צאו לנו מהרחם!

גינקולוגים וגינקולוגיות מסתובבים בברים תל אביביים כדי לשכנע נשים להקפיא את ביציותיהן בשם הדמוגרפיה. זה נשמע כמו בדיחה, אבל לזעמה של בילי מוסקונה לרמן - זה אמיתי לגמרי

25/07/2012
בילי מוסקונה-לרמן קבלו עדכונים מבילי
  • RSS
» מעודדים הריון, ואז שוכחים אותנו. מוסקונה לרמן

"שמעת מה קרה?", היא אומרת לי.

אני מוצפת מיד באירן, בסוריה, בילדים שלי שלא שמתגוררים באיזור הקאסמים ונדרכת כמו קפיץ לשמוע את הבשורה הבאה בתור: "הערב יתפזרו בפאבים של תל אביב קבוצה של גינקולוגים וגינקולוגיות כדי להסביר לנשים צעירות שכדאי להן להקפיא ביציות ולהקדים את מועדי תכנון לידת הילדים. איך זה נראה?" היא שואלת, כמו אחת שיודעת במדויק איך היא מפעילה את הניצרה שתפלוט החוצה את היריה. זה מוצא אותי רותחת, אני יורה.

פעמיים הותקפה הרחם הנשית החודש על ידי גינקולוגים שלא בטוח שהאינטרסים העומדים נגד עיניהם משרתים גם אותנו. ובכלל בלי למצמצץ אני כותבת את המילה אינטרסים גם כשמדובר בפרה הכי קדושה בתרבות הישראלית: לידת ילדים ומשפחתיות.

חברות, לידת וגידול ילדים יכולה להיות חוית חיים ניפלאה אבל היא דורשת תנאים. האם בארץ ישנם תנאים נאותים לגידול ילדים? תכף נבדוק, לפני זה נישאל את השאלה מה פתאום יוצאים גינקולוגים להסביר לנשים על זמני מועד הפריון שלהן ומה פתאום הם מייצרים סביב השאלה הזאת, הפרטית, האינטימית, דיון ציבורי בפאבים תל אביביים. של מי יכול להיות הרעיון המופרך להכנס בשעה אחת עשרה בלילה לפאבים של תל אביב מרחבים ציבוריים שעיניינם בילוי, כדי לפלוש עם שאלה הכי אינטימית בעולם, מתי את חושבת ללדת? כי לדעתינו שעון החול שלך הולך ואוזל וכדאי שתמהרי? (במקום להכנס להריון בזה הרגע למה את יושבת בפאבים? תתבישי לך להנות במקום לתרום למדינה?)

נו כבר, תייצרי חיילים יהודים במקום לשבת בבר!

חברות, שני גורמים מודעים או לא מודעים מפעילים את כל העמותות לפריון ששולחות גניקולוגים לדבר עם נשים צעירות בפאבים. הגורם הראשון הוא הדמוגרפי שבבסיסה הפחד והחשש הגדול שלא תישמר פה מדינה יהודית. הסיבה השנייה היא הצורך בחיילים למלחמות. נשמע לכם גס, בוטה? זאת האמת. צה"ל, בנות, צריך שורות של חיילים. הזוית הזאת היא הזוית הפוליטית אבל הזוית הפוליטת לא נעצרת פה. מול משפטה של סימון דה בובאר: "האישי הוא הפוליטי", בואו נבדוק את הזוית האישית. איך המדינה מתיחסת אלינו כאמהות.

בארצות הסקנדינביה המשפחה נחשבת יחידה אחת לצרכי מס, גברים יוצאים לחופשת לידה משולמת וכדאית והמושג שעות משפחה נכנס לעולם העבודה גם מבחינת שעות העבודה מול שעות הבית וגם מבחינת השויון של גברים ונשים בשוק העבודה. בארץ ישראל, שמעודדת ילודה ומקציעה לה משאבים יותר מכל ארץ אחרת בעולם, עוצרת את ההשקעה באותו רגע שאשה נכנסת להריון. מאותו רגע, היא רצה בודדה על מסלול מכשולים שהיא לא מתארת לעצמה את גובה האתגרים שמחכים לה. חוסר השויון הגדול בין גברים מתחיל בדיוק ביום שבו נשים צריכות להחליט אם יש להן מספיק כסף לשלם למטפלת שתאסוף את התינוק מהגן או מהמעון או שהיא יוצאת לעבודה בחינם, כי המשכורת שלה לא מכסה את המטפלת ומכיון שזאת הנוסחה המוצבת לה כנוסחה כלכלית ריאלית בגלל אפלית השכר של נשים בשוק העבודה, היא נאלצת להחזיק בעבודה צדדית, משנית, לא מתגמלת, כשהיא זאת שמשמשת רשת ביטחון ביתית לגידול הילדים. מול שינוי מבנה משפחה, מול נתוני הגרושין המתעצמים, המדרון לעוני נשים חד הוריות הופך חלק תלול ומסוכן יותר ויותר.

"למה שלא תשלחו לפאבים אנשי אקדמיה שיפצירו בנשים להשקיע בהשכלה שלהן?" שאלתי את הגברת הנכבדת מהעמותה למען הפריון, שהציגה את טיעוניה על יציאת הגניקולוגים לפאבים.

עלילות מכון פוע"ה למען פריון והדרת נשים

עוד אקט שובניסטי בוטה סביב נושא הפריון קיים השבוע מכון פוע"ה - מכון לפוריות ורפואה על פי ההלכה. נושאי הדיון היו, גודל המשפחה והרחבתה, אמצעי מניעה גינקולוגיה ופריון.  ועכשיו תחזיקו חזק: בהזמנה נכתב "ציבור הגברים מוזמן ליום עיון ייחודי". לפני כמה חודשים קיים מכון פוע"ה כנס על בריאות נשים ששוב רק גברים הורשו לדבר בו ובמקביל קיים משרד הבריאות טקס הענקת פרסים בתחום ההלכה והרפואה שבו נמנע מהנשים מקבלות הפרס לעלות לבמה.

בתגובה לכל אלה ביטל פרופסור יובל ירון את השתתפותו בכנס וכתב "הגישה שנשים מנועות בעיקרון מלהיות מרצות עומדת בסתירה מוחלטת לערכים עליהם התחנכתי. הקביעה שנשים אינן יכולות להיות מוזמנות כמרצות בכנס לרפואת נשים הינה גם אבסורד מהבחינה המקצועית וגם הדרת נשים במלוא מובן המילה". במקביל קואליצת הנשים הוציאה מכתב בו היא מציאה להחרים את כל הגינקולוגים שישתתפו בכנס. אמן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה