המקצוענית

ברור שהנחתת מנחם בן, שאיש לא יקרא לו עיתונאי רציני, כמנחה אורח בתוכנית של קרן נויבך נועדה להפוך אותה לקרקס של התנגחויות ופרובוקציות ולהרתיע אותה לבקר את השלטון. בכזו מדינה אתם רוצים לחיות?

22/07/2012
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
» מנחם בן, צילום בהפגנה: אמיר בן דוד

"להקשיב לקרן נויבך כאילו אין מנחם בן ולהקשיב למנחם בן כאילו מכוונים לי אקדח לרקה", צייץ העיתונאי זוהר ישראל הבוקר בטוויטר, במקביל לשידור התוכנית "סדר יום", בה החל להתארח הבוקר הבדרן-פרובוקטור מנחם בן, בעקבות החלטת מנהל הרדיו מיקי מירו. מתקפה תקשורתית חריפה התנהלה בסוף השבוע נגד  ההחלטה המוזרה הזו, שנומקה בצורך "לאזן את תכני התוכנית".  גורמים ברשות השידור התבטאו שלא לציטוט שההחלטה היא צעד נוסף בהצרת צעדיה של נויבך, שתוכניתה מייצגת את נפגעי המדיניות החברתית כלכלית של הממשלה. ההחלטה הזו מקוממת גם נוכח זאת שבן התעמת גם עם נויבך לאחרונה, לכן היא הטלת טרור אישי על נויבך, וגם עקב דעותיו המסלידות שבגינן פוטר כמה פעמים מכלי תקשורת.

הבוקר, כשעה לפני שידור התוכנית התארגו כ20 אנשי תקשורת ומאזינה אוהדת אחת, להפגנה צנועה מול שערי קול ישראל בתל אביב, שם משודרת התוכנית. על קברניטי הרדיו זה כנראה לא ישפיע. מנהל הרדיו מירו שהגיע בג'יפ עם שומרי ראש חמק דרך כניסה צדדית. על קומץ המפגינים השגיחו מספר אנשי יס"מ, כמקובל. גורם בהפקה סיפר שמנהל רשת ב', יאיר קורן הגיע הבוקר בפעם הראשונה מימיו, "כדי להשגיח על האיזון" ו"להחזיק את היד למנחם בן". בין הנוכחים במיני הפגנה נכללו גם הבמאים דורון צברי "המדריך למהפכה") ורני בלייר ("שביתה"), העיתונאים מיקי רוזנטל ("שיטת השקשוקה") ואמיר בן דוד ואחרים. חלק מהנוכחים הביעו ביקורת נגד איגוד העיתונאים החדש שנעדר מהמחאה הספונטנית. המפגינים ניסו לשכנע את בן שהגיע לשידור לא לשתף פעולה עם המהלך, "אמרנו לו שמשתמשים בו ושלא יהיה משת"פ שלהם, והוא אמר שהוא לא נציג של השלטון ודי התחמק", אמר אחד העיתונאים, אחרת סיפרה כי הוא נראה במצוקה ומתלבט בקשר למהלך, ואם להיכנס לשידור. מיקי רוזנטל אמר לי: "לי אין שיג ושיח עם הליצן הזה, לא דיברתי איתו, אני כאן כדי למחות, וכדי שהתקשורת הציבורית תהיה ממלכתית, ולא שופר השלטון".

להבין את המציאות כאן

"אתה יודע מתי תל אביב מתעוררת לפי הלייקים באינסטגרם", אמר בציניות הבמאי רני בלייר, ואכן נראה כי השעה המוקדמת ואולי גם העצרת לזכרו של משה סילמן אתמול בלילה הותירו אותה לוהבת בעיקר בטוויטר/אינסטגרם. מבחינתה של נויבך, מקצוענית ללא מעידות, השידור התנהל כשגרה, דבר לא זע בקולה כשהגישה את האייטמים שעסקו בין היתר בעוד כשל של ביטוחי הבריאות הפרטיים, והיא גם מקפידה לא להגיב בכל השערוריות הנוגעות לצעדים לסתימת קולה במשדר הפופולארי שהיא מנהלת.

נויבך הבוקר, צילום: הדס ריבק

מי שמנכס את הצעד הזה למאבק אידיאולוגי בין שמאל וימין מפספס את העוולה המטרידה שבשידור ציבורי שאנחנו מממנים אותו, הבולם בכוחנות ביקורת נגד השלטון בהוראת ממוניו, אותו שלטון. התוכנית של נויבך אינה שמאלנית, היא תוכנית חברתית אקטואלית הנותנת במה נדירה לנפגעי עוולות המדיניות הכלכלית הקפיטליסטית הדורסנית של הממשלות בעשורים האחרונים. היא גם מארחת בקביעות עיתונאים ימנים כמו אבישי עברי ובן דרור ימיני, ומעניקה להם במה מאוזנת מול דוברים אחרים. התוכנית שלה מציבה סדר יום חברתי אלטרנטיבי, ובכך מעניקה כלים למי שחי כאן להבין את המציאות בו הוא חי, למערכות ששולטות בחייו, הממסד והתאגידים, ולפתח מודעות אזרחית וחברתית לעוולות שנעשות לו מידי יום. ההתערבות הפוליטית הגסה וההפחדה שמנהלים נגדה היא מאבק נגד ציבור משלמי האגרה ואלו שעדיין רוצים לראות כאן מדינה דמוקרטית, ותקשורת שאינה במודל "ישראל היום". ברור שדעתה של נויבך אינה נוחה מההתקפות הברוטאליות, אבל בעת הזו היא נוהגת כעיתונאית מרשימה במיוחד כשהיא לא משחקת לידי הבריונים להם היא כפופה, ולא נותנת להם עילה לפטרה. ברור שהנחתת מנחם בן, שאיש לא יקרא לו עיתונאי רציני כמנחה אורח נועדה להפוך אותה לקרקס של התנגחויות ופרובוקציות, אולי כמו המתחרה החלשה בהרבה ממנה, "המילה האחרונה". ולבן ששיתף פעולה עם השפלתה של נויבך אפשר לצרף את האקט רק לרשימת דעותיו המבהילות: שוביניזם, הומופוביה וגזענות. כל הכבוד לשידור הציבורי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה