השיטה שמנצחת דיכאון וחרדה

EMDR היא שיטה פסיכולוגית לטיפול בטראומה, חרדה ודיכאון. היתרון: טיפול מהיר, ושיפור ניכר תוך שבועות. לאחרונה הוקמה בישראל רשת מטפלים שמתמחים בשיטה

19/05/2012
חן דגן קבלו עדכונים מחן
  • RSS
» חרדה או דיכאון מציפים אתכם? צילום: Thinkstock

האם גם אתם חוטפים דום לב בכל פעם שאתם עומדים מול מעלית, הדופק שלכם מזנק בפראות לפני כל עליה למטוס, או חרדה מציפה אתכם סתם ככה, בלי שום סיבה?

הנה בשורה: רשת מטפלים חדשה המתמחה בטיפול בחרדות ומשברים בשיטת ה- EMDR מציעה טיפולים יעילים לפיתרון הבעיה. התוצאה תושג תוך זמן קצר, כך שלא תאלצו להזדקן ביחד עם הפסיכולוג.

מי שהקימה את הרשת היא טל קרויטורו, עובדת סוציאלית קלינית, שנחשפה לטיפול ב- EMDR בעקבות מקרה בו טיפלה: צעירה דתייה, שסירבה לקחת כדורים פסיכיאטרים, מחשש שלא תמצא שידוך.

"היא היתה במצב קשה במיוחד, בעקבות טראומה שחוותה, מוצפת וסובלת. הצעתי לה להיעזר בשלב הראשון בנוגדי דיכאון וחרדה. היא דחתה את ההצעה על הסף, אמרה שהיא דתייה, וזה יפגע לה בשידוך. חיפשתי דרך לעזור לה ללא תרופות,  ואז נתקלתי בספר "ללא פרויד ללא פרוזאק, דרכים חדשות ויעילות לטיפול במצבי לחץ, חרדה ודיכאון" (הוצאת מטר), שכתב פסיכיאטר ונוירולוג צרפתי בשם ד"ר דיוויד סרוואן שרייבר. ללא פרוזאק, זה בדיוק מה שהמטופלת ביקשה – רצתי לקנות את הספר", מספרת קרויטורו.  "שני פרקים בספר היו על שיטה בשם EMDR – שיטה שלא שמעתי עליה מעודי, ומה שהיה כתוב שם היה כל כך מדהים, שנשמטה לי הלסת. המשכתי לחקור אודות השיטה והרגשתי שאני חייבת ללמוד את זה".

מה זה בעצם EMDR?

אלה ראשי תיבות של המושג Eye Movement Desensitization and Reprocessing. בעברית ניתן לתרגם זאת כך: הקהיה שיטתית ועיבוד מחדש באמצעות תנועות עיניים. זוהי שיטת טיפול פסיכולוגי שקיימת 25 שנה. היא פותחה כדי לטפל במצבי פוסט טראומה בסוף שנות ה-80 של המאה הקודמת, על ידי הפסיכולוגית האמריקנית היהודייה ד"ר פרנסין שפירו.

המטופלים הראשונים בשיטה היו בעיקר חיילים שחזרו עם תסמונת קשה של הלם קרב ממלחמת ויאטנם. בהמשך התרחב הטיפול למגוון רחב של בעיות נפשיות כגון דיכאון, חרדה, פוביות ומשברי חיים.

מחקרים רבים שנערכו במהלך השנים הצביעו על יעילות גבוהה בטיפול בחרדות ודיכאון שבבסיסן עומדת טראומה, וגופי טיפול רשמיים הכירו בה לטיפול בבעיות אלה. בין השאר, מכירים בה ארגון הפסיכיאטרים האמריקאי וארגון הפסיכולוגים האמריקאי. בארצות הברית השתמשו בשיטה לטיפול בנפגעי אסון התאומים, ובארץ עובדים איתה עם נפגעי קאסמים, ועם נפגעי הלם קרב במרפאות משרד הביטחון. בשנים האחרונות התרחב השימוש בשיטה גם לעזרה במשברים כמו גירושין, פיטורין, דיכאון לאחר לידה ועוד. נעשה בה שימוש אפילו להסרת חסמים פנימיים להישגי שיא של ספורטאים לפני תחרויות, אמנים לפני הופעות, תלמידים לפני בחינות, אנשי עסקים שרוצים לפרוץ דרך להצלחה ועוד.

איך בדיוק זה עובד?

"בניגוד לטיפול פסיכולוגי מסורתי ניתן להגיע לפיתרון במספר קצר של פגישות. המטפלים בשיטה הם פסיכולוגים, פסיכיאטרים ועובדים סוציאלים קליניים בלבד", מסבירה קרויטורו, "ההנחה הבסיסית היא כי מקור החרדות הן טראומות עבר, שלא עברו עיבוד ולכן מציפות אותנו שוב ושוב. כמו שהלם קרב הוא תגובה פוסט טראומתית מאוחרת לקרב, פחד ממעליות עלול להיווצר אחרי שנתקענו במעלית, פחד מנהיגה יצוף בדרך כלל אחרי תאונת דרכים, ועוד.

"כשמתרחש אירוע קשה (OVERWHELMING), המוח מוצף ולא מצליח לעבד אותו בזמן אמת. הזיכרון, על הרגשות הקשים שבו, כולל תמונות וריחות, נותר בצורה גולמית ולא מעובדת. בדומה לאזעקה שהתקלקלה ופועלת שלא בזמן אמת, כל טריגר בהווה המזכיר את האירוע מציף בנו רגשות קשים ועלול לעורר התקף חרדה, עד שחשים ממש כאילו חווים את הטראומה כל פעם מחדש", אומרת קרויטורו ומעידה, כי לאחר שלמדה את השיטה והתחילה להיעזר בה בטיפולים, קיבלה הוכחות מעשיות להצלחתה.

"הצלחתי לעזור לאנשים שהגיעו אלי זעופים וחשדנים אחרי שנים של טיפולים קודמים שלא עזרו כלל, או עזרו באופן חלקי מאד. ראיתי שיפור תוך מספר טיפולים, והטיפול הסתיים לשביעות רצונם תוך מספר שבועות עד חודשים ספורים", היא מספרת. כשקצב הפניות גדל החליטה קרויטורו ב- 2011 להקים רשת שכוללת תשעה מטפלים בהרצליה, כפר סבא, רעננה, רמת השרון, ראשון לציון, תל אביב, ירושלים, חיפה, חוף הכרמל ובעתיד היא מקוה לגייס גם מטפלים באזור הדרום.

מה עושים בטיפול?

בהנחיית המטפל, מאתרים את הזכרון או הזכרונות הטראומתיים שנמצאים בבסיס הסימפטומים המפריעים, ומדמיינים מחדש את האירוע. התמונות מהאירוע והזיכרונות שעולים בתחילת הטיפול חדים וברורים, ממש כאילו האירוע מתרחש עכשיו, אבל עם התקדמות הטיפול התמונות הולכות מתרחקות ומטשטשות ומתגבשת פרספקטיבה חדשה ובריאה יותר על האירוע.

הטיפול כוללת גירוי דו צדדי שמטרתו הפעלה לסירוגין את האונה השמאלית של המוח, האחראית יותר על ההיגיון וזו הימנית האחראית יותר על הרגש ותחושות הגוף כדי לוודא ששתיהן לוקחות חלק פעיל בתהליך ההקהייה והעיבוד מחדש של הזכרון הטראומטי.  אחת הדרכים לעשות זאת היא לבקש מהמטופל להחזיק בידיו רטטים (או לתופף על הרגל), שרוטטים לסירוגין פעם בצד ימין (נקלט באונה השמאלית) ופעם בצד שמאל (נקלט באונה הימנית). לרוב, וכאשר סיבת הטיפול ממוקדת, נדרשים בין 3-12 טיפולים. ניתן להבחין בשיפור ראשוני תוך 4-5 פגישות, בדרך כלל. סדרת טיפולים תמשך בין מספר שבועות ועד לחודשים ספורים.

פרטים נוספים: www.emdrexperts.co.il
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך