דיאטת HCG: מדוע נשים מסכנות את עצמן?

למרות אזהרות משרד הבריאות, כי דיאטת HCG הפופולרית היא מסוכנת ואסורה לשיווק, המשווקים ממשיכים לפרסם ולשווק ונשים ממשיכות לעשות אותה

29/04/2012
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS
» אפשר לשבוע מ-500 קלוריות ליום? צילום: Thinkstock

"ראיתי אנשים בישראל שעשו את הדיאטה הזו ולא קרה להם שום דבר. בכל דבר יש סיכונים, בכל תקופה מפרסמים על משהו אחר שהוא מסוכן. אולי אני מקלה ראש, אבל זה מה שאני מרגישה. אני חושבת שכל האזהרות האלה יחלפו ושבעתיד יגלו שזה רק עושה טוב, לכן אני לא מוטרדת", אומרת מיטל (31), אדריכלית מיישוב באזור השרון.

מיטל לא לבד, עשרות אלפי גברים ונשים בישראל "התמכרו" בשנים האחרונות לדיאטה המדוברת ביותר בעולם – דיאטת HCG. הדיאטה הזו ממשיכה לפרוח, והמשווקים ממשיכים לפרסם ולשווק אותה למרות שלפני כחודש הזהיר משרד הבריאות את הציבור הישראלי כנגדה. על פי פרסומי משרד הבריאות בארצות הברית השימוש במוצרי הדיאטה נאסר למטרת הרזיה וננקטו צעדים כנגד מי ששיווק את החומר שלא כחוק. עוד מזהיר משרד הבריאות "שלא לרכוש מוצרי דיאטה וירידה במשקל המכילים HCG דרך אתרי אינטרנט".

"שמעתי על הודעת משרד הבריאות ולא התרגשתי", מודה מיטל, "אז משרד הבריאות הודיע. למה מחקים אצלנו כל מה שקורה בארצות הברית? עד היום ירדתי בעזרת הדיאטה הזו 14 קילו, במשך כחודש. עכשיו אני עושה אותה פעם שנייה, כי החלטתי שאני רוצה לרדת עוד. אי אפשר להתווכח עם התוצאות. מסביבי כולם עושים את הדיאטה הזו וזה סיפור הצלחה".

גם טבעי והומיאופתי יכול להיות מסוכן

ההורמון HCG (או בשמו המלא Human Chorionic Gonadotropin) מיוצר על ידי השילייה במהלך ההריון. בצורתו הלא טבעית, נמכר ההורמון כתרופה ניתנת בהזרקה לטיפול באי פריון. אבל יצרני ומשווקי תכשירי דיאטת HCG טוענים, שמה שהם מוכרים איננו תרופת המרשם, אלא תכשיר טבעי, הומיאופתי, שמכיל מיצוי של ההורמון, "שמחסל את מאגרי השומן בגוף".

טבעי? הומיאופתי? נדמה שבשנים האחרונות הפכו שני הביטויים הללו, לכאורה, שם נרדף ל"נטול סיכויים". ובכן, טעות. בחודשים האחרונים יצאה רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) בהצהרה חדש משמעית, לפי הדיאטה הזו נחשבת לא יעילה ומסוכנת. הרשות אף  הודיעה על נקיטת צעדים כנגד מי ששיווק את החומר שלא כחוק. גם בישראל, על פי הודעת דוברת משרד הבריאות, נתפסו והוחרמו משלוחים של מוצרים המכילים את החומר, בנתב"ג ובדואר.

מלבד האזהרה אודות מוצרי הדיאטה, ה-FDA מתריע כנגד ההמלצות התזונתיות שבדיאטת HCG, אותן הוא מכנה "מסוכנות לבריאות, פזיזות וחסרות זהירות". מדובר בהמלצות לתפריט (פרטים בהמשך) שמכיל כ-500 קלוריות בלבד ליום. פרסומי היצרנים בישראל קוראים לילד בשמו: דיאטת כסאח. וכך כתוב בהם: "דיאטת כסאח שהיא טבעית לגמרי, לא פוגעת בגוף, לא מפרקת רקמת שריר אלא רק שומן עודף, אין צורך להתעמל בה, לא משתמשים בה בכדורים או חומרים מדכאי תיאבון, ובסופה התוצאות נשמרות לכל החיים".

האמנם? וגם: מה באמת עובד בדיאטה הזו - מיעוט הקלוריות הכאסחיסטי והמסוכן או המיצוי הומיאופתי, שמובטח כי הוא "מפרק" תאי שומן?

קונספירציה או הונאה?

כאמור, HCG הוא הורמון שמיוצר על ידי השלייה בתחילת ההריון. אחד מתפקידי ההורמון הוא להבטיח שהעובר המתפתח יקבל תזונה נאותה בחודשי ההתפתחות הראשונים, מתוך מה שאוכלת אמו, ובעיקר מתוך מה שנצבר אצלה במחסני השומן בירכיים, בבטן ובישבן. וכך, הטבע דואג שהעובר יקבל את מה שהוא צריך גם אם אמו אינה ניזונה כראוי.

בשנות ה-50 העלה רופא בריטי, ד"ר אלברט סימונס שמו, השערה, לפיה הזרקה יומית של ההורמון יכולה להפחית משקל. אחרי מספר ניסיונות שביצע על אנשים בריאים הגיע למסקנה שההורמון מפרק את השומן במחסנים הבעייתיים ותורם לצמצום היקפים. תופעה נוספת שהושגה: דיכוי תיאבון. בהמשך, התפתחה סביב התיאוריה שיטת הרזיה שלמה שכללה מלבד הזרקות של ההורמון גם דיאטת כסאח – מדובר באכילת 500-600 קלוריות ליום, במשך 40 ימים.

בשנות ה-60 וה-70 הדיאטה הפכה ללהיט, למרות שלא נמצאה לה הוכחה מדעית. יחד עם זאת, החלה להישמע כנגדה ביקורת ומומחים לתזונה הזהירו כי כמות הקלוריות הזעומה בדיאטה עלולה לסכן את הבריאות. הביקורת נגד הדיאטה הביאה את ה-FDA להזהיר את הציבור מפני ביצוע הדיאטה כבר בשנת 75. בגלל אותה ביקורת, יש לשער, דעכה הפופולריות של הדיאטה, אבל בשנת 2007 היא הפציעה הארצות הברית פעם נוספת, בזכות ספרו של פרסומאי בשם קווין טרודו (Kevin Trudeau) שניחוח תיאורית קונספירציה עלה ממנו. הספר נקרא  "The Weight Loss Cure They Don't Want You to Know About"  ונטען בו כי הדיאטה "נקברה" על ידי רשות התרופות והמזון וארגוני בריאות אחרים בעולם כדי ש"חברות התרופות הגדולות ימשיכו להרוויח מליונים מתרופות הרזיה".

בשנת 2009, פרסם הקולג' האמריקאי לרופאים בריאטריים (תחום רפואי העוסק בהשמנת יתר חולנית) נייר עמדה אשר שולל את יעילות השימוש בהורמון ה-HCG כטיפול בהשמנה. בהמשך נטען שמדובר ב"הונאה" וב"אפקט פלצבו". כלומר, שהדיאטה מצליחה לא בזכות ההורמון, אלא משום שמשתמשיה פשוט מרעיבים את עצמם.

"אני חתיכה, וערכי הסוכר ירדו"

הנה דוגמה לתפריט מומלץ: כוס משקה חם לא ממותק לארוחת הבוקר, 100 גרם דג או בשר לא שמן בתוספת ירק אחד לארוחת הצהריים, פרוסת לחם ומנת פרי קטנה, בארוחות הצהריים והערב.

מי יכול לשבוע מכך?

"אני אוהבת לאכול, ותמיד צריכה לעקוב אחרי המשקל שלי. עושה דיאטה, יורדת ושוב משמינה. שום דבר לא מצליח: לא ספורט, לא תזונה בריאה", מעידה על עצמה טלי (40), אם לשניים המתגוררת באיזור השרון. "אחרי שגילו אצלי גם ערכי סוכר גבוהים, החלטתי שאני מנסה את הדיאטה הזו, למרות שידעתי שיש בה משהו לא בריא. וזה עבד. רזיתי, היום אני חתיכה, ערכי הסוכר ירדו, אבל מה שהכי חשוב: למרות שאכלתי רק  500 קלוריות, לא הרגשתי רעבה ולא הייתי אומללה".

שמעת שהדיאטה הזו נחשבת מסוכנת?

"אני לא יודעת מה אומרים ובוחנת את התוצאות. לקחתי סיכון מחושב, וזה הצליח. היו לי חברות שסבלו מחולשה ונשירת שיער, אבל לא אני. אני חושבת שמחלות כתוצאה מהשמנת יתר מסוכנות יותר".

אילה אורי, מטפלת באכילה רגשית ודיאטנית קלינית, מנהלת האתר "הרבדים" סבורה שעיקר הבעיה עם דיאטות כסאח, מסוג דיאטת HCG היא שהן למעשה גימיק, ובאות על חשבון רכישת הרגלי אכילה נכונים. בנוסף, היא טוענת, "אכילת 500 קלוריות ליום בלבד יכולה לגרום נזק מטבולי, כשמדובר באדם מבוגר ופעיל".

כדאי לסכן את הגוף בדיאטת כסאח, כדי למנוע את הסכנות שבהשמנה?

אורי: "בפירוש לא. אני מבינה את הרצון לרזון ולהרגיש קלילה ויפה, אבל אם עושים זאת בצורה לא נכונה – זהו מעגל קסמים שאי אפשר לצאת ממנו, וגורר אחרי עוד דיאטה, ועוד דיאטה. כי מדובר בגרימת חסרים אחר כך הגוף מחפש איך להשלים ויצבור כעודפי שומן. צמצום סוגי המזון גורם גם כמיהה למזונות מסוימים, ועלול להפר את האיזון הנורמלי של מנגנוני הרעב והשובע".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה