משקאות אנרגיה הורסים את השיניים

כולם יודעים שסוכר מזיק לשיניים, אבל מודעים פחות לנזקי החומציות. מחקר חדש מגלה, כי בנוסף לסוכר, יש במשקאות אנרגיה וספורט רמת חומציות גבוהה במיוחד, שמגבירה את הנזק לשיניים

17/11/2014
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS
» חושבים שמשקאות אנרגיה טובים לכם? צילום: Thinkstock

מחבבים משקאות אנרגיה? שותים משקאות ספורט? ושאלה נוספת: האם אתם שותים אותם מדי יום ביומו? ובכן, אם השיניים שלכם חשובות לכם, כדאי שתפסיקו, או לפחות תפחיתו מינונים.

כל ילד יודע שסוכר מזיק לשיניים, אבל משום מה מודעות נמוכה יותר למרכיב נוסף שיש בממתקים ובעיקר במשקאות: חומצה. על פי מחקר שפורסם בירחון הרפואי General Dentistry משקאות אנרגיה ומשקאות המיועדים לספורטאים מכילים כמויות גדולות של חומצה, לכן הם גורמים להרס של השיניים כבר לאחר 5 ימים של שתייה.

על פי המחקר, משקאות אנרגיה וספורט כל כך פופולריים בארצות הברית, שכמעט מחצית מבני הנוער תושבי היבשת שותים אותם פעם ביום, וכ-62% שותים משקאות ספורט, אחת ליום. שיווק משקאות אנרגיה החל בישראל לפני כ-12 שנים, בתחילה בפאבים ובמסעדות, אך בהמשך התרחב השיווק בהדרגה לנקודות מכירה רבות נוספות: רשתות השיווק, קיוסקים, פיצוציות ועוד. מלבד סוכר וחומצה, משקאות אנרגיה מכילים גם קפאין וחומרים נוספים. הגברת צריכת המשקאות ובמיוחד בקרב ילדים ובני נוער הניעה את משרד הבריאות הישראלי להזהיר את הציבור מפני צריכת המשקאות ולקרוא להגבלת מכירתם למבוגרים בלבד. עוד קראו במשרד הבריאות לסמן את המשקאות ככאלה שמכילים "כמות קפאין גבוהה". בנוסף, הזהירו רופאים וגורמי בריאות נוספים מפני צריכת משקאות אנרגיה ביחד עם אלכוהול.

האמייל נפגע, העששת בפתח

עכשיו, כאמור, מתריעים מפני נזק נוסף:  פגיעת החומצה בציפוי האמייל המגן על השיניים. הפגיעה באמייל מגבירה את רגישות השיניים לכאב ומעודדת היווצרות של עששת, ריקבון וחורים. "בני נוער צורכים את המשקאות בתחושה שזה יגביר את העירנות שלהם בתקופת הלימודים או ישפר את הישגיהם הספורטיביים", אומרים החוקרים מאוניברסיטת דרום אילינוי, "הם סבורים שיש בהם תועלת ושצריכתם מטיבה עמם, אך נדהמים לשמוע שלמעשה, המשקאות פשוט הורסים להם את השיניים".

רבים מבלבלים בין משקאות ספורט למשקאות אנרגיה ואינם מודעים להבדלים בין שני סוגי המשקאות. משקאות ספורט מיועדים לעוסקים בספורט ונועדו להחזיר לגופם במהלך האימון סוכרים ומלחים שאובדים בזיעה. משקאות האנרגיה, לעומת זאת, מכילים חומרים מעוררים, כאמור, ונחשבים אופנתיים ופופולריים בקרב קלאברים ובליינים, ובקרב סוטודנטים ובני נוער.

במסגרת המחקר החוקרים בדקו את רמת החומציות שיש ב-13 משקאות ספורט שונים, בעלי שמות מסחריים שונים וב-9 משקאות אנרגיה, והעריכו את רמת החומציות בכל אחד מהמשקאות. בהמשך בדקו את השפעת החומציות על אמייל שנטלו משיניי אדם, במשך 5 ימים והעריכו את מידת הנזק שנגרם לאמייל. אחת המסקנות היתה, כי משקאות האנרגיה גרמו לנזק כפול לעומת משקאות הספורט. מסקנה נוספת: מדובר בנזק שהינו תמידי ובלתי הפיך.

החוקרים מצאו כי הנזק לאמייל נראה לאחר חמישה ימים בלבד של חשיפה למשקאות הספורט והאנרגיה. חשוב לציין כי לדברי החוקרים הנזק שנגרם לאמייל הוא תמידי, וללא הגנתו הופכות השיניים לרגישות וחשופות אף יותר לחורים ולריקבון.

"חיידקי הפה משגשגים על סוכר, וחומצה היא תוצר פירוק הסוכר על ידי החיידקים. חומצה היא שגורמת את הנזק העיקרי לאמייל, לא הסוכר באופן ישיר", הסבירו החוקרים, "תוספת של חומצה שיש במשקאות השונים מעלה את רמת החומציות בפה ומגבירה את פוטנציאל הנזק".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה