"לא אהיה רכיכה שמתאימה את עצמה לכל שטות"

לחברת הכנסת אורית זוארץ היו אולי את כל הסיבות להיות במקום אחר בחיים, אבל ניתנה לה הזדמנות והיא לקחה אותה. ראיון לוחמני אופטימי

23/04/2012
סמדר סלומון קבלו עדכונים מסמדר
  • RSS
» אורית זוארץ. צילום: יח"צ

ביום האישה האחרון דורגה חברת הכנסת מטעם קדימה אורית זוארץ במקום השני והמכובד בתחום העשייה הפרלמנטרית למען נשים בפרויקט בית הנבחרות של סלונה. בשלוש השנים שהיא מכהנת בכנסת הספיקה זוארץ להציע עשרות הצעות חוק, שחלקן התקבלו ונכנסו לספר החוקים של מדינת ישראל, בכל תחומי החיים הנוגעים להוויה הנשית בארץ: אלימות כלפי נשים, שיווין הזדמנויות בעבודה, דיני אישות, בריאות האישה, ייצוג הולם בבתי הדין הרבניים ועוד.

אורית זוארץ, בת 45, נשואה ואם לשלושה, נולדה כסבטלנה צ'רניאק בסיביר שבברית המועצות ועלתה ארצה בשנת 1971 עם משפחתה למגדל העמק. בישראל עברה זוארץ תהליך גיור יחד עם אמה ואחיה ומהר מאוד התגלתה כסוג של מטאור בשמי מגדל העמק ונשלחה לפנימייה למחוננים בכפר סבא.

ערב יום העצמאות ה-64 למדינת ישראל אנו נפגשות בבית קפה נעים במתחם פולג סמוך ללשכתה. על מיץ אשכוליות וקפה הפוך אנו מנהלות שיחה אישית, פוליטית ואיך אפשר בלי כמה מילים על עצמאות. והשאלה שמהדהדת הכי חזק באוויר היא מי את אורית זוארץ?

אז מי זו אורית זוארץ?

"מי זו אורית זוארץ? אורית זוארץ היא אדם ששואף לשינוי חברתי ולשינוי פרופסיונאלי. ההגעה שלי לזירה הציבורית באה מהמקום הזה של הצורך בשינוי המציאות שאנו חיים בה. זה אולי נשמע קצת נאיבי, אבל בעשור האחרון בו אני פעילה ברמה הציבורית הצלחנו לשנות לא מעט דברים.

הפעילות שלי התחילה מהמקום הכי פרטי, כאם בוועד הורים שנלחמה באנטנות שניצבו מעל בית הספר של ילדיה ושידרו בעוצמה גבוהה בהרבה מהמותר. ותוך כדי העשייה הרגשתי שהמאבק זה שם נרדף למהות שלי, למה שאני עושה לכל מה שקשור בלחיות בסביבה שמאפשרת לך להתפתח".

פתאום קם אדם בבוקר ומבין שהוא נולד למאבק?

"כן. ממש כך. פתאום קם אדם בבוקר ומבין שיש לו יכולת לחולל שינוי. כשהובלתי את המאבק בישוב שלי הבנתי שאי אפשר לשנות דברים אם אתה לא יושב לצד שולחן מקבלי ההחלטות. לא ניתן לנצח במגרש כדורגל אם את משחקת טניס. ולכן הצטערתי שהמאבק החברתי של הקיץ האחרון קצת התפספס. והוא התפספס כי הוא לא תועל לערוץ של כוח,עוצמה והשפעה. אוקיי האזרחים התעוררו, ולאן זה הגיע? נכון שהייתה ועדת טרכטנברג אבל הכוח והעוצמה לא הגיעו לערוץ הרלוונטי".

"וזה התחיל מאנטנות והגיע עד למאבק בדברים הכי מהותיים כמו הפרת זכויות אדם, וזה לצערי מתרחש בכל המישורים: בציר המגדרי, בקרב העולים, באוכלוסיה הערבית בחלוקת המשאבים. זה הזמן להגיע לאיזון בין הסוציאליזם החברתי לבין הקפיטליזם הכלכלי. אז אם את שואלת מי זו אורית זוארץ, אורית זוארץ היא לוחמת צדק חברתי!"

בעקבות מאבק האנטנות זוהתה זוארץ כמנוע טורבו. היא התמודדה למועצת צורן ונבחרה לסגנית יו"ר המועצה, משם הדרך לכנסת היתה קצרה. "זיהו אותי כמנוע ביצועי והתפקדתי לקדימה שהייתה פלטפורמה למשהו חדש. זה הסתדר לי גם בתחום הפוליטי, שנע לכיוון הסכם עם הפלסטינאים ולפנות את השטחים, וגם מבחינת האג'נדה הכלכלית עם רגישות חברתית גבוהה. אנשים הבינו שיש פה כוח. ואז כבר פנו אלי שארוץ. הוקפצתי למקום ה-28 ששמור היה לנשים כך שאני בעצם המנדט ה-28. אני על הקשקש!".

איפה העשייה שלך פוגשת את אורית האדם?

"העשייה שלי באה מנימי עורי. אני לא יודעת אם זה משהו שחשבתי עליו מלכתחילה ותכננתי אותי או שהוא פשוט קרה בתוך העשייה הפרלמנטרית. החשיפה שלי לארץ ישראל ולמדינת ישראל לקחה אותי חזרה לילדות שלי, לילדה שגדלה במגדל העמק, לילדה שגדלה לצד אמא צעירה שעברה את כל החוויות של הגיור והעלייה.

את הגיור עברתי בגיל 6 כשנדרשתי לטבול במקווה בפני שלושה רבנים, כי אישה אינה כשרה לתת עדות. זו חוויה מטלטלת ומפחידה לילדה. לא הבנתי למה אמא שלי מנסה להטביע אותי. כשאת גדלה מתוך החוויות האלו את מבינה ששום דבר שקרה לך הוא לא מובן מאליו. ההבנה שגדלת אחרת, התחנכת אחרת ועברת חוויות אחרות מתחדדת. איך אני יכולה לתאר למישהי שלא טבלה במקווה כששלושה רבנים עומדים לה מעל לראש כמה פרוורטי ומשפיל זה?

גם הילדות בפריפריה השאירה חותם. אני מבינה אולי יותר מאדם שגדל בתל אביב שהמיינסטרים של ההגמוניה הישראלית הוא להיות עמיד, לבן ומשכיל. ואם אתה לא על ציר ההגמוניה הזה אתה שווה פחות גם אם אתה גבר, לא כל שכן אם את אישה. כשאת אישה מהפריפריה, מזרחית או ערבייה הכרטיס שלך שווה הרבה פחות, ולא בגלל שאת פחות טובה מקצועית. כל החוויות האלו הן מעצבות. אני חווה אותן היום רטרואקטיבית. זה טביעות יד על החיים".

מה כתם הלידה שלך?

"כתם הלידה שלי זה רגישות היתר שלי. אני לפעמים לוקחת את הדברים בצורה מאוד אישית, נאבקת על משהו והולכת איתו עד הסוף ולפעמים פשוט צריך להרפות".

רק לאחרונה עבר חוק הזנות איפה הרגישות הזאת פגשה אותך שם?

"זה בא לידי ביטוי כשפגשתי אישה לילד עם צרכים מיוחדים שאמרה שהיא מוכרת את הגוף שלה כדי להעניק לילד שלה את הטיפולים שהוא צריך. וזה היה נורא קשה כי פתאום את מבינה שזה יכול לקרות לכל אחת. לעתים אפשר להגיע לפת לחם ולעשות אקט של ייאוש.

תביני, אני גדלתי במגדל העמק. גרנו בבניין רגיל בקומה שלישית ובקומה השנייה גדלה ילדה במשפחה פחות מאורגנת שהתדרדרה לזנות ולסמים. וגדלנו באותה שכונה, באותו בניין, למדנו באותו ביה"ס הסתובבנו באותם מעגלים חברתיים. אני הגעתי למקום אחד, היא הגיעה למקום אחר. זה לא משהו שאני יכולה להגיד שאני חסינה נגדו. הבחורה שפגשתי בתל ברוך היא כמוני וכמוך. לראות נשים שצריכות למכור את הגוף שלהן זה מדיר שינה מעיני, וזה בלשון המעטה. אני אהפוך את העולם כדי שהמדינה תעזור להן".

איך את מתכננת את המושב הבא?

"הפרוייקט הבא שלי הוא לשלב את ההורות בעולם התעסוקה. להביא לשינוי מהותי בחלוקת החופשות השנתיות, להביא להסדרי עבודה גמישים שיכללו הכרה בעבודה גם מהבית, שיהיה לנשים פרק זמן מסוים לרדת באחוז המשרה לאחר לידה מבלי שהן יאבדו את הפרופסיה שלהן. להביא להבנה שנשים הן הון אנושי, פרופסיונאלי, הן הון ברמה מאוד גבוהה".

מה את לא מוכנה לעשות?

"אני לא אהיה רכיכה שמתאימה את עצמה לכל שטות. לא אהיה. לא בשביל זה נבחרתי".

גם במחיר שלא תיבחרי שוב?

"אני לא חברת כנסת כרונית. היו לי חיים לפני הפוליטיקה ויהיו לי חיים אחרי. יש בכנסת חברי כנסת עייפים. אני רוצה להיבחר כי יש עוד כמה משימות שלא השלמתי. אם ארגיש שהשלמתי את המשימות שלי, מבחינתי עשיתי את שלי".

מה החלום שלך?

"להצליח לקדם את הצעת החוק לזכויות קולקטיביות בישראל, ושכל האזרחים ייהנו מזכויות קולקטיביות בתחומי החינוך, הבריאות והרווחה. זה יספק את התשובה לשיוויון אמיתי ולא לכאורה".

ערב יום העצמאות לפנינו, מה יש לך לומר לנשים שלא חיות בעצמאות?

"הפנייה שלי היא דווקא לנשים שיש להן עצמאות. שכל אישה שיש לה עצמאות תאתר בסביבה שלה מישהי שאין לה עצמאות - מישהי שעובדת איתה, שגרה לידה, בטוח יש כאלו - תיקח אותה יד ביד ותיתן קצת עצמאות למישהי שחסר לה. הצוואה שלי היא שנהפוך להיות מנטוריות לנשים המוחלשות בחברה שלנו. יום העצמאות שלי הוא לעזור לעוד מישהי להגיע לעצמאות".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך