חוק הטוקבקים: פגיעה בחופש הביטוי

השבוע אושרה הצעת חוק לפיה בית משפט יוכל לחשוף זהות טוקבקיסטים, כדי שאפשר יהיה לתבוע אותם. יהונתן קלינגר חושב שהחוק המסוכן יהפוך לכלי דיכוי של החזק כלפי החלש, הזקוק לאנונימיות

26/06/2012
יהונתן קלינגר קבלו עדכונים מיהונתן
  • RSS
» צילום: Thinkstock

מעשה במשרד בינוני, כזה שישב במרכז הארץ. משרד ראיית חשבון, עריכת דין או אפילו של חברת היי-טק. במשרד עבדה חנה; חנה היתה מגיעה כל בוקר למשרד, חותכת את הירקות שקנתה בשוק יום לפני, מערבבת אותם בקערה, זולפת משמן הזית ומכניסה למקרר עד הצהרים: היא רצתה סלט כל יום. מדי יום ביומו, היתה חנה שמה לב כי הקערה אינה מלאה בשעת הצהרים כפי שהיא אמורה להיות, וחשדה שמישהו אוכל לה מהסלט.

חנה לא יאשה; היא לקחה קיסם אזנים, טבלה אותו ברוטב הסלט וידעה שיש לה כעת דגימת DNA של הגנב. היא הלכה אחד אחד במשרד, והעבירה מקל על פנים הלחי של כל העובדים. לאחר מכן לקחה את המקלות למעבדה וקיבלה את התוצאה: כעת, חנה ידעה את מה שהיא חשדה תמיד; חדווה, שעובדת בהנהלת חשבונות, לקחה לה ביס מהסלט כל יום.

אם התהליך הזה, של לאסוף דגימות DNA מעובדים רק כדי לגלות מי שתה מהחלב או לקח ביס מהסנדביץ' במשרד נשמע לכם מוזר, הרי שכל מה שצריך לעשות זה להחליף את המילים דגימת DNA עם כתובת IP, והגעתם להצעת החוק הממשלתית שאושרה בועדת השרים בשבוע שעבר.

בקצרה, הצעת החוק מציעה כי בכל מקרה בו ישנו חשד כי אדם מסוים עבר עוולה (בעיקר, אך לא רק, לשון הרע, פגיעה בפרטיות או הפרת זכויות יוצרים), יקבל הוא צו מבית המשפט שיאפשר לו לחשוף את זהות המפרסם ברשת. החוק הוא מאוד בעייתי מבחינה חוקתית (וכתבתי על כך כאן בעבר) אבל יותר מכל עולה חשש שהוא יהיה חשוף עוד לאינטרסנטים כמו חברות התקליטים והסרטים, אשר מעוניינות להשתמש בחוק כדי להגיש מאות אלפי תביעות נגד משתפי קבצים.

הסכנה האמיתית בחוק היא הפחד: כרגע אף אחד לא מפחד להתבטא בצורה אנונימית ברשת; בעוד שכאשר אנשים הולכים להפגין ברחוב הם נתקלים באלימות משטרתית, וכאשר אדם מתבטא בצורה לא אנונימית, הרי שכאשר מה שהוא אומר אינו בקונצנזוס מנסים לסגור לו את החשבון בפייסבוק, הרי שהביטוי האנונימי הוא חופש הביטוי של החלש, של מי שאינו יכול להתבטא.

אכן, אותה חירות ביטוי נושאת מחיר: המחיר הוא שלעיתים אנשים נפגעים מדברים לא נעימים שאמרו עליהם, או נעלבים כשמישהו לוקח את השיר שלהם ועושה לו גרסאת כיסוי מביכה. אם האנשים האלה הם תאגידי ענק, הם גם מאיימים בתביעה בדרך כלל. ככה, לדוגמא, שידורי קשת השביתו את חופש הביטוי של האמן נוי אלוש, כיוון שלדעתם חלק מהקליפים שביים כללו את הקניין הרוחני שלהם.

וזה בדיוק מה שיקרה אם החוק יעבור: אתה, האזרח הקטן שקורא את הפוסט הזה לא תלך לבית המשפט כל פעם שמישהו כתב עלייך בטוקבק שאתה שמן, מכוער, טיפש או מגלה עריות. אתה תתעלם, כי אתה יודע שעם הטוקבקים של אתמול אפילו אי אפשר לעטוף דגים. מצד שני, יש כל מיני אנשים שיש להם כסף, ויכולת, והם ילכו ויראו לכולם שאיתם לא מתעסקים.

לפני ארבע שנים כתב בתפוז בלוגר אנונימי בשם ייגר-מאייסטר; הוא כתב ביקורת על תקשורת הספורט ועל הרמה הירודה שלה. בין היתר, בחר אדון מאייסטר לבקר את אתר One, אשר הוא קרא לו "אתר הריכולים והמסיבות". יום אחד, אחרי שנגלה אליו הרבה מאוד מידע על תחלופת כח האדם באתר, העלה מאייסטר טור, תחת השם "תחנת רכבת One" בו הוא מעולל על יחסי האנוש באתר.

מאייסטר, שהיה אנונימי, נאלץ להתמודד עם איומי תביעה מעורך הדין של אתר One; כשעורך הדין הבין שמאייסטר נותר אנונימי, הוא פנה לאתר תפוז, אשר ארח את הבלוג. בעקבות אותה הפניה, נאלץ מאייסטר למחוק את הבלוג שלו והבין שגם לחופש הביטוי שלו יש מחיר. מספר שבועות אחרי, גילה מאייסטר כי בדרך לא דרך, שעד היום לא ידועה לו, הצליח אתר One לחשוף את זהותו והגיש כנגדו תביעה על שני מיליון שקלים. מאייסטר, שהפך כעת לשלמה מן, החליט להשיב מלחמה ותבע את אתר One על חשיפת זהותו שלא כחוק.

עד היום, ארבע שנים מאוחר יותר, התיק נגרר בבית המשפט; אני מייצג את שלמה מן וההליך דרש ממנו הקרבה רבה. הקרבה שהוא לא היה מקריב אם היה יודע שהוא יצטרך להזדהות. כעת, הוא מצא עצמו ללא עבודה (כי מי יעסיק עובד שיש תביעה של שני מיליון שקל על צווארו).

כאן בדיוק הדוגמא: לאתר One יש הרבה כסף כדי לנקוט במאמצים כבירים ולמנוע מאנשים כמו שלמה מן להתבטא כנגדם. עכשיו, כמה נזק מן גרם לOne? גם אם כל מה שהוא כתב היה שקר מרושע, עדיין אנשים גולשים באתר; הבעיה מתחילה כאשר משתמשים בהליך המשפטי לרעה, וזה תמיד קורה.

לכן צריך להתנגד לחוק הזה: ברור לנו כבר מי ישתמש בו ומי לא, וברור לנו איך ישתמשו בו.

>> יהונתן קלינגר, בעל הבלוג Intellect or Insanity, ישתתף בבלוגו, כנס הבלוגרים של סלונה ב-30.7 וידבר על אתיקה של בלוגרים. קראו את הטיפים של קלינגר לבלוג מצליח.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך