אמצעי המניעה החדשים

אילו עוד אמצעי מניעה חוץ מהגלולה את מכירה? בדקי את עצמך (לא, משגל נסוג לא נחשב)

16/05/2012
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS
» ידעתן מהי הסיבה העיקרית להריונות לא רצויים?

הגלולה למניעת הריון, שנכנסה לשוק בשנות השישים נחשבת לאחת מאבני הדרך המשמעותיות בתהליך שיחרור האישה. הגלולה הקטנה הזו נתנה לנשים את העצמאות להחליט בעצמן, באופן דיסקרטי אפילו אם ירצו, אם ומתי להרות.

הגלולה זכתה לפופולריות עולמית לא רק בזכות אחוזי ההצלחה הגבוהים במניעת הריון אלא גם בזכות היתרונות הנוספים שלה: הסדרת המחזור החודשי, הפחתת הדימום הווסתי, סיוע בהפחתת אקנה ושיעור היתר. התברר גם שנשים המשתמשות בגלולה למניעת הריון לאורך תקופה ארוכה, מפחיתות את הסיכוי שלהן לחלות בסרטן השחלות ובסרטן רירית הרחם.

גלולות למניעת הריון מכילות את 2 הורמוני המין הנשיים העיקריים: אסטרוגן ופרוגסטין (ישנן גם גלולות המכילות פרוגסטין בלבד).

עם השנים הרכב הגלולה עבר עוד פיתוחים והפך לידידותי יותר. כמות ההורמונים פחת וההרכב הכימי השתנה -  מה שהביא להקלה בתופעות הלוואי של הגלולה. עם זאת, מה שלא השתנה היא הנטילה היומית. עניין שנשים לא מעטות הרגישו שכובל אותן. נתונים בישראל ובעולם הראו שפסיחה על גלולות פה ושם במהלך החודש, היא הסיבה העיקרית להריונות לא רצויים.

גם לשכחניות

אז מה עושה מי שלא רוצה ליטול גלולה כל יום? כיום קיימים אמצעי מניעה הורמונליים שלא צריך לזכור להכניס אותם לסדר היום ומספקים יעילות גבוהה כמו של הגלולה. הנה סקירה למתלבטות:

1. הטבעת הנרתיקית: נובה רינג היא טבעת סיליקון גמישה וקלה שהאישה מחדירה בעצמה לנרתיק, כמו החדרת טמפון. אחת לשלושה שבועות, המשתמשת עושה הפסקה בת שבוע ומחליפה את הנובה רינג הקיימת בחדשה.

ההורמונים שבטבעת נספגים למחזור הדם ישירות דרך הנרתיק ולא דרך מערכת העיכול כמו בגלולה, כך שבמידה וקיימות בעיות הקשורות במערכת העיכול כמו הקאה ושילשול, ספיגת ההורמונים לא נפגעת.
//

2. המדבקה למניעת הריון – אוורה: מדבקה בגודל של בול, המודבקת על העור, לרוב על הזרוע, הירך או הבטן ומוחלפת אחת לשבוע במשך שלושה שבועות. השבוע הרביעי הוא חופשי ממדבקה ובמהלכו יופיע המחזור החודשי. ההורמונים נספגים בדם ישירות דרך העור וכך אין השפעה על מערכת העיכול בדומה לטבעת הנרתיקית.

3. זריקות למניעת הריון (דפו-פרוברה ו-סייאנה):  הזריקה ניתנת אחת לשלושה חודשים ומכילה את ההורמון פרוגסטין בלבד. הזריקה היא אופציה טובה למניקות, למעשנות מעל גיל 35 או לנשים עם היסטוריה אישית או משפחתית של קרישיות יתר, שלא יכולות ליטול  אסטרוגן.

בעולם משווק גם שתל תת עורי, המפריש את ההרומון פרוגסטין למשך שלוש שנים רצופות, ואינו משווק בישראל.

טבעת, מדבקה או זריקה תלת-חודשית, לכל אחת מהשיטות האלה יש יתרונות וחסרונות, אבל כולן נותנות לנשים את היכולות לנהל את בניית המשפחה שלהן כרצונן. מי שחושבת על אלפי שנים בהן האופציות האלה לא היו קיימות, לא יכולה שלא להתרגש.

ד"ר רונית אלמוג היא מומחית במיילדות וגיניקולוגיה, רופאה בכירה חדרי לידה, בבית החולים ליס ליולדות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה