דמה הותר

מסע ההסתה נגד דפני ליף הולך ונהיה מסוכן מיום ליום - נורית לויליכט לחיאני נבהלה ופנתה למשטרה. זה לא ממש עזר

22/07/2012
נורית לויליכט לחיאני קבלו עדכונים מנורית
  • RSS

תמונה זו ואחרות ברשת, מטילות על דפני ליף את האשמה הבלעדית על מותו של משה סילמן, התגובות המצורפות לתמונה זו ולאחרות באותו סגנון, מזעזעות לא פחות: "נעשה לה מידה כנגד מידה", כותב מגיב אנונימי בהתלהבות. "הרוצחת, זונה של ערבים", מוסיף שניות אחר כך כותב אחר, "יש לה רוע בעיניים, אני רואה" מוסיפה משהי במהירות שיא "אנחנו נגרום לה לשלם".

ההסתה התחילה ככל הידוע לי בדף פייסבוק שנקרא: "השמאל הקיצוני סכנה לישראל". בדף זה התפרסמו איומים גם נגד פעילים אחרים במחאה החברתית (השמות שמורים במערכת). בשניות בהן אני כותבת את הטקסט הזה אני רואה קריאה דומה בדף פייסבוק שנקרא "השמאלנים" עליו חתום אדם בשם ניר זילברמן. זילברמן לא מסתפק בהסתה כשלעצמה וכותב באופן אישי לאחד מקוראיו שמפקפק  באמיתות האינפורמציה : "יש הוכחה. תפנה לשמאל הקיצוני סכנה לישראל, הם ימציאו לך את ההוכחה. אני בעצמי שמעתי אותה אומרת זאת בזמן הקמת אוהלי רוטשילד. אז...".

הטכניקה בה פועלים המסיתים פשוטה: הם מפרסמים דף עם תמונה של דפני וטקסט מאיים, משאירים אותה לחצי שעה או פחות ואז כותבים לכל המגיבים בפרטי באיזה דף פייסבוק תרוץ התמונה הלאה. כך מתפשט המסר הרצחני במהירות מבלי שאפשר יהיה לחסום אותו. הרשעות וכוח ההפצה העצום של ההסתה תפסו את דפני ליף כמה שעות לפני הצעדה לזכרו של משה סילמן לא מוכנה ומפוחדת: "הסתה קשה מאוד ברשת נגדי. חושבת מה לעשות. האמת, קצת מפחדת". היא כתבה בפייסבוק שלה. הסטטוס זכה למעל 600 תגובות תומכות, רובן קוראות לה לא לפחד ולהמשיך במחאה בכל הכוח. גם אני תמכתי, אך כשראיתי את התמונות הקשות והטקסטים והתגובות הרצחניות מול העיניים התחלתי לפחד והתקשרתי למשטרה. השיחה עם השוטרים הייתה צפויה. הם לקחו פרטים ואמרו שיטפלו. התמונה לא הוסרה. התקשרתי שוב.

הפעם אמרו לי להתקשר לטלפון: 08-9325440. "בטלפון הזה", הובטח לי, "יטפלו בזה". התקשרתי אך אף אחד לא ענה. האיומים והתמונות המשיכו לרוץ ברשת. חצי שעה אחר כך התקשרתי שוב: "זה בטיפול הודיע לי שוטר נחמד אך התמונה המשיכה לרוץ ברשת והתגובות הקשות אתה: "זונה של ערבים, נראה לה מה זה", "רוצחת נעשה לך מידה כנגד מידה". לטלפון השלישי ענתה שוטרת נחמדה: אני מציעה לך להתקשר לטלפון: 03-6801412, או לטלפון 03-6802308 , שם יטפלו בזה. אף אחד לא ענה גם בטלפונים האלה. בפעם הבאה שהתקשרתי ענה לי שוטר חביב בשם חנן סבן. אנחנו מטפלים! אל תדאגי. בבוקר התמונה כבר לא הופיעה בדף הפייסבוק הראשוני שהפיץ אותה אלא בדף אחר בשם "השמאלנים" השוטר נעים ההליכות שענה לי הבטיח לטפל. "אל תדאגי", הוא אמר. "אל תדאגי".

אז זהו, שאני כן דואגת. כמה שנים לפני רצח רבין כתבתי בעיתון "העיר" על ארגון בשם " דב" (ראשי התיבות של דיכוי בוגדים). קבעתי להיפגש עם הקבוצה באחד הגנים הציבוריים באזור ירושלים, הם הורו לי להגיע כשעיני מכוסות כך שלא אוכל לראות מי המשתתפים, והסבירו לי שכל מי שלדעתם פוגע במדינה צריך למות. עדיף בייסורים. כדי להדגים שהם רציניים, הם ירו לי עם עוזי ליד האוזן. יצאתי מהפגישה מזועזעת. הקבוצה שפגשה אותי הייתה קבוצה רצינית, לא ילדים שמשחקים בקפצונים. הכתבה התפרסמה , עוררה דיון יומיים שלושה ונשכחה. אנשים רציניים שדיברתי איתם אז חשבו שמדובר בקבוצה קיצונית שאין טעם להתייחס אליה. מה קרה בהמשך כולם יודעים. כמו אז גם עכשיו, זרע הפורענות כבר נזרע והוא מתרוצץ אחוז אמוק ברשת. אלא שעכשיו בניגוד לתקופה בה פעלה קבוצת "דב" אמצעי ההפצה משוכללים יותר ואין שום בעיה להעביר את ההסתה מידי כמה דקות או אפילו שניות מעמוד פייסבוק אחד לשני.

אני לא יודעתם מה אתכם/ן אבל אני מפחדת. המשטרה משתדלת לפעול, כך התרשמתי לפחות, אבל בעידן בו אפשר להעביר קריאות לרצח מידי כמה שניות מיד ליד, היא צריכה משאבים אדירים כדי להצליח. הפעם אסור לנו להיות שאננים, אני קראת להצמיד לדפני ולאחרים שאוימו אבטחה צמודה. בפעם הקודמת אמרנו שמדובר בקומץ קיצוניים וראינו מה קרה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך