ככה הם נראים

הגבר הישראלי, 2012? חרדתי, שונא נשים, בכיין, אטום או סתם פאתטי. נונה ד. עוקבת אחרי ה"מחוברים" ומגלה שהנשים שלידם הן בעצם הסיפור האמיתי

19/07/2012
נונה ד. קבלו עדכונים מנונה
  • RSS

שנאת הנשים של סקאזי, החרדות הקיומיות של חנוך דאום, הבכיינות של ג'ייסון, האטימות הסביבתית של אמירם טובים והפאטתיות מהפחד להיות מוצג ארכיאולוגי של גדעון לוי; כך על פי "מחוברים 2" נראים פני הדברים ופני הגברים מודל 2012.

לנו כנשים מספק מצעד החשופיות הפעור הזה הצצה יקרת-ערך אל עולמו הרגשי והפנימי של הגבר העכשווי, הצצה שמלמדת אותנו על רמת החוסר/עודף מודעות ועל החיבור/ניתוק העצמיים שלו - מעין מסמך אנושי שמעורר גועל וסימפטיה בו זמנית.

לא לסמוך על חנוך

את המקום הראשון בחיבור עצמי ובגבריות עכשווית מבולבלת שמעוררת רגשות אמביוולנטיים, מקבל כמובן חנוך דאום. נכון, מתנחל המחמד של התקשורת משתמש במשפחתו ככלי שרת בידי הבמאי רק כדי לייצר רגעים קולנועיים שווים וחשופים עד העצב, ואילו הייתי סופר-נני, הייתי מושיבה אותו בעונש בפינה בכל פעם שהוא מעמיס על ילדיו את מלוא כובד אישיותו החרדתית ואת הפיצול בו הוא ממולכד עם אלוהים בהתנחלות ועבודה בעיר כמו סדום.

אני לא אשת חינוך אלא סתם צופה מציצנית שמזדהה כאמא עם רגשי האשמה והחרדות. ובעידן בו מוסד הנישואין פשט רגל, קשה להישאר אדישה מול גבר נשוי שמהלל ומוקיר את האישה שמצליחה להכיל, אוהבת, ונושאת אותו ואת מכלול שריטותיו על כתפיה הצנומות יחד עם בטן הריונית ושאר מטלות החיים.

כּוּל כאלב די. ג'יי יוֹמו

אז נכון, הוא חי כאילו כל העולם הוא פרי תאווה עסיסי שנברא עבורו בלבד, וברור שסגנון החיים שלו מעורר קנאה קטנה בלבם של גברים רבים ומהלך קסם על אי אלו נשים -  אבל אחרי כל הרוע והזלזול של אשר סקאזי כלפי יחסים בכלל וחברתו העכשווית בפרט, קשה לפרגן לאיש שחושב שלהתעלל בנפשה של זוגתו זה לגיטימי.

מעלה אותה לסקייפ כשהזיון מליל אמש מתחבאת מאחוריו, משחרר משפטים כמו: "אני מרגיש שאת פילר, ממלאה את החסר, עד שיבוא משהו אחר", קשה לי באופן אישי לסלוח לו - גם אם כביכול יש הצדקה להפרעה הזאת שניטעה בו כילד שגדל בבית עם אבא נואף ואמא מושפלת. בטח שלא בא לי להתרגש כשמתעורר בו קצת רגש שיתופי והוא מפגין נוכחות באיכילוב לבדיקת סי.טי. עם המושפלת הנוכחית, כדי לאזן את המיזנתרופיה הדוחה.

אור לו, עורלה לאמו

העלם ששובץ בתפקיד הומו המחמד מציג שטחיות ועומק באותה מידה - מחובר ומנותק מעצמו ברמות גבוהות ומזוקקות בו זמנית –  ג'ייסון דנינו הולט שואף להיות אומן מיוסר וכנראה שגם יצליח לו, משום שיש לו את כל המרכיבים לסיפור טוב: הומוסקסואל בעולם סטרייטי, בן לאמא שנטשה את הבית בשם החיפוש אחרי עצמה ואחרי אהבהבים, ילד אבוד שזקוק לכוסית לפני מפגש עם האם הגבולית שמודיעה לו שהיא אכלה את העורלה שלו תוך כדי פרצי צחוק – נס  שהוא מתפקד ולא אלכוהוליסט (או צמחוני).

מפאת גילו הצעיר אפשר למחול לו על מערכות יחסים דרמתיות כמו זו שהוא מדגמן על המסך, בתקווה שעם הגיל והבגרות ילמד העלם שיחסי "קוּקי, בוא נריב ואז נתפייס בסקס מדהים, ואז שוב נריב ושוב נתפייס במייק-אפ סקס ושוב נריב..." מתישים כל זוגיות, הטרו או הומוסקסואלית.

קם על צד שמאל

גדעון לוי סובל מתסמונת המזדקן שמספק את האדרנלין שלו בשיטוט באיזורי מלחמה ללא אפוד, כשבבית ממתינה לו אשה מקופחת בגיל ילדיו – הכל כדי לשמר משהו מנעוריו האבודים. אבל הפאטתיות שלו אינה קשורה לילדונת עליה הוא משוויץ ממרום גילו עם משפטי "אני ואני ואני ואני", אלא יותר לפער העצום בין הניסיונות המילוליים והקרחוניים מרגש שלו להסביר לנערתו השבדית (והכל כך דומה לאינגריד ברגמן) - שרוצה ללכת מהיחסים האלה מתחילתם - עד כמה הוא אוהב אותה, לבין הנכות הרגשית שגורמת לו להישאר פריזר פולני במקום לקום ולעטוף בחיבוק את זוגתו המתפרקת בבכי, כמו רהיט מאיקאה.

הג'וקר שמשחק פוקר

לאמירם טובים מצחיק בחוץ ועצוב בבית. בשגרת היומיום הוא רואה את עצמו בלבד ורוב הזמן הוא עושה רע - הסטנדאפיסט האבוד כמובן לא מצליח להתמודד עם החיים בחדר וחצי עם אישה ושלושה ילדים ביחידת דיור אצל ההורים שכולים נוקשים, הורים שמזלזלים במקצוע שלו, וכמו בול עץ רגשי מצוי משאיר הג'וקר את אשת חיקו להתמודד עם כל מה שהוא לא מסוגל והולך להטביע את יגונו וממונו בפוקר. אבל למזלו של האגואיסט, היקום שלח לו אישה מופלאה כשהוא שב שבור ומפורק אל יצועם המשותף זו עוטפת אותו באהבה ללא כחל ופנקסנות.

***

ביחד, חמשת הגברים האלה יוצרים מעין מכלול של הגבר החדש שנפרד בעל כורחו מתפקיד הצייד, משתמש בפינצטה במקום במצ'טה, מורח קרם לחות במרפקים ובעיקר מנסה להתפתח אבל עדיין נשאר ניאנדרטל רגשי - מפוצל בין עולם ישן לחדש, מתוסכל מלמצוא את הנישה בה ירגיש נוח לדבר על יחסים, פחדים, ילדות עשוקה וכו', ועדיין יצטייר כאלפא מייל. וכן – גם בתוכנית על גברים, יוצא שהנשים שאיתם הן הסיפור האמיתי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה