מלחמת שלושים השנים

כך ניצחה מיכאלה מלחמה על רכוש שנצבר והועלם ממנה במשך 30 שנות נישואין. פסיקה אמיצה גברה על גבר רמאי, מסכת שקרים וחמות מהגהינום

08/07/2012
עו''ד רות דיין-וולפנר קבלו עדכונים מעו''ד רות דיין-וולפנר
  • RSS
» עו"ד רות דיין-וולפנר

מיכאל הוא מלאך הצדק, החסד, החמלה והמלחמה והוא כנראה ישב על כתפה של השופטת שכתבה את פסק דינה של מיכאלה. פסק הדין העניק למיכאלה חלק מהרכוש שנצבר במשך 30 שנות נישואין, והועלם באופן שיטתי על ידי בוריס בעלה, רופא שיניים רב מעללים. אך זהו רק סופו של הסיפור.

תחילתו של הסיפור מתרחש כשמיכאלה הבינה, קצת מאוחר מדי, שבגיל 55 ולאחר 30 שנה, נישואיה עומדים להתפרק. בוריס בעלה הודיע לה שחוץ ממחצית מדירת שיכון רעועה בשכונת מצוקה, אין ולא יהיה לה דבר, והיא הבינה שבגילה ובמצבה הרפואי הבעייתי, הוא דן אותה לחיי עוני והשפלה.

היחסים בין בוריס למיכאלה הלכו והתדרדרו מאז חלתה מיכאלה במחלה קשה, עברה מספר ניתוחים והפכה ללא אטרקטיבית בעיניו של בוריס. מיכאלה החלימה, המשיכה בעבודתה הקשה באחד מבתי החולים במרכז הארץ, ואת פניה העדינות חרצו קווי דאגה וכאב שהלכו והעמיקו ככל שגברה התנכרותו של בעלה וככל שהרחיק עצמו ממנה בגבהות לב ואכזריות.

מיכאלה שתקה והנהנה

מיכאלה ובוריס התגוררו יחד עם ילדיהם ועם אימו של בוריס, החמות, שלה תפקיד מרכזי בסיפור, בבית פרטי רחב ידיים ומפואר, מרוצף שיש ומאובזר במיטב אביזרי החשמל. המשכנתא שנלקחה לצורך בנייתו של הבית שתוכנן במיוחד עבור המשפחה, נרשמה על שם מיכאלה, בוריס והחמות. הבית עצמו, כך גילתה מיכאלה רק לאחר מעשה, נרשם בטאבו כולו על שם החמות. בוריס הסביר למיכאלה שהרישום נעשה מטעמי מס בלבד, ועל מנת למנוע ממס הכנסה לשאול שאלות מיותרות בדבר מקור הכסף ששימש לבניה.

מיכאלה לא אהבה את הרעיון, אך כהרגלה, ובהיותה אישה שקטה וכנועה, שתקה והנהנה.

כעבור מספר שנים גילתה מיכאלה, באקראי, כי בוריס שותף בחברה עסקית גדולה, יחד עם חבר קרוב, חברה שמעסיקה עובדים רבים ומגלגלת סכומי עתק. בוריס לא טרח לעדכן אותה או לספר לה על עסקיו, והעמיד פנים שעיקר הכנסתו נובעת ממרפאת השיניים שלו, שנוהלה מאותה דירה שיכון רעועה בשכונת מצוקה.

בסמוך לגילוי, שונה שם החברה, ובוריס הודיע למיכאלה כי מעתה ואילך הוא רק הנהג בחברה, שבשל "הפסדים" הועברה בשלמותה לשותף. למרות העברת החברה המשיך בוריס לנהל אותה, להחזיק בכיסו רשימות עובדים, תלושי משכורת וכספים רבים, מגולגלים בחבילות, עטופים בגומיה ומקנים לו הרגשת כל-יכול.

חמות מהגהינום

אימו של בוריס שהתגוררה עימם מאז נבנה הבית, הייתה אישה קשה מאז ומתמיד. אלא שככל שבוריס התרחק ממיכאלה, היא זיהתה את החולשה, נעצה בה את ציפורניה והפכה את חייה לגיהינום. בוריס כמובן צידד באימו, והודיע למיכאלה במופגן שאימו בכל מקרה צודקת.

יום אחד הבינה מיכאלה כי לא תוכל להמשיך לחיות את חייה כמו שהם. היא שוחחה עם בוריס ואמרה לו שהיא רוצה שיעברו לגור ללא אימו, שיחזרו לזוגיות נורמלית, לחיים תקינים, לשקט ולשלווה. בוריס היה אטום. הוא הודיע לה כי לעולם לא ינטוש את אימו, וכי הברירה בידה לשתוק או להתגרש. עוד הוסיף בוריס כי אם תבחר מיכאלה להתגרש היא מוזמנת לארוז מזוודה ולעזוב את הבית, וכל שתקבל יהיה מחצית מדירת השיכון, והיא תאלץ להסתדר עם משכורתה הזעומה, ומזונות מינימליים עבור בתם הקטינה שהייתה אז כבת 12.

בשלב זה הבינה מיכאלה שאין לה ברירה, והגישה תביעות לבית המשפט לענייני משפחה. בתביעתה ביקשה מיכאלה שינתן פסק דין המצהיר על בעלותה בבית הפרטי רחב הידיים וביתר הרכוש המשפחתי, כולל החברה העסקית שהוברחה, מרפאת השיניים, והכספים הרשומים על שם בוריס בחשבונות הבנק השונים. כמו כן עתרה מיכאלה לחלק את הדירה שהייתה רשומה על שמה ועל שם בוריס בחלקים לא שווים וזאת בשל הברחות הכספים והרכוש שביצע בוריס בשנים האחרונות לעת שיחסיהם התדרדרו.

במשך 4 שנים תמימות נלחמו בוריס ואימו במיכאלה ועשו כל שביכולתם על מנת למנוע ממנה לזכות בחלק מהרכוש המשפחתי שנצבר במשך 30 שנים נישואין. בוריס שב וטען כי כל מה שיש לו הגיע מהוריו, כי הבית כולו נרכש ונבנה על ידי אימו, ולכן שייך לה בלבד, וכי המרפאה הוקמה מכספי הוריו והחברה בכלל לא שייכת לו והועברה לשותפו, חינם אין כסף...כל נסיון להגיע עימו להסדר כלשהו נתקל בחומת יהירות בצורה, ונראה היה שאין מנוס אלא להמתין לפסק הדין.

במשך ימים ארוכים נחקרו בוריס, אימו ושלל העדים שהביאו במטרה לנסות ולהוכיח שלמיכאלה לא מגיע כלום. השופטת ישבה על המדוכה, פניה קפואים כשהיא צופה בהם מגלגלים את עיניהם בצדקנות, פוכרים את אצבעותיהם ומנגבים את מצחם מאגלי הזיעה שניגרו מהם עת שניסו לשכנע בצדקתם.

אלא שמופרכות גירסתו של בוריס, יחד עם חוסר יכולתה של אימו להצביע על מקור הכספים ששימשו לבניית הבית, וחוסר יכולתה להסביר ולו שורה אחת בחשבון הבנק שלה, חשבון בו עשה בוריס שימוש נרחב, הבהירו לשופטת את התמונה האמיתית.

פסיקה אמיצה

בפסק דין אמיץ קבעה השופטת שמיכאלה היא בעלת שליש מהבית רחב הידיים בו התגוררה, מחצית משווי כל הכספים והחשבונות וכן מחצי משווי המרפאה של בוריס, ו 70% משווי דירת השיכון בה התנהלה המרפאה. עוד קבעה השופטת כי הזכויות הכספיות הרשומות על שם מיכאלה תישארנה שלה ולא תחולקנה בינה לבין בוריס וכי בוריס ישלם למיכאלה דמי שכירות בגין השימוש שמרפאתו עושה בדירת השיכון. שווי החלק בו זכתה מיכאלה על פי פסק הדין נאמד במספר מליונים ויאפשר לה לחיות את המשך חייה בנוחות.

קצת על מה שעזר למיכאלה לזכות בפסק הדין :

  1. איסוף מסמכים – כבר בפניה הראשונה למשרדנו הונחתה מיכאלה לצלם כל מסמך שמצוי בבית, עוד לפני שבוריס מעלה על דעתו שהיא כבר אזרה אומץ לפנות להליך משפטי. רשימות העובדים, תלושי המשכורת ומסמכים נוספים של החברה שהוחזקו בבית שימשו ראיה לבעלותו של בוריס בחברה. כך גם חשבוניות שנשמרו מתקופת בניית הבית עזרו להוכיח כי מיכאלה ובוריס היו בעלי הבית על אף שנרשם בטאבו על שם החמות.
  1. חוקר פרטי – על מנת להוכיח את הקשר של בוריס לחברה נשכרו שירותיו של חוקר פרטי אשר פנה, תחת כיסוי, לחברה, ובדו"ח שהגיש הצביע על הקשר בין בוריס לחברה, על העובדה שהוא נשלח לשוחח עם בוריס על מנת לדון במחירי החברה, ועל העובדה שבוריס עדיין הרוח החיה בחברה.
  1. צווים לגילוי חשבונות – בסמוך לפתיחת ההליך המשפטי התבקש בית המשפט לענייני משפחה ליתן צווים שיאפשרו פניה לכל הבנקים על מנת לגלות חשבונות הרשומים על שם בוריס. הצו שניתן גילה שבעה חשבונות שונים, שבוריס התכחש לקיומם לאורך כל ההליך, ובסופו של דבר נקבע כי מחציתם שייכת למיכאלה.
  1. בדיקה מדוקדקת של כל מסמך ומסמך בתיק – כך למשל בחינת כל שורה בדפי החשבון שצירפה החמות לכתב הגנתה,גילתה שהתנועות בחשבון סתרו את גרסת החמות לפיה  הכספים ששימשו לבניית הבית מקורם בכספי מזומן שהובאו מחו"ל עם עלייתם ארצה, והביאו לדחיית הטענה. באותו אופן, דוחות הרווח והפסד של מרפאת השיניים סתרו את גרסתו של בוריס בדבר הכנסות נמוכות בהעדר התאמה בין ההוצאות הגבוהות וההשקעה בציוד יקר ערך לבין ההכנסות המדווחות הנמוכות.
  1. צווים למשרד הפנים – במהלך ההליך המשפטי ועל מנת להוכיח כי אין התאמה בין רמת החיים לפיה מתנהל בוריס לבין טענותיו של הכנסות נמוכות, התבקש בית המשפט להורות למשרד הפנים לפרט את כניסותיו ויציאותיו של בוריס מהארץ. בוריס נחקר בחקירת שתי וערב על כל נסיעה מנסיעותיו התכופות לחו"ל ונאלץ להסביר את עלותן, מהותן ודרך מימונן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה