8 ספרים מעולים שתמצאו רק בחנויות עצמאיות

בחנויות הפרטיות תמצאו מבחר ספרים איכותי שאין ברשתות שמטרתן רק רווח, ציפי גוריון מורדי בוחרת 8 בולטים מהתקופה האחרונה

04/07/2012
ציפי גוריון מורדי קבלו עדכונים מציפי
  • RSS

למי שעל-פי רוב קונה את ספריו ברשתות נכונה הפתעה: מבחר גדול ומיוחד מאוד של ספרים דווקא לא נמצאים שם. מעבר לספרים הקצת יותר ותיקים שפחות קונים ולכן נעדרים מחנויות שמטרתן העיקרית הוא רווח, בחנויות הספרים העצמאיות תמצאו גם כמה ספרים שמעולם לא הגיעו אל הרשתות והופצו מראש רק בחנויות עצמאיות. הנה כמה מומלצים במיוחד מתוכם:

אנדרומדה נרדמת / הדר ראובן ושחר גלק, הוצאה עצמית

"האיש הבוכה הגיע כשהשמש התחילה לשקוע. הוא החזיק משהו. בהתחלה, כשהוא עוד היה רחוק, נראה היה שהוא סוחב אוסף של סמרטוטים רטובים, חבילה של בגדים שהוא חילץ מספינה שטבעה." שחר גלק כתב סיפור, הדר ראובן לקחה אותו והפכה אותו לרומן גרפי מרהיב שהוציאה בהוצאה עצמית. היא התראיינה לאחרונה במגפון, יחד עם רותו מודן ודורית מיה-גור, על השוק המצומצם לרומנים גרפים בעברית.

עשן ואמיץ -  אמרות ופתגמים מתרבות יהודי אתיופיה / דניאל בלטה, הוצאה עצמית

"כוס נקייה ובן אדם מלומד - תמיד יהיה מי שירצה אותם"; "אדם העושה עצמו ישן - גם צופר לא יעירו"; "שם טוב נשאר גם על המצבה"; "מוות של עכבר – שמחה לחתולים" ; "אל תתלונן על כך שאין לך נעליים – יש אנשים שאין להם רגל"
דניאל בלטה, איש חינוך והסטוריון בן הקהילה האתיופית, ליקט ותרגם אמרות של יהודי אתיופיה, שלומי צ'רקה אייר. התוצאה היא ספר קטן ויפה שמהווה שער לקהילה האתיופית. הפתגמים מופיעים באמהרית, בתרגום מילולי לעברית ובעברית, כשלכל פתגם מצורפת הצעה לפרשנות. הפתגמים שליקט בלטה בהירים, משעשעים וחכמים והדימויים והרעיונות שבבסיסם פועלים את פעולתם באופן מיידי ובעיקר מראים שהדרך מאתיופיה לפולניה לא רחוקה כמו שחושבים.

הכיוון מזרח 23 לילדים / בעריכת עמרי הרצוג, בת-שחר גורמזאנו גורפינקל, תמר הוכשטטר ויותם שווימר, הוצאת בימת קדם

כתב העת "הכיוון מזרח" הקדיש את גליון 23 שלו לילדים. אל צוות המערכת הצטרפו גם עורכי "הפנקס" (שגם כתבו על החוויה) ו"ביקורים", והתוצאה מקסימה וכוללת בין השאר עיבוד של אגדת-עם ערבית על חיות ושדים; קומיקס על בנזי, ילד פיליפיני שיוצא להרפתקה; אנגלמאיר מצייר ומספר על הספרון "אבא שלי שוטר הגירה" שהוציא לאחרונה; סיפורי ילדים מרחבי העולם; קומיקס על סבתא גיזלה המאוהבת בקריין החדשות הערבי ועוד. מומלץ לילדים וגם להוריהם.

תנאים מוקדמים- מוחמד אגואני ויונתן קונדה, הוצאת מטען

"טבע השקר
הוא מזכויות האמן
ואתה אמן כלבבי
אינך משקר אלא
אם כן מצמידים לך
רובה של חצי אמיתות
ושקר המלים
הוא חליפה
שלא מזדקנת
אז שים פרח לבן בדש
ותעמיד פני מת"

(מתוך: "הספד ליד מיטתו של מת", מוחמד אגואני ויונתן קונדה)

מוחמד אגואני ויונתן קונדה מ"סיסטם עאלי", הרכב ראפ יפואי רב-לשוני משובח, פרסמו ממש עכשיו ספר שירה. בחלקו הראשון שיריו של מוחמד אגואני, בחלקו השני שיריו של יונתן קונדה ובחלקו השלישי, המכונה "דואטים", שירים שכתבו יחד. הספר יצא בעברית וגם בערבית בהוצאת "מטען", האחראית גם לכתב העת "מטען לחשיבה ולפעולה".

שיר של סיסטם עאלי- עלא באלי ב"פסטיבל יערות מנשה"

כיבוש השטחים- עדויות חיילים 2000-2010, בהוצאת "שוברים שתיקה"

את הארגון "שוברים שתיקה" אתם ודאי מכירים, על שלל חוברות העדויות שלו. בספר "כיבוש השטחים" הם לוקחים את אסופת העדויות צעד אחד נוסף קדימה. הספר מחולק לפרקים לפי מושגים שמשתמשים בהם תדיר בחדשות ובשיח הבטחוני, אך למרבית העם אינם אומרים דבר: "סיכול", "הפרדה", "מרקם חיים". כל פרק מציג את המושג כפי שהוא משתקף בחיי היום יום בשטחים, עם מפות ותמונות רלוונטיות, ולאחר מכן עדויות חיילים הקשורות במושג. חשוב וגם עשוי היטב.

התנגדות – אנתולוגיה לשירה בעריכת ללי ציפי מיכאלי, הוצאה עצמית

באוקטובר 2011, עם פירוק האוהלים ובעקבות המחאה, הוציאה המשוררת ללי ציפי מיכאלי אנתולוגיה שאספה ובה שירים ישראליים ומתורגמים הקשורים באקט המחאה. בין השאר אפשר למצוא באנתולוגיה את דויד אבידן, א"א קאמינגס, יחזקאל נפשי, צ'רלס בוקובסקי, עודד כרמלי, דילן תומאס, מירון איזקסון, צ'ארלס בוקובסקי ועוד. בסופה של האנתולוגיה מופיע מאמר קצר של גבריאל מוקד אודות שירת מחאה.

שיחות על הדרך – עדה כרמי-מלמד ושרון הררי, הוצאת דניאלה די נור

שרון הררי, אדריכלית וסופרת, ערכה שבע שיחות עם עדה כרמי-מלמד, אדריכלית ישראלית ותיקה וכלת פרס ישראל, ודרך תשעה בתים שכרמי-מלמד תכננה הן משוחחות על אספקטים שונים באדריכלות באופן כללי וביצירתה של כרמי-מלמד ובתפיסת עולמה בפרט. הספר מכיל תמונות ושרטוטים ועשוי היטב, והוא הופץ אך ורק בחנויות הספרים העצמאיות.

DIY Tel Aviv- שמרית אלישר, הוצאה עצמית

מדריכי טיולים אינם מלהיבים על-פי רוב, כך שהמדריך האלטרנטיבי הזה לתל-אביב הגיע בהפתעה מוחלטת. בניגוד למדריכים הרגילים הוא אינו מכיל תמונות ונראה פשוט למדי, אבל בפנים- עולם ומלואו. מדובר במדריך שיסביר לכם באופן בהיר, משעשע ומודע מאוד סביבתית וחברתית איפה לקנות גם בגדים יד-שניה, למה כדאי להגיע בימי שישי לג'אם סשן בגינת לווינסקי, היכן לשכור אופניים וגם, כן כן, למה עדיף לקנות את הספרים שלכם בחנויות עצמאיות ולא ברשתות. מדובר במדריך מעולה לתיירים, אבל גם במתנה ממש שווה למי שרק עבר לתל-אביב. למדריך יש גם אתר אינטרנט המתעדכן לעיתים תכופות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה