איך בוחרים חוג ספורט לילד?

מומחים מייעצים כיצד מעודדים ומטפחים הישגיות, הצלחה ומצוינות בקרב ילדים, באמצעות ספורט

07/05/2012
מירב אמיתי כהן קבלו עדכונים ממירב
  • RSS
» מה יהיה הכי טוב עבורם: ספורט קבוצתי או אינדיבידואלי, איטי או מהיר? צילום: Thinkstock

בית הועד האולימפי בת"א רוגש בחודשים האחרונים, רגע לפני אולימפיאדת לונדון הקרובה, בזכות אירועי השקת פרויקט "תודה אמא" בחסותה של  חברת פרוקטר אנד גמבל. המקום השוקק ספורטאים חובבים לצד מקצוענים איכלס למשך אחר הצהריים נבחרת אמהות כותבות, בלוגריות ועיתונאיות, שזכו לפגוש את מומחי "סגל הזהב" של פרוקטר אנד גמבל, מעניקת החסות הרשמית לאולימפיאדת לונדון 2012, שמשמשים כפאנל המקצועי המלווה את משפחות ספורטאי הנבחרת.

לאחר סיור מרתק שנערך ב"חוויה האולימפית" שבמקום, מסע אינטראקטיבי מרתק בעולמות האולימפיים, מן המשחקים הראשונים באתונה העתיקה ועד ימינו, נפגשו הנשים לשיחה בנושא הישגיות.

להקשיב לילד

התמודדות עם חוקים ועם גבולות, עם כשלונות ורגשות, עם הצלחה ושאיפה למצויינות, ביחד עם ההזדמנות לאפשר לילד להכיר את יכולותיו האישיות ואת מקומו בחברה. כל אלו ועוד מסייעים לפיתוח ועיצוב הערך העצמי. היש חשוב מזה? אבל איך יודעים באיזו  מסגרת הילד ישתלב בצורה הטובה ביותר, ומה מתאים לאופיו ולצרכיו?

ענת הראל, מלכת הכושר הבלתי מעורערת ובלוגרית בסלונה, היתה המרצה האורחת באירוע וסייעה לאמהות התוהות שבינינו כיצד להתאים את סוג הפעילות הספורטיבית לילדיהן. "הדבר העיקרי", הדגישה, "הוא להבין שאין חוקים. אמי היתה מאד קשוחה והעניקה לי חינוך כמעט ספרטני. מכיון שאחותי היתה חולת אסטמה, נאלצתי להתעורר מדי בוקר בשעה 05:45 ולרוץ איתה. לי זה התאים, אבל כשנולד בני ידעתי מיד שהסיפור איתו יהיה שונה לגמרי. הוא ילד מאד מאד רגיש, גוף גדול ומוצק עם נשמה של ציפור. לא דחקתי בו ולא נדנדתי אלא נקטתי בגישה רכה ואחרי ניסיונות של חוגים רבים הסתבר שהאופי הייחודי שלו מתאים במיוחד לאמנויות לחימה ואכן שם הוא מצליח מאד עד היום".

כל אמא מכירה את הגוזל הפרטי שלה ויודעת באינטואיציה מה יהיה טוב עבורו: ספורט קבוצתי או אינדיבידואלי, איטי או מהיר וכדומה. אבל לפעמים מגוון האפשרויות מתעתע בנו ואנחנו תוהות שמא אנחנו צריכות לכוון. "מומלץ להקשיב לילד ולראות אם הוא מרוצה והולך בשמחה. כדי שהילד ירויח מהחוג אליו הוא מצטרף, הוא צריך להתאים לאופיו ולצרכיו ולאו דווקא לצרכים או לרצונות שלנו", הדגישה הראל.

הפרעת קשב וריכוז: פעילות גופנית במקום תרופות

לאחר המידע המרתק הזה שמחו המשתתפות להכיר את סגל הזהב של פרוקטר אנד גמבל ולהתייעץ עם חבריו. פרופ' דן נמט, סגן מנהל מחלקת ילדים ומנהל מרכז ספורט ובריאות לילדים ונוער במרכז הרפואי מאיר, דיבר על סוגיה שכיחה ביותר בשיח הציבורי בשנים האחרונות – הפרעת קשב וריכוז והתמודדות איתה. לדברי פרופ' נמט פעילות גופנית היא הכרחית כיום אף יודעים כי אין מחלה או מוגבלות פיזית האוסרת עיסוק בספורט. "בשביל ילדים, פעילות גופנית היא לא רק משחק אלא אלמנט בסיסי בהתפתחותם. מחקרים מוכיחים, שהיא גורמת להפרשת חומרים במוח הזהים לפעילות התרופות הניתנות לילדים עם ADHD, כמו ריטלין. ככל שהילד מתאמן יותר, באופן סדיר, המוח לומד להפריש חומרים אלו בצורה יעילה יותר".

לדברי ד"ר הדס אבני, מומחית ברפואת ילדים וספורט, מנהלת המרפאה להפרעות אכילה בגיל הרך בביה"ח דנה, הדוגמה האישית שלנו כהורים היא מהותית. "חשוב להכניס לתפריט הבילוי המשפחתי טיולים רגליים ופעילויות ספורטיביות בדיוק כפי שמקפידים על תזונה בריאה במטבח. מומלץ שהספורט יהפוך למוטו לחיים ולא משנה באיזה חוג אנחנו בוחרים לבן הארבע שלנו. כל אלו יעזרו לו להתבגר ולהתפתח כאדם מבוגר בעל הרגלי חיים בריאים".

מומחי "סגל הזהב" של פרוקטר אנד גמבל, מעניקת החסות הרשמית לאולימפיאדת לונדון 2012

מותר לדחוף את הילד?

נראה שאחת הדאגות הגדולות ביותר של האם היהודיה הממוצעת, או לפחות האמהות הבלוגריות שישבו סביב לשולחן והרימו שוב ושוב ידיים, היא השאלה מהו התפקיד שלהן בהכוונת הילד. להתחיל בג'ודו מגיל 3 או 4? ללכת על החוג המקצועי יותר או לזה הפשוט שעושים בו בעיקר גלגולים? ד"ר רן נבון, פסיכולוג קליני מומחה בהכוונת הורים וייעוץ זוגי, חייך והוריד את רמת הלחץ. "פעמים רבות אנו רואים בילדינו מעין שלוחה שלנו, ומפה מתחילה הבעיה. ההתנסות של הילד בספורט חשובה ולא משנה עד כמה הוא טוב בו או לא. אם הילד מרגיש סיפק והנאה גם הוא לא הגיע להישגים שאנחנו שואפים לה, דיינו. אם נדחוף אותו ונכוון יותר מדי, הוא עלול להיות מאוכזב מעצמו ולפרוש כך שכדאי להיזהר מלחץ יתר".

קארן נבו, אמו של השחיין המצטיין גל נבו, שישתתף באולימפיאדה זו הפעם השניה, תומכת בדבריו. "לאורך כל הדרך", היא סיפרה, "נתנו לו להתנסות בחוגים שונים וזרמנו איתו עד שהגיע למה שאהב. לא כפינו את דעתנו אלא רק עודדנו מהצד. חשובה התמיכה של המשפחה, הידיעה של הספורטאי שתמיד יקבל ממנה את המילים החמות והחיבוק האוהב".

רוצים לזכות בחוג ספורט שנתי לילדכם?

פרוקטר אנד גמבל, מעניקת החסות הרשמית לאולימפיאדת לונדון 2012, תלווה שישה ספורטאים ישראלים ואמהותיהם לתחרויות: גל נבו - שחייה, נטע ריבקין - התעמלות אמנותית, גידי קליגר- שיט, סרגיי ריכטר- קליעה, אליס שלזינגר - ג'ודו ואנסטסיה גלושקוב- שחיה אומנותית.

לטיפים ומאמרים של מומחי וחברי "סגל הזהב" של פרוקטר אנד גמבל, על עידוד וטיפוח הישגיות, הצלחה ומצויינות בקרב ילדים, באמצעות ספורט, הכנסו לאתר: www.mom.mako.co.il

בנוסף, מי שיקנה ממוצרי פרוקטר אנד גמבל יוכל לזכות בפרס לעידוד מצוינות: חוג ספורט שנתי לילדים. פרטים באתר.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך