פאשיזם ולאומנות בילקוט הילדים

אתם בודקים להם את המחשב והנייד, מתי בדקתם לאחרונה איזה תכנים שותל להם משרד החינוך בחוברות הלימוד? פרופ' יוסי יונה: בתי הספר במצוקה תקציבית וכל אחד יכול להיכנס למערכת

23/05/2012
אפרת מונשרי גורן קבלו עדכונים מאפרת
  • RSS
» צילום: Getty Images

אחד התפקידים ההוריים הוא הדאגה לילדים ולתכנים שהם חשופים אליהם. הורים עושים זאת לא רע- מפקחים על האינטרנט, בולשים אחרי הפייסבוק של בני הנוער וכמובן מתייחסים לתכנים בתוכניות טלוויזיה. דיונים שלמים נערכים סביב תכני האח הגדול או תוכניות ראליטי אחרות ועל  חסימת האינטרנט. אבל כשזה מגיע לבית הספר, הורים מוותרים על המעורבות וסומכים בעיניים עצומות על מערכת החינוך ועל כותבי תוכניות הלימודים.

המשפט "בפיקוח משרד החינוך" או כל מה שנמצא בתוך כתלי בית הספר, נראה לגיטימי ולא גורם להורים לברר או לבדוק מה לומדים הילדים שלהם. לתוך תחושת האמינות הזאת עלה השבוע צילום של חוברת לימוד לכיתה ב' בתנ"ך ועורר סערה. להפתעת ההורים ספר הלימוד התייחס לחשיבות קניית חלקת קבר ובני השבע  זכו להסבר המשווה מות חייל בקרב וקבורתו בארץ הקדושה, לקניית קבר.

ההורים שאיתם דיברנו התייחסו לחוברות הלימוד והודו שהם לא עוקבים אחרי חומר הלימוד של ילדיהם. מרב, אמא לשלושה סיפרה כי בהתחלה עוד עקבה וידעה מה הבכור לומד "חוברות הלימוד משתנות משנה לשנה ובאיזשהו שלב פשוט הפסקתי לעקוב. ספרי הלימוד רבים וכבדים וחלק מהספרים נשארים בבית הספר בגלל העומס הגדול ולכן יש דברים שאני ממש לא מכירה. אם מישהו מהם מבקש עזרה אני עוזרת בשמחה אבל זה בעיקר במקצועות כמו חשבון או אנגלית ואולי קצת עזרה בהכנה למבחנים. באופן כללי כל עוד הם תלמידים טובים זה מספיק לי".

ראיתי את חוברות הלימוד רק כשעטפתי אותן

גלי, אמא לשלושה כועסת: " אני מרגישה שממדרים אותי מחומר הלימוד. הספרים והחוברות, הכל נשאר בבית הספר ולכן אין לנו מושג מה החומר הנלמד. גם כשיש מבדק אין לי יכולת לעזור. השבוע דרשתי מהמורה שיגיע כל יום עם חוברות חשבון ומדעים והמורה הסכימה. אני הולכת לראות את החוברות אחרי שראיתי אותן בפעם האחרונה כשעטפתי אותן".

הורים אחרים סיפרו בסטטוסים בפייסבוק כי הם מכירים קצת מספרי הלימוד אבל ההתמקדות היא במקצועות שקשה לתלמידים ולא כקריאה שוטפת של חוברות הלימוד. מקצועות הומניים נזנחים לגמרי וההתמקדות היא להכיר את חומר הלימוד במקצועות עליהם נבחנים מבחני מיצ"ב, מפמ"ר או פיז"ה, כלומר חשבון אנגלית, מדעים ושפה

שרון קשטן, אמא ופסיכודרמטיסטית, שעובדת בבתי הספר חושבת שבהחלט יש אתוס לאומי שמחלחל אבל זה לא הדבר היחידי שמשפיע. קשטן קוראת להורים לפקח יותר על חומר הלימוד, על קיטנות, גנים ועל כל מסגרת לימודית חינוכית "החותמת – בפיקוח משרד החינוך לא מחייבת פיקוח מעמיק וצמוד ולא תמיד מעידה על פיקוח. אף אחד לא מפקח במקום ההורים וזה תפקידם".

ספרי הלימוד של ילדינו אמורים להיות מפוקחים על ידי אגף ספרי לימוד הנמצא במזכירות הפדגוגית במשרד החינוך. אגף ספרי הלימוד אמון על הערכת ספרי לימוד ופיקוחם. מדובר על אגף שבו, לפי תחומי דעת, עובדים רכזי הערכה הבוחנים את ספרי הלימוד המגיעים בסופו של דבר לחנויות ולילקוטיהם של ילדינו. חוזר מנכ"ל מפרט את התהליך שעובר ספר לימוד עד אישורו, השאלה אם כל ספרי הלימוד אכן עוברים אישור.

מלאומיות בריאה ללאומנות מסוכנת

פרופ' יוסי יונה מהמחלקה לחינוך, חוקר ומרצה במחלקה לחינוך באוניברסיטת בן גוריון, לא מופתע מהאמירות ובטוח שלא כל תוכניות הלימודים חפות מאינטרסים או מפוקחות לגמרי: "ההורים תמימים ולא מעורבים במישרין בתכנים. ההורים עסוקים בעבודה ובפרנסה, מבוקר עד ערב כדי להבטיח את עתיד הילדים והמשפחה והמצב שנוצר דומה להזנחה. ההורים מעוניינים שהתלמידים יגיעו לציונים טובים, יתקבלו לפקולטה טובה והשאר פחות משמעותי".

פרופ' יונה רואה תהליך מסוכן שעובר על מערכת החינוך המופרטת, כמו שאר המערכות ומזהיר מהמשך התהליך: "מנהלי בתי ספר נמצאים במצוקה מבחינה תקציבית ולמצוקה הזאת נכנסים גורמים שונים. המנהלים מברכים על התכנים הנוספים ועל שעות לימוד נוספות אבל במקביל נוצר מצב של מערכת שלא מפוקחת. מדובר בעיני בכישלון של הרגולציה. ספרי לימוד ותוכניות שונות נכנסות למערכת כתוכניות של משרד החינוך". ההורים לא יכולים להבדיל איזו שעה היא שעת משרד החינוך ואיזו תוכנית מיוחדת שבית הספר קיבל כתרומה.

פרופ' יונה מתאר מצב בו כל אחד יכול להיכנס למערכת ואיתו תכנים שונים ולא לגמרי מפוקחים "נכון שלא יכנסו למערכת תכנים אנטי ציוניים כיוון שיש מנגנון ויסות תרבותי שמונע מתכנים קוראי תיגר על הציונות להיות חלק מתוכנית הלימודים. אבל נחצה הקו הדק המפריד בין חינוך לגיטימי לאומי לבין לאומנות, בין פטריוטיזם בריא לבין פשיזם ובין מורשת יהודית לבין פונדמנטליזם".

"למעשה ידע והעמקה לא קיימים במערכת מספיק ולכן גם לא עמדה ביקורתית. יש במערכת החינוך טשטוש גבולות שמתרחש כאשר בחברה יש מאבק לאומי של משחק סכום אפס. זה או הם או אנחנו. זה אחד המחירים שהחברה הישראלית משלמת".

עד לרגע זה לא הגיעה תגובה ממשרד החינוך על ספרי הלימוד ועל חוברת תנ"ך לכיתה ב' המצולמת בכתבה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה