סתמו ת'פה והמקלדת

רוצים להביע דעה שנויה במחלוקת בפייסבוק? יכול להיות שיחסמו אתכם כמו שקורה לכמה שמאלנים, בעקבות הסתה ודיווח קולקטיבי של קבוצה מפחידה

13/06/2012
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
»

מפחיד לשהות בפייסבוק בימים האחרונים. מפחיד ועצוב. אם לדייק - אם את ימנית מתלהמת וחוגגת את גירוש הזרים, את עשויה למצוא קבוצות חברים חדשות שיחבקו אותך בחום. אבל אם אתה שמאלן דעתן, שחשוב לו להביע ביקורת פוליטית במדיה שאמורה להיות הזירה המקוונת הדמוקרטית הגדולה, ייתכן שדי מהר תמצא שסתמו לך את הפה. מי סותם פיות לשמאלנים בפייסבוק? ובכן, פייסבוק טכנית, מעשית מדובר בהתארגנויות של קבוצות ימניות, המעודדות ומלמדות להשתמש בכלים שפייסבוק מעניקה, ובאמצעותם לחסום את אלו שדעתם אחרת מהם, שעימם הם כבר לא טורחים להתנצח, להתעמת, הם משתיקים.

לפני כמה ימים גילה יוצר הרשת עמיר שיבי שפרופיל הפייסבוק שלו נחסם. שיבי שיוצר "ממים" באמצעות פוטושופ ובהם מציג ביקורת פוליטית וחברתית נוקבת, הפך למטרה על ידי קבוצת "כולנו נגד השמאל הקיצוני"' המונה נכון לשעת כתיבת טקסט זה 15404 אוהדים, אוהדי ניגוח השמאל וסתימת פיו. האמצעי של הקבוצה לחסום היה דיווח המוני מאורגן לפייסבוק, שכנראה אינה טורחת לבדוק את תכני הפרופיל שהיא חוסמת, וכך נמנעה ממנו גישה לפרופיל שלו במשך 24 שעות. שיבי אמנם נוקט בקו חריף בטקסטים ובתמונות המעוצבות שלו, אבל מול הסטטוסים שמתפרסמים באותה קבוצה, המטיפים בגלוי לרצח שמאלנים וזרים, מדובר בספרות ילדים מתקתקה.

גם המעצבת הגרפית נועה ליברמן-פלשקס הפכה למטרה אמש, לאחר שפרסמה סטטוסים שמאלנים וכן המליצה לחבריה בפרופיל שלה לדווח על אותה קבוצה כמסיתה ומכילה תוכן גזעני ואלים. ליברמן כתבה אמש על דף הפייסבוק של משטרת ישראל כי היא מקבלת הטרדות ואיומים מחברי הקבוצה ההיא, ושאלה מה דעת המשטרה לעשות עם הקבוצה הזו. אותה משטרה שמזמינה בימים האחרונים פעילי מחאה חברתית לחקירות מפחידות, רק כדי להזהיר אותם לא להצית את הכבישים במחאת הקיץ הזה. את השיסוי בה אפשר לראות עד עכשיו בדף הקבוצה, במטרה מוצהרת לגרום לסגירת הפרופיל שלה. ליברמן-פלשקס הגיבה בשעשוע וכתבה בפרופיל: "היוש כולנו נגד השמאל הקיצוני. אתם לא תוכלו לחסום אותי מפייסבוק כי אני כותבת בעיקר על מוזיקה וציורים ולקים, אבל עמוק בפנים אני סמולנית עוכרת ישראל גאה. אני עושה לכם ריפורט כל יום, ואמשיך עד שיסגרו את הדף הגזעני, האלים והחשוך שלכם. טפו".

פעילת השמאל, הבלוגרית אסתי סגל רגילה כבר להתנצחויות ועימותים קשים עם ימנים ברשת, וכעת היא נאלצת לספוג סיבוב אלים נוסף, ככה זה נראה באותה קבוצה:

בינתיים לא צלחו נסיונותיהם של חברי הקבוצה לסגור לה את הפרופיל, אבל סגל לא מרפה ולא נבהלת: כדרכי בקודש אני אנצל את ההזדמנות כדי לצאת בקריאה (חוזרת): אנחנו במאבק קשה מול אוייב מסוכן מאוד שבימים האחרונים נראה שהוריד מעצמו את כל המחסומים, הכפפות וההסוואות. אנחנו חייבים להתאחד מולו. לסגור את השורות, לצמצם רווחים, לוותר על הביקורת הפנימית ההרסנית, על הסכסוכים והויכוחים האידיאולוגיים והפרסונליים, להתארגן כמו שצריך - ולצאת למאבק. זו אולי קריאה אחרונה כי הרכבת כבר יצאה מהתחנה, ותזכרו איך נפלה הרפובליקה הספרדית לידי פרנקו. זה לא כי הפשיסטים ניצחו, אלא כי כל החזית הרפובליקה שקעה במאבקים פנימיים שקרעו אותה לגזרים.  ולחברים החביבים מהימין המטורלל - אל תתאמצו על כל מיילי השנאה שלכם לתיבת המייל שלי, גם חבל על מאמצי הסיכול הממוקד שאתם משקיעים בדמותי, כי כל הזיעה לא תעזור לכם. אחרי שאמיל גרינצוויג נרצח לידי, חטפתי כדור גומי בראש וגז מדמיע בריאות, ולימדתי 10 שנים במכללה האקדמית ספיר בשדרות תחת הפגזות קאסאמים, כנראה שאתם לא אלו שיצליחו להפחיד אותי. גם לא להשתיק אותי."

הסיטואציות האלו מלמדות את הנאיבים והאוטופיסטים של חופש הביטוי ברשת שרשת חברתית אינה בועה, היא תמיד תשקף את המתחים החברתיים הקיימים מחוצה לה, ואת התמונה הפוליטית הקיימת באותה יישות ריבונית שהיא מתקיימת בה. גם אם כרגע השלטון עצמו לא מתערב בתכנים שלה, אין ספק שהפעולות האלו לרדיפת שמאלנים הם לרוחו, בבואה של מעשיו היום יומיים ברשויות השונות. העובדה שבפייסבוק, שלה שיעור שימוש ישראלים מהגבוהים בעולם, מחייבת חשיפה של זהות המשתמש בפרטיו ותמונתו (בד"כ), לא מרתיעה אף אחד מהשתתפות בציד השמאל הנוכחי, ובהסתה לפגוע באנשיו. כל הדוברים בשבחן של מהפכות דמוקרטיות ברשת יכולים להתבונן במציאות ההזויה הזו ולשאול את עצמם, איפה נכשל המדיום, כשפייסבוק חוסמת מבקרים פוליטיים מלהציג את דעתם השנויה במחלוקת ואיך גם ברשת, אופוזיציה (לפחות מקוונת) יכולה להעלם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה