10 מיתוסים שגויים על גירושין

אם בעלך תפס אותך בוגדת – יקחו לך את הילדים, ותפסידי את חלקך ברכוש? אז זהו שלא. ממש לא. עו"ד רות דיין וולפנר מנפצת מיתוסים שגורים על גירושין

24/07/2012
עו''ד רות דיין-וולפנר קבלו עדכונים מעו''ד רות דיין-וולפנר
  • RSS
» צילום: ThinkStock

כולם יודעים הכל על גירושין, ואם את בפתח ההליך, מכל עבר יופיעו כאלו ש"יודעים הכל", מומחים לדבר, שידקלמו משפטים מוכרים ויבטיחו לך שזו המציאות העומדת לפנייך. משפטי מפתח אלו, מיתוסים ידועים יש לומר, לא תמיד נכונים, והאמת המשפטית לעיתים רחוקה מהם מאוד. איגדתי את 10 המיתוסים הכי שכיחים ואת האמת שעומדת מאחוריהם, מורה נבוכים.

1. מהרי לפעול לפני שבעלך "יפתח תיק" ברבני – המיתוס הכי שכיח הוא שבית הדין הרבני "טוב לגברים" ו"מסוכן" לנשים, אך כמו כל מיתוס ניתן להפריכו בקלות. כל מקרה לפי נסיבותיו ובמקרים מסויימים אכן עדיף לנשים להימנע מלהגיע לדיון ענייני בנכסיהן בבית הדין הרבני, אבל במקרים רבים אחרים, בית הדין הרבני דווקא מועיל לנשים, ולעיתים אם בעלך יגיש תביעת גירושין בבית הדין הרבני, תוכלי למנף זאת לטובתך ולדרוש לקבל את סכום הכתובה, דרישה שמובילה אותנו למיתוס השני –

2. הכתובה חסרת תוקף – הסכום הרשום בה לא מחייב – טעות גדולה. לכתובה יש תוקף משפטי מחייב, ובעל אשר מגיש תביעת גירושין כאשר אין לו נגד אשתו עילת גירושין מוכרת על פי ההלכה היהודית, עלול להיות מחוייב לשלם לה את סכום הכתובה. כך גם כאשר בעל בוגד באשתו, הוא נחשב כבעל "מורד" והאשה זכאית לדרוש את כתובתה, ואף לבקש מבית הדין הרבני לעקל את רכושו של הבעל על מנת להבטיח את סכום הכתובה....אשה שבגדה לעומת זאת, מפסידה את זכותה לכתובה, ובמקרה זה הכתובה באמת חסרת תוקף. אגב, בגידות, מהוות קרקע פוריה למיתוסים רבים כמו למשל –

3. אשה שמקיימת קשר רומנטי אחרי פרידת בני הזוג, אך לפני הגירושין בפועל אינה בוגדת. טעות. בהתאם להלכה היהודית פרידה אינה נחשבת לסטאטוס מוכר, וכל עוד לא ניתן הגט ובני הזוג התגרשו בפועל, קיום קשר רומנטי נחשב לבגידה לכל דבר, גם אם בני הזוג פרודים זמן רב.

4. אם בעלך תפס אותך בוגדת – יקחו לך את הילדים, ותפסידי את חלקך ברכוש. אז זהו שלא. ממש לא. לא תפסידי את הילדים ולא את חלקך ברכוש. אין קשר בין יכולת הורית של אדם לבין בגידה. בנוסף, בגידה אינה מהווה עילה לנישול מרכוש, לא בגידת בעל ולא בגידת אשה. אגב נישול מרכוש, למי שייך הרכוש?

5. העסק שלי לא שווה כלום בלעדי –  טעות. שווי העסק הינו חלק מהרכוש המשותף, ובית המשפט ימנה מומחה להעריך את שוויו, גם אם העסק מבוסס כולו על כישרונו של בעליו. שוויו של כל עסק ניתן למדידה ולהערכה, והצד שכנגד זכאי למחצית מהשווי. יחד עם זאת, כאשר רוב העסק מבוסס על הכנסה לא מדווחת "כסף שחור", יהיה קשה מאוד להעריך את שוויו האמיתי. ואם העסק יסגר והבעל יפסיק לעבוד ? ישנה אמונה רווחת לפיה -

6. כשהאב אינו עובד בית המשפט לא יחייב אותו לשלם מזונות – עוד טעות. חובת האב במזונות היא חובה אבסולוטית, ואם האב אינו עובד בית המשפט יכול לחייבו לשלם מזונות מרכושו. כאשר האב הפסיק לעבוד בסמוך להליך הגירושין, בית המשפט קובע מהו "פוטנציאל ההשתכרות" שלו ומחייב אותו לשלם מזונות לילדיו בהתאם ליכולתו הפוטנציאלית ולאו דווקא בהתאם להשתכרותו בפועל. ומה אם הילדים במשמורת משותפת?

7. במשמורת משותפת לא משלמים מזונות – טעות גדולה. חובת המזונות מוטלת על האב גם כשהילדים מצויים במשמורת משותפת. במשמורת משותפת סכום המזונות אמנם נמוך יותר, אולם ההפחתה היא רק במזונות הבסיסיים, והשתתפות האב בשכר הדירה או במשכנתא בגין הדירה בה מתגוררים הילדים עם האב, נשאר על כנו, ואינו משתנה גם אם הילדים מצויים במשמורת משותפת ושוהים עם אביהם בדיוק מחצית מהזמן. ומה חלקם של הילדים ברכוש?

8. לילדים חלק מדירת המגורים – מיתוס ידוע וחסר אחיזה במציאות הוא שמאחר ולילדים חלק בדירת המגורים, הורה הנשאר עימם זכאי לחלק גדול יותר מדירת המגורים. האמת היא שלילדים אין כל חלק בדירת המגורים או ברכוש המשותף המתחלק בין הוריהם לעת גירושיהם, וההורה המשמורן אינו זכאי לחלק גדול יותר מהרכוש המשותף בשל כך.

9. עזיבת הבית מהווה ויתור על הזכויות בו – שוב מיתוס ידוע ומופרך. כאשר אחד מבני הזוג עוזב את דירת המגורים המשותפת, זכויותיו הרכושיות בה אינן נפגעות כלל. כשם שמגורים בדירה המשפחתית אינם מקנים אוטומטית זכויות רכושיות בה, כך גם עזיבתה או הרחקה ממנה בצו של בית המשפט אינם פוגעים בזכויות הרכושיות בדירה.

10. בנישואין אזרחיים אין צורך להתגרש בבית הדין הרבני –  טעות. בני זוג יהודיים במדינת ישראל חייבים להתגרש בבית הדין הרבני, גם אם נישאו בנישואין אזרחיים בקפריסין, בלאס וגאס או בכל מקום אחר בעולם.

לאתר של עו"ד רות דיין וולפנר

צילום: ThinkStock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה