במקום ריטלין

מה דעתכם לעודד ילדים עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD) לקפוץ או לרוץ לפני מבחן או שיעור תנ"ך? פרופ' דן נמט מבשר את הבשורה

18/06/2012
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS
» פרופ' דן נמט: פעילות גופנית היא תחליף לתרופות

"אין לי ספק שפעילות גופנית יכולה להוות תחליף לטיפול תרופתי בריטלין", את הבשורה המפתיעה, שעשויה לשמח הורים רבים, מבשר פרופ' דן נמט, ממרכז ספורט ובריאות לילדים ולנוער, מחלקת ילדים בבית החולים מאיר וחבר "סגל הזהב" של פרוקטר אנד גמבל לאולימפיאדת לונדון 2012.

פרופ' נמט מבסס את הקביעה על סמך מחקר שערך עם צוותו לפני מספר שנים, בארצות הברית. "אני שומע מהרבה מאוד הורים לילדים עם ADHD שאם הילד שלהם יוצא לרוץ, הוא חוזר אחרי הריצה כשהוא מרוכז למשך שעה-שעתיים, יכול לשבת ולקרוא או ללמוד, כאילו לקח את התרופה. אבל צריך לזכור שזה לא משפיע בצורה אחידה על כל הילדים, ושלצערי, זה יעיל רק עבור קבוצה מסוימת של ילדים, מבין אלה שאובחנו עם הפרעת קשב וריכוז (ADHD)".

השכיחות להפרעת קשב וריכוז עלתה

בעשורים האחרונים אנו שומעים יותר ויותר על המונח הרפואי ADHD או ADD ובעברית תיקנית הפרעת קשב וריכוז, עם או ללא היפראקטיביות. הפרעה זו אגב, אובחנה כבר בשלהי המאה ה-19, אבל במאה ה-21 רבת הגירויים הסביבתיים - שכיחותה עלתה בצורה משמעותית. כיום, על פי הערכות שונות כ-%3-10 אחוז מתלמידי בתי הספר היסודיים לוקים בה.

הסיבות להפרעת קשב וריכוז הן רבות: בגלל מגוון גורמים גנטיים, ביולוגיים ופסיכו-סוציאליים. התסמינים מתבטאים ב-3 צורות עיקריות, בדרגות חומרה שונות:

ליקוי בקשב: מתבטא בקושי לשמור על ריכוז. הילד מתקשה להקשיב להוראות מילוליות ולבצען, ולעתים מאבד חפצים הדרושים למטרות שהוא נדרש לבצע.

היפראקטיביות: יכולה להיות מתוארת כדיבור מופרז, קושי לשבת במצבים בהם מצופה מהילד לשבת, תנועתיות יתר (תנועות רגליים או ידיים עצבניות) וכדומה.

אימפולסיביות: מתאפיינת בנטייה להתפרץ למשחק ולדיבור של האחר, במתן תשובה מהירה לפני תום השאלה ובקושי להמתין.

מדוע זה קורה?

לדברי פרופ' נמט,אחת התיאוריות המובילות בניסיון להסביר את תופעת ה-ADHD מתייחסת להפרשה לקויה של הקטכולאמינים - קבוצת מתווכים כימיים, כמו דופמין, אדרנלין ונור-אדרנלין, שאחראיים בין היתר לתגובת הגוף במצבי דחק. "על פי התיאוריה הזו בילדים עם ADHD יש הפרשה מופחתת של קטכולאמינים. על כן התרופה ריטלין יעילה בטיפול בהם: כי היא מכילה חומרים הפועלים בדומה לקטכולאמינים (אגוניסטים)".

ומה הקשר של פעילות גופנית לכל זה? כמעט סימביוטי. מתברר כי פעילות גופנית היא אחד הגירויים הפיזיולוגיים העיקריים להפרשת קטכולאמינים, מעלה את רמתם בגוף ושומרת עליהם לאורך זמן בדומה לטיפול תרופתי מסורתי, כלומר – רטלין ותרופות מקבילות. "אני מקוה שבשנתיים הקרובות יתאפשר לנו לחקור מיהם הילדים שפעילות גופנית יכולה להוות תחליף לטיפול תרופתי עבורם.

ילדים נוספים שזקוקים לפעילות גופנית, הם ילדים שמנים. גם אצלם אנחנו רואים הפרעה בהפרשת קטכולאמינים. ויש שכיחות מוגברת של ADHD והשמנה. אנחנו יודעים שאם עוזרים לילדים שמנים לרדת במשקל, ההפרעה בהפרשת הקטכולאמינים מתוקנת. השאלה שעדיין אין לי עליה תשובה היא, האם אימון הילדים עם הפרעת קשב וריכוז יתקן את ההפרעה בהפרשה גם אצלם; האם פעילות גופנית יכולה להיות פתרון. כשחושבים על זה, זה נשמע הגיוני".

פעילות גופנית משפרת את ההתמדה

בנוסף, אומר פרופ' נמט, פעילות גופנית משפרת את ההתמדה, מסייעת ביצירת קשרים חברתיים (שלעיתים לילדים בעלי הפרעה זו יש קושי בהם), משפרת את יכולת הריכוז ומאפשרת לילדים להוציא אנרגיה.

למרות שמדובר רק בתיאוריה, האם אפשר להמליץ למורים והורים שיעודדו ילדים לרוץ קצת לפני שיעור משעמם, או לקפוץ לפני מבחן, כדי לשפר את הריכוז?

"מאחר שאנחנו לא יודעים למי זה יעזור ולמי לא, קצת מוקדם מדי להמליץ. משום שכל ילד הוא שונה ומגיב אחרת, וזקוק לתכנית ייחודית, יותר קל להמליץ על תרופה. אבל גם בלי קשר ל-ADHD,  הילדים כיום עושים פחות מדי פעילות גופנית ממה שצריך, לכן אני חושב שההורים צריכים לדאוג, ובמיוחד בחופש הגדול המתקרב, שתהיה לילדים פעילות גופנית מסודרת. שיצאו לרוץ בפארק, ירכבו על אופניים, יקפצו בחבל או ילכו לבריכה. אני חושב שהורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז מכירים את הילדים שלהם, יש כאלה שיודעים שאחרי שהילד שלהם רץ, הוא רגוע יותר. ואם ההורים לא מכירים את הילדים שלהם, החופש הגדול הוא הזדמנות מצוינת ללמוד מה עושה להם טוב. שירוצו איתם, שישחקו איתם.

"וכדאי לזכור, שלילדים  בעלי הפרעות קשב וריכוז יש יכולות מדהימות ופעילות גופנית בהחלט יכולה להפיק מהם את המרב. ולראייה - אימו של מייקל פלפס, שזכה בשמונה מדליות זהב אולימפיות באולימפיאדת בייג'ין (וב-14 מדליות זהב אולימפיות עד כה), סיפרה כי בגיל תשע מייקל אובחן כסובל מ-ADHD וטופל בתרופות, אך אלה לא מנעו ממנו לשאוף להצלחה ולהגיע להישגים שאף ספורטאי אחר לא השיג לפניו".

שימוש בריטלין עלול לחסום את מיצוי הכישרון הספורטיבי, אצל ילד עם הפרעת קשב וריכוז?
פרופ' נמט: "יש ספורטאים מצוינים, ברמה בינלאומית גבוהה, שלוקחים ריטלין".

פרוקטר אנד גמבל, מעניקת החסות הרשמית לאולימפיאדת לונדון 2012, תלווה שישה ספורטאים ישראלים ואמהותיהם לתחרויות: גל נבו – שחייה, נטע ריבקין – התעמלות אמנותית, גידי קליגר- שיט, סרגיי ריכטר- קליעה, אליס שלזינגר – ג’ודו ואנסטסיה גלושקוב- שחיה אומנותית.

לטיפים ומאמרים של מומחי וחברי "סגל הזהב" של פרוקטר אנד גמבל, על עידוד וטיפוח הישגיות, הצלחה ומצויינות בקרב ילדים, באמצעות ספורט, הכנסו לאתר:www.mom.mako.co.il


בנוסף, מי שיקנה ממוצרי פרוקטר אנד גמבל יוכל לזכות בפרס לעידוד מצוינות: חוג ספורט שנתי לילדים. פרטים באתר.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך