פותחת בקפה, נותנת תקווה

איך נזהרים משרלטנים ולמה באות בעיקר נשים? הדר לוי נפגשת עם קוראת בקפה ויוצאת עם תעצומות של כוח

31/07/2012
הדר לוי קבלו עדכונים מהדר
  • RSS
» אביבה נחום. מרגישה אותך לפי הספל

אני נכנסת בחשש, אחרי כל הנסיונות שלי אצל מגדות עתידות כלקוחה - תמיד בעיתות משבר, מעורערת ומבולבלת. מחזיקה בתקווה שאולי הן  יגלו לי בעזרת הקפה/הקלפים/הכוכבים את מה שאני יודעת עמוק בפנים. אבל הפעם זה שונה. אני לא באה לדעת את העתיד, אני באה לשיחה - סוף סוף אני מגיעה כדי לנסות להבין איך פועלת המיסטיקנית.
..

אביבה, אישה נעימה משכונה מקסימה באור יהודה, פותחת לי את הדלת. הבית נקי ומבריק. היא מציעה לי לשתות משהו ואומרת "אל תדאגי, אני אישה פשוטה עממית". אבל אביבה היא לא אישה פשוטה בכלל. אלמנה, חזקה, שכמו שהגדירה אותה משפחתה: "את חוצפנית, את חזקה ואת מעשנת", וכנראה לאישה מעל גיל 60 שנולדה בעיראק, זה לא מובן מאליו. לקריאה בקפה היא הגיעה במקרה כשהלכה לפני עשר שנים לקוראת בקפה שאמרה לה 'אני לא פותחת לך, כי את בעצמך קוראת בקפה'. אביבה ההמומה למדה ממנה את סודותיה והיום היא עושה את זה בעצמה.
..

הסיפורים שהיא אספה עם השנים, מגוונים: אישה שרצתה להיפרד מבעלה, ונבלמה על ידי אביבה שזיהתה שהמאהב לא רציני; זוג שרצו להתחתן ואביבה, כשהגבר הלך לשירותים, אמרה לאישה 'תחשבי שוב'; משפחות במשבר; נשים שמתייעצות איתה באופן קבוע. עולם הקפה גועש ורועש מסתבר בקרב כל חתכי האוכלוסייה. כולם מבקשים לדעת מה היה, מה קורה בהווה ובעיקר מה יהיה.
..

מי בא אלייך?

"כולם, כל שכבות האוכלוסייה, גם אנשים מאוד עשירים, גם מפורסמים, אבל בעיקר נשים".
..
הדר לוי. "יש לך יונה מעל הראש". צילום: דור מלכה
.. .....

למה זה ככה? מדוע בעיקר נשים נמשכות לקריאה בקפה?

"אני חושבת שנשים הן מאוד סקרניות ומאוד אוהבות לדעת את התמונה המלאה, להתייעץ ולהקשיב. גם גברים מגיעים אבל בעיקר עם שאלה מאוד פשוטה כמו 'מה יהיה בעבודה?' או 'האם נכון לי לחתום חוזה?'".

את אוהבת את זה?

"מאוד. אני אוהבת אנשים, אוהבת מפגשים עם אנשים ובעיקר אוהבת לתת תקווה וזה מה שאני עושה. גם אני רואה בכוס משהו לא נעים אני אומרת בעדינות. רומזת, לא מפילה את הבן אדם. אחר כך אני נשארת עם זה וזה קשה לי כי אני לוקחת עמוק ובאופן אישי כל אחד שבא אלי, אבל זה המחיר שאני משלמת ואני מוכנה לו".
//
הקפה של אביבה
..

איך את מסבירה את הפריחה של התחום הזה?

"החיים היום קשים, מלאי קונפליקטים ובעיות  וכולם רוצים הסבר והכוונה. עדיין יש בתחום הזה המון שרלטנים, שיגידו לך כל למה שתרצי לשמוע ובעצם לא יאמרו כלום. אני אתן לך טיפ, כשאת הולכת לפותחת בקפה, אל תספרי את הסיפור שלך ובעיקר אל תעשי הבעות פנים, תשמרי על פוקר פייס, כי הבעות הפנים שלך בעצם משרתות אותן כדי לדעת מה להגיד לך".

מה את חושבת על תוכניות המיסטיקה היום בטלוויזיה?

"אני לא אוהבת את זה. אני חושבת שצריך לראות בן אדם כשפותחים לו. צריך להרגיש אותו, אי אפשר לעשות את זה על הדרך, או בטלפון. זה לא רציני וזה חסר אחריות".

עד כמה הקפה חשוב? אולי מה שעובד פה זו רק האינטואיציה שלך?

"הקפה חשוב מאוד - זו את, זה הספל שלך, התקווה שלך, הרצונות שלך. אני מרגישה אותך לפי הספל".
..
עיבוד מחשב: דנה דרבינסקי

..

לעצמה היא לא פתחה מעולם. גם לילדים שלה  היא פותחת רק בפעמים נדירות. יש לה כללים לאביבה, היא לא פותחת במוצאי שבת כי אז האנרגיה לא טובה ואף פעם לא פותחת בלילה. רק  לפני שקיעת השמש. 'זו השעה הכי טובה', היא אומרת.

זה לא מפריע לך ביחסים שלך עם חברות?

"אני עושה את זה בכיף. אני אוהבת את זה, אבל לפעמים זה באמת מציק. יצאתי לחופשה בטורקיה עם חברות ואז חברתי גילה צעקה באוטובוס 'יש כאן קוראת בקפה, למי שרוצה'. אמרתי לה 'גילה, באתי לנוח'. אבל עדיין פתחתי לכמה בנות.

ואיך זה מתנהל עם החברות הקרובות?

"יש לי קבוצה של כמה חברות, שאנחנו נפגשות המון ויוצאות לטיולים  ביחד. תמיד כשאנחנו יושבות הן אומרות לי 'אביבה תפתחי לנו'. בדרך כלל אני נענית, אבל כשאין לי כוח אני אומרת: 'לא הבאתי את המשקפיים'. מיד כולן מוציאות חמישה זוגות משקפיים: 'הנה, תפתחי',  היא צוחקת.

אביבה נחום. הדר לוי יצאה מחוזקת
..

היא מכינה לי נס קר וחתיכת עוגה. מצחיק ללכת לקוראת בקפה ולשתות נס. זה היה טעים אבל עכשיו מגיע הרגע. היא מבשלת את הקפה, יש טקס מסודר, זה חייב להיות על הגז, זה חייב להיות במידות הנכונות. אני שותה אותו בנחת. כשהוא מסתיים, אני הופכת את הכוס, ביד ימין כמובן על הצלוחית וממתינה מספר דקות שאורכות נצח.
אביבה שמה את המשקפיים ומביטה בכוס. "יש לך יונה מעל הראש" היא אומרת, "את שוחרת שלום". אני מחייכת. מנסה להקשיב לטיפ שלה ולא לתת להבעות הפנים שלי להוביל אותה  בקריאה. אבל אני באמת שוחרת שלום, אז אני מהנהנת בהסכמה."

תאמיני בעצמך", היא חוזרת ואומרת, "תאמיני. אל תתייחסי לאף גבר או עבודה , תתרכזי בעצמך". היא אומרת את זה בעדינות, אבל אני יודעת בדיוק למה היא מתכוונת. ואז זה מגיע, "בחצי שנה הקרובה אני רואה רק טוב. עבודה, זוגיות אולי אפילו ילד".

אני מחייכת. כן, זה מה שאני רוצה. היא מורידה את המשקפיים.

לראשונה היא מוכנה לשמוע את הסיפור שלי, אני מספרת. נפרדתי מבן זוג אחרי שלוש עשרה שנה, עברו מאז שבעה חודשים ואני מנסה להתאושש.

היא מביטה בי בעיניים דומעות, לא  כקוראת בקפה, לא  כמיסטיקנית, לא כמרואיינת, אלא  כאישה שחוותה בדיוק את אותו דבר. היא מחזיקה לי את היד ואומרת: "אם עברת פרידה אחרי שלוש עשרה שנים ונשארת בחיים, את אישה גדולה. פרידה זה הדבר הכי קשה שיש. תטפחי לעצמך על השכם ותגידי כל בוקר 'אני גדולה'. זה מה שאני אומרת לעצמי". אני יוצאת משם מחוייכת. היא נתנה לי כוח. יותר מכל טיפול פסיכולוגי. לפעמים בחיים כל מה שצריך זה אישה אימהית עם אינטואיציה, שתחזיר אותך לעצמך ותחזיר לך את התקווה. תודה אביבה. אהובתי.
....

מספר הטלפון של אביבה: 052-6875443 .
.. ...

לכתבות נוספות של הדר לוי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה