מה קשה לך בחיפוש עבודה?

בדידות והעדר תמיכה בבית, אין שותפים למצב הם מהקשיים הפחות מדוברים בתהליך חיפוש עבודה של נשים ובפרט אמהות, איך להתמודד?

01/08/2012
נירית גלר ג'מילי קבלו עדכונים מנירית
  • RSS
» נירית גלר ג'מילי

"בחיים, בחיים לא הייתי במצב שכזה. תמיד כשחיפשתי עבודה מיד מצאתי. תמיד קורות חיי עבדו היטב בשבילי ומיד זומנתי לראיונות עבודה. תגידי לי, מה השתנה בשנים האחרונות? האם אני בכלל לא בכיוון!". כל כך הרבה פעמים, ממחפשי עבודה רבים את המשפט הזה, זה מה שגרם לי לנסות לחשוב, כיצד ניתן לעזור אחרת למחפשי עבודה, ובכלל מה הם צריכים, כשתהליכי חיפוש העבודה ארוכים ומייגעים מבעבר, והמשק מאותת על מיתון קרב.

אחת העבודות הקשות ביותר היא לעבוד בחיפוש עבודה.

רוב האנשים מאפיינים את הקשיים באופן הבא - "אני בצומת דרכים בקריירה וצריכה לעשות שינוי אך לא יודעת/ מתלבטת לאיזה כיוון לפנות", "אני שולחת קורות חיים אך לא זוכה לתגובות", "משהו לא עובר לי טוב בראיונות עבודה" ועוד ועוד.

אבל ישנם קשיים אחרים, ואלו משפיעים לא פחות, אבל מדוברים הרבה פחות .

הנה שלושה קשיים, שעליהם בדרך כלל לא מדווחים, אך לקשיים האלה ישנם השלכות והשפעות גדולות.

האם גם את חווה את הקשיים האלה?

קושי ראשון - בדידות בבית – עד כמה האנשים הקרובים אלי מודעים לקושי במציאת עבודה בו אני נתקלת? לגודל האמיתי של התסכול מתשובה שלילית שקיבלתי מעבודה נכספת? כמה באמת מודעים לחוסר הסבלנות שלי לתשובה מראיון חשוב בעיני?

מחפשות עבודה רבות מרגישות שבן הזוג לא ממש מבין את המצוקה בה הן מצויות, את הרגשות המתסכלים, את העדר האנרגיה. גם אם יש לנו פרטנרים נהדרים איתנו, פרטנרים מבינים, אמפטיים למצבנו ומחזקים אותנו ברגעים הקשים, לא תמיד הם באמת מבינים מה מחפש העבודה חווה. למרות האמפטיה הם עשויים שלא להבין את גודל התסכול, את צניחת האנרגיות ולעיתים את העדר הביטחון העצמי.

מחפשות עבודה רבות משדרות לסביבה שלהן "עסקים כרגיל" ממקום של בדידות.

קושי שני – העדר עזרה מקצועית – מי מהאנשים סביבי מסוגלים לעזור לי לייצר קורות חיים פותחי דלתות, כאלה שיראו טוב, שיציגו אותי נכון ואטרקטיבי ויגרמו לקורא בהם לזמן אותי לראיון? כמה האנשים שסביבי יכולים לשקף לי נכון כיצד אני עוברת בראיון עבודה וכיצד ניתן לעשות זאת טוב יותר? לספר לי מה חשוב שאדע לפני דינאמיקה קבוצתית או במבחני מיון? וכמה עצותיהם אכן עוזרות לי?

מחפשי עבודה רבים נתקלים בקשיים ובשאלות רבות לאורך תהליך של מציאת עבודה. לאמהות נוספים קשיים נוספים ומיוחדים המאפיינים אמהות. זו הסיבה שלעיתים העצה הנדרשת לאמהות עשויה להיות שונה מהעצה שניתנת לגבר מחפש עבודה.

קושי שלישי – אין שותפים למצב – האם המשפט הבא משקף את מציאות חייך? – "אנחנו קבוצה של מחפשי עבודה, נפגשים כל הזמן, מדברים על דילמות שנתקלנו בהם, משתפים, מתייעצים , עוזרים אחד לשני ולומדים אחד מהשני גם מהטעויות".

קשר עם מחפשות עבודה שעוברות בדיוק את אותה דרך הוא הרבה יותר מעודד, מלמד, מפיח רעיונות חדשים ואפילו ממנף קשרים חדשים. השותפות בתהליך של חיפוש עבודה מפרה ברמה אחרת את כל השותפים.

האם את חלק מקבוצה שכזו, שאיתה את מתייעצת, משתפת ומופרת?

דרכים לפתרון המצב

1. להתמודד לבד עם המצב ולקוות שנמצא מהר עבודה (הרוב בוחר באופציה זו).

2. ייעוץ אישי – פותר את בעיית המקצועיות בלבד. בעיית ה"בדידות" וה"שותפים למצב" לא משתפרת. לייעוץ אישי יש את היתרונות שלו, שכן העצות מותאמות בדיוק לאופי, הצרכים והתפקיד המבוקש של מחפש/ת העבודה. ביעוץ אישי ניתנת התייחסות פרטנית לקשיים והבעיות של מחפש/ת עבודה.

3. סדנה למציאת עבודה – פותרת את שלושת הבעיות ובדרך כלל זולה יותר מייעוץ אישי.

זו הסיבה שהחלטתי לפתוח סדנה של יומיים בתחילת אוגוסט לאמהות מחפשות עבודה, כדי שיתכוננו היטב להסתערות על השוק מיד או אחרי החופש הגדול. בסדנה הקודמת נוצר נטוורקינג אמיתי, ואחת קידמה את השנייה, נתנו רעיונות אחת לשנייה, קישרו אחת את השנייה לאנשי הקשר שלהן ופתחו אחת לשנייה עוד הזדמנויות תעסוקתיות. זה היה מלהיב ומרגש לראות את זה קורם עור וגידים בפרק זמן כל כך קצר.

לרשמים מהסדנה האחרונה..

אני איתך עד למציאת עבודה

נירית גלר ג'מילי – יועצת למציאת עבודה.

צילום תחתון: ThinkStock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה