן שאף אחד לא יכול לכפות על אף אחד אחר להיות ב"ריליישנשיפ" איתו, כך שלא מדובר כאן במצב של 'אישה עגונה'”.

עינת: "אני לא מבינה את זה. אם אתה בקשר זוגי מחייב ומסרב בכל תוקף להצהיר על כך ברשת חברתית בה אתה פעיל, משהו פה חשוד”.

מה היתה המחווה הכי יפה שבן/בת הזוג שלכם פרסם/כתב עליך ברשתות החברתיות?

שי: "אני לא זוכר מחווה ספציפית. אולי כשעינת פרסמה לי "here comes your man" על הוול. את המחוות היותר יפות אנחנו שומרים בינינו”.

עינת: "שי תמיד חמוד, אבל פעם אחת הוא היה אקסטרה חמוד והעלה לפייסבוק תמונה שלי שצילם באייפון וכתב: she’s my everything. זה היה פשוט ומרגש, בעיקר כי זה קרה סתם כך, לא באיזה אירוע מיוחד”.

איפה הכי רומנטי בעיניכם? פייסבוק, טוויטר או אינסטגרם?

שי: "טוויטר. יש משהו עוצמתי יותר בציוץ. זו גם אווירה שונה, יותר מהבטן. משם האהבה צריכה להגיע, אני חושב”.

עינת: "פייסבוק המוני מדי. טוויטר ציני מדי. באינסטגרם יש משהו מאד חזק שמרגיש גם קצת אינטימי, עם כמה שזה נשמע אירוני”.

מה דעתכם על אנשים שמחטטים לבני הזוג שלהם במיילים והודעות פרטיות שלהם?

שי: "לחטט לבן הזוג במיילים/הודעות פרטיות זה כמו לחטט למישהו בטלפון ובמגרות, ובמובן מסוים זה קצת כמו לעקוב אחריו ברחוב. זה מראה על בעיות אמון קשות ומי שעושה את זה צריך לשאול את עצמו למה”.

עינת: "לא קול בכלל. מבינה את יצר הסקרנות, אבל להתחיל עם זה רק ידרדר לתהום, לדעתי”.

הייתם ממליצים על הכרויות באינטרנט?

שי: "היתרון הכי גדול של היכרויות באינטרנט, אני משער, זה הנוחות שלהן. אם לכל סיר יש מכסה, אז יותר קל למצוא אותו בבית חרושת ענקי למכסים”.

אחרי פרידה, מה הדרך הכי טובה בעיניכם להתמודד עם נוכחות ברשתות חברתיות זה עם זו וזה על זו?

שי: "אני מניח שבערך כמו בחיים האמיתיים. מדברים בנימוס, נמנעים מליצור סצנות, ובאופן כללי פשוט מנסים להמשיך הלאה עם מינימום נפגעים”.

עינת: "בשתי מילים: הייד ובלוק".

נסחו ב-140 תווים את מה שאתם מרגישים אחד כלפי השניה:

שי: “מכלה את המילון שלי. מרגשת בשטות, מצחיקה בהיסח דעת, מקסימה בהינף יד. אני קורא ספרים בהבעת פניה. היא מיוחדת. היא שלי. עליי להגן, להוקיר. אוהב".

עינת: "מאוהבת נואשות בחנון רוקנרול / להצחיק וללמד בו-זמנית הוא יכול / הוא מתיז לבבות / עיניו הירוקות / ויש לו גדול".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך