לא לדבר, לעשות

נכון, תקשורת היא חשובה בין בני זוג וצריך לדבר - אבל אחרי הרבה שנים ביחד, מיה גרינברג גילתה שמעשים משפיעים על הרגש לא פחות ממילים

26/07/2012
מיה גרינברג קבלו עדכונים ממיה
  • RSS

"מצאתי את הפיתרון המושלם לעייפות החומר בזוגיות" אני מכריזה בפני חגית חברתי בעודי מגישה לה את עוגת הגבינה- פירורים לצד הקפה הקפוא ברד שהשקעתי בה. ליתר דיוק, חוקר בריטי אחד הוכיח במחקר שלא רק רגש מוביל לפעולה או להתנהגות, אלא הפעולה עצמה בין אם היא "אמיתית" או לא, יכולה ליצור רגשות". בקיצור, אם תעשו כאילו אתם מאוהבים, תרגישו מאוהבים באמת.

לקח לחגית ולי עוד שעתיים לעבד את הטכניקה החדשנית שנקראת "פעולה חיובית" ולבנות ביחד תוכנית פעולה לשבוע הקרוב. המחשבה שנוכל כמו במכונת זמן מתוחכמת להשיב את הזיקוקים של תחילת הקשר ריגשה את שתינו כמו שתי נערות מאוהבות בנות 16. לראייה חיסלנו חצי תבנית עוגת גבינה ועוד סלסלת דובדבנים.

חגית ואלון הם סיפור קלאסי. למודי ניסיון בזוגיות הם נכנסו למערכת הקשר המשותפת שלהם. מתפארים בניסיונם המדופלם, ובבשלות של גיל 30+ הם הביאו שני פירות אהבה לעולם, וכעבור 5 שנים הם הודו בפנינו שמוטיב היין שמשתבח עם השנים לא חל על זוגיות, ומתישהו עם מרוצת השנים נגמר הסוס, או כנראה שיש סוד שעוד לא גילו להם.

באותו אחר צהריים קסום לקחה חגית אל אלון את חצי עוגת הגבינה המושקעת שלי. היא סיפרה שבאותו הערב, היא חיכתה לו עם סיר במיה ריחני על האש, מקולחת, ילדים במיטות, דאגה לא לעשות  לו את הפרצוף של "למה לא הקדמת", ובמקומו התנוסס על פניה חיוך כמוס ושואל  "מאמי אתה רוצה להתקלח לפני האוכל?".

צחקנו כשהיא סיפרה שהוא היה המום כשהיא ישבה מולו בלי לחפור, קשובה באמת, בתמים ובעניין לעמל יומו, והוא בתגובה או שאולי מההלם קם לראשונה מזה שלוש שנים הכניס את הכלים למדיח והציע לה קינוח מפנק שיצר בעצמו מגלידה וניל, גרעיני דלעת וסירופ אגבה. חגית לא האמינה שזה קורה לה, עד שזה פשוט המשיך לקרות לה, ולא רק באותו הלילה.

בעקבות ההצלחה הרציפה של חגית ואלון, החלטתי לקחת דף ועט ולבקש ממנה את הטיפים והכללים העיקריים של "פעולה חיובית" בזוגיות. להלן רשימה לגזור, לשמור ומומלץ לממש מידית ותמידית:

לא לדבר, לעשות - רצוי לא לדבר על הקשר, אלא לחיות ולהחיות אותו. כלומר במקום לנסות לסדר עניינים במילים, עדיף לשתוק ולסדר במעשים. הוכחנו כבר שלהראות חיבה ולהתייחס, עוזר הרבה יותר מאשר לקטר. ואם שמים לב שקצת דועכים, אז נוגעים, או מחייכים. כן, קורה שעייפים, אבל יחס חם מכבד ומתחשב שומר על אש קטנה. לזכור ששם המשחק הוא: לשחק באהבה

משחק -  לשחק מאוהבים. זה כולל חיוכים, מגע, פתקים על הדלת ובישולים באמצע הלילה. כל דבר לא טריוויאלי בזוגיות יתקבל בברכה.

סוף יום - אתם נפגשים. ובמקום לדבר על עניינים הנוגעים לתפעול הבית והילדים, קחו 20 דקות איכות של "כמה טוב שנפגשים", להרים את העיניים ולהפגש במבטים, ולתת במיוחד בזמן הרגיש הזה את היחס הנעים.

דייט - לצאת לדייט קבוע פעם בשבוע. להתלבש, להשקיע, לשבת אחד ליד השני ולא ממול. חשוב: יין ומגע זה לא פסול.

זהירות, שיגרה - לא לתת לה לבאס, לרסק, לעמעם את הספוטים שניצתו ביניכם. זה אפשרי אם מדברים בלי ביקורת, אם מקשיבים בלי לתת עצות אם לא התבקשת, ואם יותר מחייכים מאשר מחמיצים פנים. גם לך זה הרבה יותר נעים.

קחו ברצינות את המשחק. נכון שבתחילת הקשר הרגשות שלנו מולידים פעולות, אך מסתבר שבהמשך הפעולות שלנו יכולות להוליד רגשות חדשים ועזים. אם שמעתם פעם על זוגות שגילו אהבה מחודשת בזוגיות שלהם, כנראה שהם השתמשו בסוד של "פעולה חיובית", או פשוט השכילו לשחק אותה. אולי כמו שילדים מתפתחים וגדלים על ידי משחק, ככה ממש גם הזוגיות שלנו יכולה להתפתח. אז שחקו באהבה כאילו זה הדבר הכי חשוב לכם בחיים. ובינינו, יש משהו חשוב מזה? אם יש אהבה, יש הכל.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה