אל תתאפרי

יוני אלקן, גבר כלבבנו, בשיר הלל ליופי הנשי הטבעי שלא מסתתר מאחורי שום מסיכה. גם לא בדייט ראשון

31/05/2012
יוני אלקן קבלו עדכונים מיוני
  • RSS

מתוך הבלוג  יוני@לינגם:

"איזה יופי!"

או יותר נכון, "איזה יופי?"

או אולי, "איזה יופי בראש שלך?!"

תמיד כשאני משדך מישהי לחבר והוא שואל אותי אם היא יפה, אין לי מושג מה לענות לו. בסופו של דבר יופי הוא הרי עניין אינדיבידואלי-סובייקטיבי. הטעם שלי הוא לא הטעם שלו, ולכל סיר יש מכסה, או משהו כזה. יופי הוא דבר כל כך חמקמק. אנחנו מחפשים אותו לאורך כל החיים שלנו, בכל התחומים, אבל בעיקר בתחום הפיזי אנחנו מתעסקים הכי הרבה, ונותנים לו חשיבות אדירה. עד כדי כך שלא היינו מאמינים על עצמנו בהסתכלות שפויה מהצד: אנחנו מרעיבים את עצמנו, הולכים עם בגדים פונקציונליים-לכאורה שלמעשה רק מקשים על החיים, מתאמצים עד להזיע (ולא בהכרח בצורה בריאה), ולפעמים אפילו חותכים בבשר החי, בניסיון לשפר את המראה החיצוני. להגיע לאידאל שאנחנו מאמינים שהוא אחד ויחיד ומשותף לכולם ולכולן.

לכולנו יש תסביכים לגבי הדימוי החיצוני, ואנחנו תמיד מנסים שלא ישימו לב לחסרונות שלנו: רק שלא תשים לב לשערה הבודדת הזאת שגודלת באמצע השממה. הוא רואה את החצ'קון שצץ לי בצהריים? לכולם יש שעווה באזניים, אבל אם היא תשים לב לשלי, זה הסוף שלי!
הרבה פעמים החששות מוזנים מהמדיה הסובבת אותנו. לפעמים זה מהבית שבו גדלנו, או מהחברים, ולפעמים אלה פשוט שריטות שלנו. החששות, לא משנה מאיפה הגיעו, הם מעיקים, ואנחנו מנסים להסתיר אותם. עבור נשים, הדרך הנפוצה ביותר להסתיר אי-מושלמויות היא איפור.

לקראת פגישה, אישה "טיפוסית" יכולה לשבת בין חצי שעה לשעה (אחרי המקלחת) על עבודת גינדור עצמי. הכל כדי שבסופו של דבר, כשהדלת תיפתח והוא יעמוד מולה, המבט שלו יינעץ במחשוף היפה והוא ישרבב לפי כללי הטקס "את מאד יפה הערב". נשים, אתן הרי יודעות שהסיכויים גבוהים שהגבר בכלל לא ישים לב לכל ההשקעה שלכן, אבל אתן עושות את זה בכל מקרה בתואנות כאלה ואחרות. הנה כמה דוגמאות:

"אתה רק חושב שאני לא צריכה איפור, אבל אתה לא יודע על מה אתה מדבר. תראה אותי פעם אחת בלי איפור (כאילו שאני אי פעם אתן לזה לקרות) ואז תבין". האמת? לא הייתה אישה אחת שראיתי ללא איפור ונחרדתי. לרוב, זה היה אפילו שיפור, לדעתי.

"הוא מזמין אותי לדייט? It's the least I can do" או לחילופין "זו הסיבה שהוא צריך לשלם עלי בדייט, כמה השקעתי, מגיע לי". אני לא יכול אפילו להתחיל להסביר עד כמה המצב הזה לא תקין. אבל אני בטוח שעוד אכתוב על זה.

"זה גורם לי להרגיש יפה" - זה התירוץ היחיד שאני מוכן עוד איכשהו לקבל, על אף שגם הוא בעייתי בגלל מה שהזכרתי קודם: למה את זקוקה לשאוף לאידאל חיצוני אחד, שככל הנראה רחוק מאוד מהגוף שאיתו נולדת? מצאי את היופי שלך.

באופן אישי, לי יש סלידה מאיפור, זה משהו שאני מאד לא אוהב, לא על עצמי ולא על מי שאיתי. הסיכויים שאנשק אישה עם ליפסטיק קלושים. "אבל זה לא יורד!" תגידו. לא מעניין אותי, אני לא אוהב את זה. אבל זה אני. בינתיים, נראה שהחברה כולה נגעלת ומנדה כל מי שאינה מטפחת את עצמה. למשל, אימר מאירלנד החליטה שבמשך שנה היא לא תוריד שערות מהגוף. היא אישה יפה, אבל הסביבה פשוט לא יכולה להסתכל מעבר לשיער בית השחי שלה, כולל המרואיינת שיושבת לצידה. בעוד שהיא מסכימה עם הרעיון העקרוני של מה שהיא עושה, היא אומרת שלא הייתה מסוגלת לעשות את זה. תראו עד כמה החברה שלנו מאיימת על מי שלא מסירה שיער. כבר כתבתי בעבר על הורדת שיער ערווה, וגם בתחום הזה, החברה נוגסת בעוד חלקה טובה.

אבל, אני חייב להודות, גם אני לעתים חושב אחרת. לפעמים יש צורך בשיפורים או תיקונים. מקרה מובהק להבהיר את זה: דוגמנית אמריקנית שמתארת בסרטון הזה איך היא משתמשת באיפור כדי להתגבר על בעיית האקנה החריפה שיש לה. במהלך הסרטון היא מציגה את עצמה בגבורה רבה ללא האיפור. בהתחלה עוד אפשר לחשוב שזאת בדיחה אבל מהר מאוד מבינים שהבעיה שלה היא אכן קשה. הסרטון מערער את העמדה הקיצונית שאומרת שאין צורך באיפור אף פעם. בסופו של דבר, לכולנו משיכה זה דבר חשוב, ואם יש אלמנט שכל כך מגביל אותנו, זה אכן יכול לעזור לצמצם אותו. שלא תבינו אותי לא נכון, חשוב להסתכל על האדם כמכלול ולראות את כל הצדדים שיש בו, אבל אין ספק שפגם חמור ובולט עלול להרתיע אנשים מלהכיר את החלקים הנפלאים האחרים שיש בו.

רוצה להרגיש טוב עם עצמך? אני מקבל את זה, אבל האם תמיד יש צורך אמיתי באמצעים חיצוניים כדי להרגיש יפה? אני משוכנע שאם תהיי בטוחה ביופייך האמיתי, לא תצטרכי עזרים חיצוניים. תרגישי יפה, ותהיי יפה בזכות עצמך.

>> לעמוד הפייסבוק של יוני@לינגם
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה