אינטימיות ויצירה

מיניות, פריחה וקמילה. הצילום של ראומה חיות באינסטגרם מציג אמנות נשית מסעירה, הבוחנת דימויים גופניים ונשיים, משפחה וחוויות נפשיות. בקרוב תציג בתערוכת האינסטגרם "אינסטארט2"

03/06/2012
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

הַצִּבְעוֹנִים, קֹדֶם-כָּל, אֲדֻמִּים מִדַּי, הֵם מַכְאִיבִים לִי.

אֲפִלּוּ דֶּרֶךְ עֲטִיפַת הַשַּׁי יָכֹלְתִּי לִשְׁמֹעַ אוֹתָם נוֹשְׁמִים

קַלּוֹת, דֶּרֶךְ אֶגֶד חִתּוּלֵיהֶם הַלְּבָנִים, כְּמוֹ תִּינוֹק נוֹרָא.

אָדְמָם מְדַבֵּר אֶל פִּצְעִי, מִתְקַשֵּׁר.

עַרְמוּמִיִּים הֵם: נִרְאִים כְּצָפִים אַף כִּי מַכְרִיעִים אוֹתִי בְּכָבְדָּם,

מַטְרִידִים אוֹתִי בִּלְשׁוֹנוֹתֵיהֶם הַפִּתְאוֹמִיּוֹת וּבְצִבְעָם,

תְּרֵיסַר מִשְׁקוֹלוֹת אֲדֻמוֹת שֶׁל עוֹפֶרֶת סְבִיב צַוָּארִי. (מתוך "צבעונים" מאת סילביה פלאת', תרגום: מנחם ברינקר ויעל שוורץ, הוצאת סימן קריאה)

ראומה חיות, כינוי באינסטגרם: nemera

גיל: 37, גרה ב: תל-אביב

במה את עוסקת? בעיקר אמא לשלושה :)  + חצי משרה בסטודיו של האמן דני קרוון

מה הרקע שלך בצילום? אוטודידקטי ברובו, מגיל צעיר אני מאוד אוהבת לצלם, צילומים מרתקים אותי יותר מכל מדיום אחר.

אני מגדירה את עצמי כבן-אדם מאוד תיעודי. כשאני מצלמת דברים הם נשמרים אצלי יותר (קצת כמו אנשים שכותבים יומן). אני מאוד אוהבת לסדר אלבומים למשפחה שלי ולחברים, וגם להסתכל באלבומים של אחרים, זה כמעט אחד הדברים הראשונים שאני עושה כשאני מבקרת בבית של מישהו חדש (האינסטגראם הוא שידרוג של התחביב הזה).

למדתי אומנות וקולנוע באוניברסיטת תל-אביב וגם קצת צילום וכתיבה בניו-יורק. עם הזמן הבנתי שהצילומים שיותר מושכים אותי הם אוטוביוגרפיים/תיעודיים כאלה שמתעסקים בנושאים אינטימיים כמו: משפחה, ילדות והתבגרות, אמהות, גוף, חוויות נפשיות.

הקפיצה המשמעותית בצילום שלי ארעה דווקא מתוך האמהות שלי, פרוייקט שעשיתי בנושא הנקה (שנקרא "חלב"). שם יצא משהו מאוד חזק ואמיתי. אני מאמינה שהאמהות פתחה אצלי משהו שלא היה נוכח באמנות שלי קודם, יותר כנה, עמוק ומורכב, מאוד "אפל" וקשה מצד אחד ומצד שני מאוד "רומנטי" ורך.

מה עושה אינסטגרם לצילום שלך? קודם כל, אני עושה הפרדה בין צילום לאינסטגראם וצילום מקצועי. כל התמונות בפיד שלי מצולמות אך ורק במצלמת האייפון. זאת החלטה שאני מאוד מרוצה ממנה. לצלם תמונה באייפון שנראית כאילו צולמה עם ציוד מקצועי, ותאורה מיוחדת - זאת אמנות!

האינסטגרם משלב כל-כך הרבה דברים שמספקים צרכים שלי כאמנית, כאמא, כבן-אדם שאוהב לתעד וצריך פידבקים לדברים שהוא מייצר.

האינסטגראם הוא מיידי, הוא לא דורש ממני הכנה של חצובה, תאורה וכו'...הוא חוסך לי זמן (שלצערי אין לי הרבה).

הילדים שלי משתפים פעולה בשמחה (הבן הקטן, בן4) שואל: "אמא, העלת את התמונה שלי?") יש בכך שילוב של אינטימיות ויצירה, נוצר דיאלוג אמנותי עם הילדים לגבי הקומפוזיציה, בחירת המקום, התאורה וכמובן ביקורת (לשמוע שילד שלך לא אוהב תמונה שצילמת זו ביקורת מצויינת מבחינתי כאמא, פחות כאמנית). הילדים יודעים שיש חוקים : הם מחליטים איזו תמונה שלהם לפרסם או לא, אסור בשום פנים ואופן להעלות תמונה שלהם שחושפת איברים פרטיים והלייקים הם לא שלהם אלא שלי (איכות התמונה נבחנת ולא הילד שצולם).

האינסטגראם גם מניע לעשייה, שזה משהו מאוד חשוב בתהליך יצירתי. באמנות (כמו בחיים) "הדרך" שאתה עובר זה מה שחשוב ומעניין, אני אוהבת את זה ומתחברת לזה מאוד.

לדוגמא: פרוייקט הפרחים שלי באינסטגרם (הכולל כ-300 תמונות) וקיים עבורו תיוג מיוחד: #flowersbynemera

הכל התחיל מלצלם פרחים כי הם היו בבית, ומשם זה הפך להתאהבות, כמיהה, אינטימיות ויש הטוענים ושיגדירו את זה כאובססיה לפרחים. אבל אני פשוט בן-אדם שאוהב לחקור דברים לעומק. היו רגעים שממש הרגשתי שאני מבינה את הפרחים, את התהליכים שהם עוברים, שאני מקשיבה להם והם שמחים שאני "קולטת" אותם ומתעדת אותם.

כמה יש לך צורך בתגובות ולייקים ואיך הם משפיעים על התמונות?

אני אוהבת לייקים, אבל אני נהנת הרבה יותר מהקומנטס, אנשים מכל העולם כותבים לי דברים מאוד מרגשים ואישיים, כך שזה הרבה יותר מתגמל מבחינה רגשית. אבל בשום אופן אין לזה שום השפעה על התמונות שאני מעלה.

האם יש לך תוכניות לתערוכה?

כרגע אני אמורה להציג בתערוכת "אינסטארט" #2 שתתקיים ב-6.6 בנמל יפו.

תערוכת יחיד שלי? זה משהו שאני חולמת עליו כבר די הרבה זמן, קיבלתי הרבה תגובות באינסטגראם מאנשים ששאלו אם והיכן אני מציגה? אז אולי אם יש ביקוש זה באמת יקרה מתישהו.
מי הצלמים שאת אוהבת באינסטא?

יש לי כמה צלמים שאני אוהבת במיוחד (תחומי עניין משותפים, היכרות קודמת וכו'...) כאלה שאני חוזרת להציץ בפיד שלהם מדי כמה ימים, אבל אני בעיקר אוהבת לראות איך בני נוער מצלמים, זה גיל מאוד רגיש וזאת רגישות שנעלמת לרובנו עם השנים...זה קסום בעיניי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה