חלונות התרבות שלנו: בורגנות טיפוסית

על הספר המדובר: בית קיץ עם בריכה שמחברו עומד לבקר כאן, הסדרה פסיפיק, בלוג מוזיקה ופסטיבל קומיקס

08/05/2012
תרבות ובידור קבלו עדכונים מתרבות
  • RSS
»

ספר: בית קיץ עם בריכה/ הרמן קוך

רונית הבר

הוצאת כתר

בדומה לספרו הקודם של הרמן קוך "ארוחת ערב", גם הפעם שמו הלקוני של הרומן לא מרמז כלל על הטרגדיה שעומדת להתרחש בו ולא על המועקה שתלווה אותנו עם סיומו. הכותרות הללו דומות יותר לסדרת סצינות קולנועיות (השלישי בדרך?) הנטועות בבורגנות טיפוסית שאליה הוא מכוון את חיציו. המספר מארק שלוסר הוא רופא אמיד שבוחל בגוף האנושי המידלדל, על תחלואיו ורפיסותו, לא רק הפיזית. הציניות המאד מודעת לעצמה שלו לא מונעת ממנו לאהוב ולהעריך את מנעמי החיים שהפרקטיקה המשגשגת שלו מאפשרת, במיוחד כשזו מזמנת לו סיכוי לכבוש את אשתו הנחשקת של הפציינט החדש שלו. הבוז שהוא רוחש לסובבים אותו ובמידה רבה לעצמו הופכים לחרדה וחוסר אונים כשהריקבון האנושי מנכיח עצמו במלוא הדרו. אז, שוב בדומה ל"ארוחת ערב", המוסר נשאר בגדר רעיון תיאורטי והקלות החייתית, הכה ראשונית של הנקמה משאירה אותנו עם מראה שקשה להסתכל בה.

הרמן קוך יבקר בישראל החודש לרגל פסטיבל הסופרים.

טלוויזיה: פסיפיק, סדרה בYES

אסנת עופר

הסדרה הפסיפיק שעלתה לשידור חוזר ביס. בתור פמיניסטית צמחונית, סדרות מלחמה הן לא כוס הוודקה שלי, אבל בזו יש משהו מהפנט, אולי משום שאיננה מנסה להאדיר את האתוס הקרבי, בדיוק להפך: להפגין את אנושיותם ועליבותם של חיילים צבא ארצות הברית, בימי מלחמת העולם השנייה. הסדרה עוסקת ביחידת חיילי מארינס, שנזרקו מעבר לקוי האויב, ללא ציוד מתאים (מי אמר לבנון השנייה?), וצריכים לשרוד לא רק את תופת אבק השריפה שמומטר עליהם מכל עבר, אלא גם געגועים, בדידות, כאבי בטן ושלשול, רעב, קור ואת ההכרה באפסותם של חייהם ושל חיי היפנים בהם הם נלחמים.

בלוג מוזיקה: Morning Candy

ריקי כהן

בכל בוקר שולחת הבלוגרית Morning Candy המספרת כי חבריה מכנים אותה פרג, אבל אנחנו יכולים לקרוא לה קנדי, ממתק מוזיקלי ישירות למייל (לנרשמי הניוזלטר של הבלוג). הבחירות שלה משובחות, קולעות להלכי הרוח שלי, לטעם ופותחות לי אופקים חדשים עם תגליות שלא הכרתי. עולמה מגוון, היא אשת שיווק בתחומי האינטרנט והסלולר המשמשת גם יועצת מוזיקלית, וגם צלמת, והיא מצהירה כי "הבלוג הזה הוא רק סממן לאספנות כפייתית, לסקרנות מוסיקלית בלתי נדלית ולעובדה,שכנראה, בגלגול אחר הייתי גם מוסיקאית מסוג כלשהו". עוד בבלוג הזה "מיקסטייפים" (אוספים) של שירים שהיא עורכת, מוצלח במיוחד מוקדש לגרסאות כיסוי.

פסטיבל קומיקס

פסטיבל אנימיקס לאנימציה-קומיקס וקריקטורה, ערד-תמר 2012

בין התאריכים 23-25 למאי יתקיים פסטיבל הקומיקס בחבל המדברי ערד-תמר, עם שלושה ימים של מופעים, פאנלים, תערוכות, מפגשי בית אינטימיים וסדנאות אמן. מישל קישקה, עמוס אלנבוגן, אמיתי סנדי, אורי פינק, אילנה זפרן ועוד יוצרים ישתתפו בכנס הקריקטוריסטים הראשון בארץ במסגרתו וכן יתקיים דיון מרעיש: על צנזור קריקטורות בעיתונות הישראלית. התוכנית כוללת גם תכנים לילדים, למשל: - "דוקטור סוס" מחווה ליוצר האמריקאי, סופר הילדים טד גייזל, שדמויותיו זכו לגרסאות אנימציה משובחות. את התוכנית ילווה הסופר והחוקר יהודה אטלס, מחבר "והילד הזה הוא אני".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה