זו לא המשטרה, זה אנחנו

ניר גונטז' חושב שגל האלימות במדינה הוא תוצר של פערים חברתיים וסדרי עדיפויות מעוותים. לפני שמאשימים את השוטרים, הגיע הזמן להסתכל במראה ולהבהל

06/05/2012
ניר גונטז קבלו עדכונים מניר
  • RSS

בשנים האחרונות אנחנו עדים ללא מעט מקרי רצח ותקיפה ללא כל רקע, שיגעון או הגיון.

הדבק והסולדיריות שהחזיקו ביחד את חלקי החברה הישראלית התייבשו, התפוררו וכמעט נעלמו. וכששכנים הופכים לזרים ולאויבים המרחק מסכסוכים אלימים וקטלניים קצר

.וכמו תמיד, כשאיזה פשע מתפוצץ לנו בפנים מזדרזים כלי התיקשורת לחפש את המשטרה. האצבע תמיד מופנת כלפי הגוף האומלל הזה שהפך לשק החבטות הנוח ביותר. כולם שואלים למה לא רואים שוטרים ברחובות, היכן ההרתעה ולמה הניידת לא הגיעה בזמן. אלו שאלות שהתשובות להן גם אם ינתנו לעולם לא יפתרו את שורש הבעיה.

רווחתם הנפשית החברתית והכלכלית של אזרחי מדינת ישראל סובלת מזה כמה עשורים מהזנחה פושעת: הקשישים הנוברים ומחפשים אחר עגבניות רקובות בפחי האשפה, פערי השכר, איכות החינוך, הקצין הישראלי המכה אזרח זר, חמוש בכת הרובה שלו, סל התרופות הריק והאלימות ברחובות- אחד הם. האחד הזה הוא אנחנו. משהו עמוק לא בסדר אצלנו. אלו הם לא האיראנים, לא הפלסטינים ולא הסורים, אלו הם אנחנו. גופותיהם של קורבנות הרצח האחרונים צריכות להדיר שינה לא רק מעיניו של השר לבטחון הפנים, אלא ובעיקר משרי הרווחה, החינוך, האוצר וראש הממשלה. והם כזכור עובדים אצלינו.

נערי האוצר ואנשי הרווחה הם היחידים שיכולים להדביק אותנו זה לזה מחדש. באוירה התקשורתית הנוכחית זה יהיה לא פשוט. לאף אחד כמעט אין את הסבלנות ואורך הרוח לשינוי העמוק שנדרש כאן. למדינת ישראל דרושה הנהגה אמיתית וכנה. כזו שמבינה שהבעיה היא שלנו, אצלנו ושרק אנחנו יכולים וצריכים לפתור אותה. הנהגה שלא תבזבז את משאביה ביללות "זאב-זאב" כלפי מדינות שכנות ורחוקות. הנהגה שתטפל בנו לפני שהיא מתפנה להאשים את העולם במקום להתבונן פנימה. הנהגה שתבין שבישראל 2012 אדם לאדם זאב.

סדר העדיפויות התקציבי של ישראל דפוק מהשורש. לחברה בישראל ולבריאותה מופנה פרומיל מהתקציב שמופנה להחזקת עם אחר בשבי. טילים, טנקים ומטוסים זה חשוב, אבל זה לא יכול להיות העיקר. עכשיו הזמן להכיר במחלות הקשות באמת ולהתחיל לטפל בהן: הפערים החברתיים בישראל הם שמייבשים את הדבק והסולידריות שהחזיק אותנו בעבר. ההערכה היא שבעוד ארבעה חודשים תתקיימנה בחירות בישראל. שלל הנבחרים ואלו שרוצים להבחר ינסו לבלבל אותנו עם חזיונות תעתועים הנוגעים לבטחון צבא, איראן. הם יברחו מהתמודדות עם האמת הקשה: החברה הישראלית מתפוררת מבפנים.

בפעם הבאה שגופתו של קורבן פשע תמצא מוטלת מדממת ברחוב, אל תשאלו איפה היתה המשטרה, אלא איפה הייתם אתם כשהיתה הזדמנות לארגן מחדש את סדר העדיפויות הישראלי. איפה הייתם בבחירות 2012?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך