טיולי עששיות בחופש הגדול

לילה, חושך ומזג האוויר סוף סוף נעים- זה הזמן לצאת ולטייל עם עששיות. קבלו המלצות מעולות לשלל טיולי לילה שירעננו לכם את החופש

11/07/2012
אפרת מונשרי גורן קבלו עדכונים מאפרת
  • RSS
»

כשחם בחוץ, אחד הפתרונות הוא לטייל בלילה. השמש לא קופחת ואין צורך לדאוג לכובע, קרם הגנה או צל. הכל רגוע יותר ואין פקקים בדרך. ללילות קיץ יש קסם מיוחד, הם אמנם חמים, אבל כבר לא לח וטיול לאור ירח או עם עששית כזאת של פעם, הופכים את הטיול לרגוע ולקסום.

חשוב לזכור שילדים קטנים מאד ותינוקות לא תמיד נהנים או אוהבים את הלילה. מומלץ לעשות להם הכנה ולדאוג לפנסים אישיים. תינוקות קטנים יכולים להיות עייפים ולכן כדאי לדאוג למנשא נוח בו ניתן להירדם.

אפשר לטייל לבד עם פנסים וזה מומלץ אם אתם מכירים את המסלול היטב ויודעים איך להגיע מנקודה לנקודה. חשוב לזכור שחלק מהמסלולים סגורים בלילה ונפתחים רק לקבוצות מאורגנות. דרך אחרת לטייל היא להצטרף לקבוצות של רשות הטבע והגנים או של החברה להגנת הטבע ולהשתלב בהם. היתרון הגדול הוא שמדובר בטיולים מאורגנים עם הדרכה מכוונת לילדים ומאפשרת לכם להיות רגועים. בחלק מהמסלולים ישנה ארוחת ערב או קומזיץ מאורגן בסיום המסלול, חוויה נוספת לילדים. החיסרון: עליכם לעמוד בלוח הזמנים והסיורים נקבעים מראש, אין אפשרות לבחור תאריך או שעה נוחים לכם ולא מסלול.

אם אתם עדין רוצים לטייל לבד או כקבוצת חברים ולא בטוחים שתוכלו להשתלב במסלול בלילה, מדריכי טיולים יהיו מוכנים לארגן לכם טיול כזה. היתרון: מסלול תפור למידותכם ולצרכיכם. החיסרון הוא כמובן בכיס - המחיר בדרך כלל  גבוה קצת יותר.

במה כדאי להצטייד?

התארגנות משפחתית לטיולי לילה קצת שונה מהתארגנות לטיולים ביום. את הכובע וקרם ההגנה אפשר להשאיר בבית ובדרום כדאי אפילו להצטייד בחולצה דקה ארוכה. כדאי לא לשכוח:

  • נגד יתושים: אפשר במשחה, ספריי או אפילו צמידים מיוחדים ומדבקות.
  • שתיה.
  • כריכים לדרך.
  • אם בחרתם לצאת לבד ולא להצטרף לטיול מאורגן כדאי לצאת עם מפת המסלול.

מורן שטרק מחברת שקדיה, חברת בוטיק לטיולים, מסבירה שיש קסם מיוחד בטיולים האלו, בהנחה שהחלטתם להשאיר את האייפון סגור. "צריך להגיע עם נעלים נוחות וסגורות ועם נכונות להקשיב ולראות. הלילה שונה מאד וקסום. העששיות הן עששיות נפט ולכן חשוב להבין איך מתפעלים אותם ויש חשיבות להורים להיות בקרבת ילדים".

איפה אפשר לטייל בלילה?

סיורים של רשות הטבע והגנים:

בית ג'וברין

סיור בקולומבריום, בבית הבד ובעוד כוכים  שנמצאים במתחם בית ג'וברין, מהם מורכבת המערה. הסיור מיועד למשפחות והוא כולל סיפורים והדרכה ולסיום שתיית תה מצמחי האזור. אפשר למצוא סיורים באזור גם למשפחות עם ילדים קטנים והם מתחילים בשעות מוקדמות יחסית.

גן הלאומי כוכב הירדן

טיול לילי שמאיר את הבנייה הצלבנית באזור. המבצר הצלבני נראה אחרת באור ירח ועששיות ועדין נותן לתצפת את עמק הירדן והשמיים. מומלץ אם אתם חובבי בנייה והיסטוריה.

בית שערים

בבית שערים ניתן לטייל ביום ולגלות את מערות הקבורה במתחם מעניין וגדול. מסתבר שניתן לטייל שם גם בלילה ולעבור הרפתקה אמיצה בין מערות הקבורה וסיפורי המקום. הפעילות מתאימה למשפחות. באתר ניתן להוריד כתבי חידה לילדים.

מבצר נמרוד

סיורי לילה בגן הלאומי מבצר נמרוד - מדובר באתר מרשים השוכן במדרונות החרמון, מעל למעיין בניאס. מסלול הסיור עובר בין מגדלי שמירה למאגרי המים, עד למגדל. במבצרגם מעבר הסתרים של המבצר, הבנוי מאבני ענק ויוצא מהמבצר דרך פתח המוסתר היטב מפני מי שנמצא מחוצה לו.

אשקלון

בגן הלאומי אשקלון ניתן להשתלב בסיורי שקיעה על חומות העיר הצלבנית בת ה- 5,000 שנה.
אשקלון היא עיר מסחר קדומה, השוכנת על דרך הים העתיקה, ובעבר קישרה בין מצרים לסוריה.
מעבר לעתיקות השמורות והמשוחזרות ניתן לטייל לאורך רצועת החוף ולהכיר את מסלול חייהם של צבי הים הנדירים.

פרטים נוספים לסיורים של רשת הטבע והגנים בטלפון: 3639*

מחירי סיורי רשות הטבע והגנים: 35 שקל לילד ו- 45 שקל למבוגר.

צוק מנרה

השנה זאת הפעם הראשונה שצוק מנרה יפתח גם לפעילות בשעות הלילה. מדובר על פעילות לילה בצוק עצמו בזירת הבאנג'י ובמקביל יערכו טיולי עששיות בחורש הצמוד לצוק. צוק מנרה נמצא בגליל העליון ובדרך כלל פעיל ביום

פרטים נוספים באתר.

תל חי

החצר בתל חי. החצר ההיסטורית, המספרת את הדרמה שהתרחשה בי"א באדר, מציעה טיול עששיות לילי לאריה השואג בקיבוץ כפר גלעדי. הסיורים נמשכים כשעתיים והם מתאימים למשפחות עם ילדים מגיל 5.

סיורים מיוחדים לפי דרישה:

מורן שטרק ממליצה על טיולי עששיות כאפשרות מרעננת בלילה או בערב.

"מסלול העששיות ביסוד המעלה יעביר אותנו במנהרת הזמן 120 שנה אחורה לתקופה בה הוקמה המושבה יסוד המעלה לחופיו של "מי מירום" הוא אגם החולה. במהלך הסיור נעבור דרך רח' הראשונים, בית הפקידות, וביתו של בכור אלחדף – "השופט" הראשון של המושבה – שערך "משפט שלמה" כדי לפתור מחלוקת בעניין סייח שנולד. נמשיך אל בית הכנסת העתיק והכתובת: "יזכרלטאב מאן דמיטבתי", שפירושה: ייזכר לטוב כל המתיישב כאן. אבן שמציאתה הביאה את המתיישבים לידי התרגשות עזה, ונכונות להישאר במקום גם בתק' המלריה הקשות ביותר. מכאן נצעד דרך המעיין החבוי אל המזח שהיה לחוף האגם. נאסוף צדפים מקרקעית האגם, ודרך מטעים ושדות, באפילה מוחלטת נגיע אל חופי הירדן. אנחנו מסיימים את הסיורים סביב למדורה בחוויית שירה, תפוחי אדמה ותה צמחים מחמם".

המחירים בסיורים תפורים לקבוצות משתנים לפי הדרישה של הקבוצה ונעים סביב 1500 שקל לקבוצה עד 50 מטיילים.

פרטים נוספים באתר.

צילום: thinkstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה