גברים בקואליציה, נשים באופוזיציה

יחימוביץ', גלאון ולבני מצד אחד; נתניהו, ברק, מופז, ליברמן וישי מצד שני. ההבדל הזה דקר הבוקר את העין ומסמן עבור טל שניידר תחילתו של עידן חדש

08/05/2012
טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS
» אמת מול שקר. יחימוביץ' (צילום: יעל ברזילי)

תרשמו בפנים את היום הזה: השמיני למאי. אבן דרך בתולדות הפוליטיקה הפמיניסטית הישראלית. אי אפשר שלא לקום בבוקר (מי ישן בכלל?) ולשים לב לחלוקה הברורה: פוליטיקאים ממארס, פוליטיקאיות מונוס. או יותר נכון, גברים מן הקואליציה, נשים מן האופוזיציה.

ההבדל החד -  בין הנשים: יחימוביץ', גלאון וגם לבני מצד אחד לבין הגברים: נתניהו, ברק, מופז, ליברמן וישי – דקר הבוקר את העין. ציפי לבני, בתגובה ספונטנית בעמוד הפייסבוק שלה היטיבה לומר זאת: “אני יודעת מה הן התחושות המציפות אתכם אחרי אירועי הלילה, אבל תזכרו שיש גם פוליטיקה אחרת". אכן, הפוליטיקה שהציג שאול מופז בימים האחרונים, היא בהחלט לא הפוליטיקה של ציפי לבני. אין דרך אחרת להבין את הפוליטיקה הישראלית הבוקר. זו פוליטיקה של אמת מול פוליטיקה של שקר. פוליטיקה של נשים מול פוליטיקה של גברים.

מחוץ לקואליצית הגברים המורחבת שקמה הבוקר, נשארות שתי מנהיגות להוביל את האופוזיציה. שלי יחימוביץ', שלפי כל הציפיות תהיה יו"ר האופוזיציה וח"כ זהבה גלאון. אליהן מצטרפת מבחוץ לבני, שעוד לא אמרה את המילה האחרונה בעשייתה הציבורית. גם הן, כמו כל פוליטיקאי, ידאגו קודם כל לכסאותיהן ואין לצפות שיהיו רכות או מתחשבות (זו בזו ובאחרים) ובכל זאת, למי שמכיר את הקילומטרז' הפוליטי של הנשים הללו, גלאון, יחימוביץ' ולבני יכול לראות שזו פוליטיקה אחרת.

יחימוביץ' כינסה היום מסיבת עיתונאים, מיד אחרי מסיבת העיתונאים המשותפת של נתניהו ומופז ואמרה :"לכל מי שראה את המחזה של נתניהו ומופז. האינטונציה היתה גברית. האם אתם האמנתם למילה אחת שיצאה מפיהם? האם אין ערך למושג האמת? האם מילים יכולות להיזרק סתם כך לחלל אוויר? הכל ריק מתוכן ואין משמעות לאמירות.” אכן, אמינות, לא אמורה להיות ערך זר לפוליטיקה.

היא שבה והדגישה כי מדובר בהונאה גורפת מתמשכת וחוזרת. “היינו עדים ב-24 השעות האחרונות לזיג זג המכוער והנלעג ביותר. את הקומבינה הזו איש לא ישכח".

ידיהן של הפוליטיקאיות הללו כבולות החל מהיום. באופוזיציה הן, וחבריהן הח"כים הגבריים, יהיו רק 26 איש. על פי החוק זה לא מספיק אפילו כדי לזמן את ראש הממשלה לדיון מיוחד בכנסת (צריך מינימום של 40). וגם 26 אלה, הם רסיסי מפלגות, קבוצות שונות, ערבים, יהודים, קיצוניים מימין ומשמאל. וביניהן שתי מנהיגות פוליטיות שאמורות להראות להם את הדרך.

לבני נמצאת בחוץ והשפעתה תלויה רק בה ובהחלטות שתקבל על המשך דרכה. אולי תצא מן הקיר של הפייסבוק ותשתף פעולה עם חברותיה, כדי שהן יעבירו את המסר בקול ברור שאמינות, אחריות ואכפתיות מן הציבור, צריכים להיות חלק מן החיים הפוליטיים ולא אמירות מן השפה לחוץ.

.

>> מוקדם יותר היום: טל שניידר על המנצחים והמפסידים של התרגיל המסריח

>> הפלוג, הבלוג הפוליטי של טל שניידר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה