השיטות הכי טובות להסרת שיער

ד"ר מוניקה אלמן, רופאת עור וחלוצה בתחום הלייזר מסבירה על השיטות המתקדמות להסרת שיער, ועונה על שתי שאלות מטרידות: האם זה באמת לצמיתות, ומה מתאים לבהירות?

15/06/2012
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS
» שתהייה חלקה לנצח. צילום: Thinkstock

דק או עבה, בהיר או כהה, חלק או מסולסל, בעוד שעל הראש אנחנו מתגאות ברעמה שופעת, יש  אברים שאנחנו מעדיפות לראות חלקים למשעי, לאלתר ולתמיד. הקיץ הגיע, שיער הרגליים, השחי והמפשעות שנימנם לו בחורף מתחיל להוות בעיה ולהטריד. מה עושים כדי להיפטר מהפרוה המיותרת?

גילוח, שעוה, תלישת שיער,  הן שיטות ותיקות, שנשים רבות עדיין מעדיפות. בעיקר משום שניתן לבצע אותן לבד, בבית, וגם משום שהן זולות ומהירות. הבעיה היא, שהן לא מאוד יעילות. אפילציה, לעומת זאת, נחשבת אחת היעילות ביותר שיש, אבל אוי, זה כואב, מאוד. וגם: התהליך עלול לארוך שבועות, אם לא יותר מכך.

בגלל מכלול החסרונות הללו, פותחו מכשירי הלייזר והבזקי אור (IPL) שנחשבים  פאר הטכנולוגיה, ושהעסיקו ומעסיקים עדיין את טובי המוחות המדעיים, לשיפור ויעול השיטות.

לד"ר מוניקה אלמן, מחלוצי המחקר והפיתוח בתחום טכנולוגיות הלייזר עוד משנות ה-90, אין בכלל ספק מהי השיטה הטובה ביותר.  לדבריה, ישראל נחשבת למעצמת לייזר בעלת הישגים פורצי דרך בתחום. "הסרת שיער באמצעות קרן לייזר, או באמצעות הבזקי אור נחשבת לאכותית, ואין ספק שהן מפחיתות משמעותית את שיער הגוף, עד כדי היעלמותו".

קרן לייזר: מחמים את זקיק השערה

איך זה עובד: קרן לייזר היא אלומת אור ממוקדת, בעוצמה גבוהה, הגורמת לחימום של זקיק השערה ולהקרשה של חלבונים שונים בזקיק. התוצאה: השערה מתפרקת והזקיק מתנוון, כך שאין סיכוי שתצמח ממנו שערה חדשה. "זו נחשבת לטכנולוגיה המובילה כיום, בזכות יכולת החדירה הגבוהה לשורשי השערות העמוקים ביותר בבעלי עור בהיר או כהה", מדגישה ד"ר אלמן.

למי זה מתאים: לגברים ולנשים כאחת, ולבני נוער מגיל התבגרות. אמנם ניתן לבצע טיפולים גם בילדים (לאחר בדיקות ותיאום ציפיות), אולם חייבים להדגיש, כי ככל שהגיל צעיר יותר, כך גדל הסיכוי למספר רב יותר של טיפולים, שכן צמיחת השיער מושפעת משינויים הורמונליים.

מתי כדאי לוותר: כשנוטלים תרופות על בסיס קבוע, כמו רואקוטן, גלולות וכל שאר התרופות שמגבירות את רגישות העור. .

על מה כדאי להקפיד? אמנם ניתן לבצע הסרת שיער בלייזר בכל עונות השנה, אך העונה המתאימה ביותר היא  שלהי החורף, שכן, על עור שזוף לא מבצעים טיפולים, מחשש לפיגמנטציה ולכוויות. לכן, לאחר הטיפול יש להימנע מחשיפה לשמש במשך כארבעה ימים עד שבוע. ואם מתכננים חופשה, מומלץ לבצע את הטיפול כשבוע לפני היציאה. "שמעתי על מכונים שמבטיחים שלייזר מתאים לכל סוגי העור, אבל אני ממליצה לנשים שזופות מאוד להמתין כ-3 חודשים, עד שהשיזוף יורד. כבר ראיתי מקרים של כוויות חמורות", אומרת ד"ר אלמן.

חייבים רופא? מכוני לייזר מחוייבים בפיקוח רפואי, אם כי את הטיפול עצמו ניתן שי/תעשה גם טכנאי/ת לייזר מוסמכ/ת, שאיננו/ה רופא/ה.

ד"ר מוניקה אלמן

הבזקי אור (I.P.L.): הורסים את שורשי השיער

איך זה עובד: זו טכנולוגיה שדומה מאוד ללייזר, אלא שהמכשיר מייצר הבזקי אור, בניגוד לקרן הלייזר הממוקדת. הבזקי האור, שעוצמתם נמוכה משל הלייזר, נבלעים בשיער והורסים את שורשיו, מבלי לפגוע בעור שמסביב. הייתרון על פני לייזר, שההבזקים משפיעים על שטחים נרחבים וגם על סוגים שונים של שיער, בו זמנית

למי זה מתאים: לכל מי שמתאים לו טיפול בלייזר. יש שמציעים שילוב של לייזר עם הבזקי עור, שכן כל שיטה מתאימה לאזורים שונים בגוף, בהתאם לסוג השיער שצומח בו.

מתי כדאי לוותר: אם סובלים מאקזמה, אקנה  או פטרת בעור.

על מה כדאי להקפיד? שלא מתהוות כוויות בעור, לשם כך נחוץ לקרר את האזור המוקרן. "אם במהלך הטיפול מרגישים חום, תחושה שזה שורף, צריך להפסיק מיד את הטיפול ולקרר את המקום", מזהירה ד"ר אלמן.

חייבים רופא? ממש לא, טכניקת IPL מותרת לשימושן של קוסמטיקאיות ואין צורך בפיקח רפואי.

יש גם מכשירים משלבים הבזקי אור (I.P.L.) עם גלי רדיו (RF). "גלי רדיו נחשבים לטכנולוגיה יעילה לטיפולי עור כמו פילינג, כנגד צלוליט ואקנה, כלומר  טיפול שמעניק לעור מראה צעיר יותר, מוצק יותר, מתוח יותר, בזכות חימום עמוק של רקמות העור ושיחרור של חומרים שונים", מסבירה ד"ר אלמן. ואולם לדבריה, משום כך היא לא רואה יתרון לשילוב בין שתי השיטות בהסרת שיער.

האם זה לצמיתות?

מספר הטיפולים הנדרשים ובהבזקי אור  תלוי באזור הנבחר לטיפול, בצפיפות השיער הצומח שם ובקצב צמיחתו. בכל מקרה, מדובר במספר טיפולים. לדברי ד"ר אלמן התוצאות להן ניתן לצפות הן של דילול השיער. באזור בית השחי, המפשעות והרגליים, ניתן לצפות לתוצאות טובות במספר מועט של טיפולים, לעומת זאת, הסרת שיער מאזור הפנים, למשל, מצריך יותר טיפולים, ואחת לתקופה צריך גם לבצע טיפול רענון. אך אין ספק שניתן להשיג תוצאות יפות בהחלט", מסכמת ד"ר אלמן.

הבטחנו תשובות לשאלות המעיקות. הנה הן: "השימוש בלייזר להסרת שיער קיבל את אישור מנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) כבר בשנת 1997. אבל הודגש, שאי אפשר להבטיח שמדובר בהסרת שיער לצמיתות", מדגישה ד"ר אלמן. "שיער הוא אבר חיוני בגוף והוא מושפע מגורמים רבים, בהם גורמים הורמונליים – כמו בגיל ההתבגרות ולאחר הפסקת המחזור החודשי אצל נשים, וכן מגורמים, גנטיים, מטבוליים".

גם שימוש בתרופות מסוימות עלול להשפיע על צמיחת השיער, וכך, כ-2-3% מהנשים שמשתמשות בגלולות, מתחילות או מפסיקות את השימוש בגלולות, יחוו שינוי בדפוסי צמיחת שיער הגוף. גם תוספי תזונה שונים, שמכילים אסטרוגנים ממקור צמחי (פיטו-אסטרוגנים) יכולים לשנות את תשעורת הגוף. וכמובן, שיש מצבים גנטיים ומטבוליים, כמו תסמונת השחלות הפוליציסטיות, שאחד מסימניה הוא הופעת שיעור יתר בפנים, בגלל עלייה שהפרשת טסטוסטרון, הורמון המין הגברי.

אבל הסברת שבהשפעת הלייזר הזקיק מתנוון ולא צומחת ממנו שערה חדשה.

"נכון, אבל יש סביב זקיק מסוים זקיקי שיער נוספים, מהם עשויות לצמוח שערות חדשות. אם כי, בדרך כלל בהשפעת הלייזר השיער שחוזר לצמוח הוא בעל אופי שונה, לרוב הוא דק ועדין יותר".

מה לגבי בהירות שיער, נמצאה כבר השיטה המתאימה להן?

"עדיין לא", מבשרת ד"ר אלמן, "לבהירות שיער אין מספיק חומר צבע בשערות (מלנין) שיספוג את החימום, לכן זקיקי שיער בהיר אינם נהרסים בלייזר או בהבזקי אור. חד משמעית, זה לא מתאים לבעלות שיער לבן-אפור-שיבהשיער בלונדיני או ג'ינג'י. נשים בעלות שיער כזה יאלצו להמשיך בשיטות הישנות או  יעזרו באפילציה".

אז אין תקוה?

"דווקא יש: הדבר הבא שצפוי לנו הוא חימום היקפי בגלי קול, או חימום סביבתי, שיהרסו את זקיקי השערה בחום נמוך יותר, וייתכן שאז צבע השיער יהיה פחות רלוונטי ליעילות הטיפול".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה