עם מי תסעי להודו?

הן לוקחות נשים לטיול של כשבועיים להודו ויעדים חוויתיים אחרים ודואגות לחוויה נשית, תרבותית עמוקה. העסק הכובש של אסטה וסורנגה

15/04/2012
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS

בהודו זה קורה. זה תלוי בזמן, במקום, בריחות, בצלילים, ובמיוחד במי שזה קורה לו – אבל משהו תמיד יקרה שם. גם אם זה לא בהכרח יהיה הדבר שציפיתן לו. שם בהודו גם נפגשות כמה פעמים בשנה נשים מעולמות שונים, מאוגדות על ידי חברת טיולי נשים המתמחה בטיולים להודו וחוות מסע ייחודי.
..
..
הרעיון להקמת החברה הזאת נוסד בהודו. שתי המקימות שלו נפגשו במרכז אושו בפונה -הודו, במהלך חיפוש אחר דרך חיים אחרת מהקיימת, דווקא אחרי שכל אחת מהן כבר רכשה תואר אקדמאי וניסיון מקצועי. בפונה הן קיבלו את השמות החדשים שלהן, המסמלים עבורן את הדרך החדשה, שהפכו בהמשך לשם החברה: 'אסטה וסורנגה'.
..
אסטה(משמאל) וסורנגה
..

"אסטה זה אהבה ואמון. סורנגה זה חיים יפים ועסיסיים", מספרת סורנגה, ואני לא שואלת איך קראו לה קודם כי מה זה משנה. "כשקיבלתי את השם הזה הייתה בזה התחייבות שלי לעצמי, לחיות את החיים באופן נאמן לעצמי ולא להיות מושפעת חברתית או תרבותית ממה שלא אותנטי עבורי. זו הדרך שלי לוודא שלא אסחף בחזרה לעיסוק בכלכלה, למשל".
..
לא שיש רע בעבודה בתחום הכלכלה. ככלכלנית סורנגה התפרנסה יפה בחברה גדולה עד גיל 26 ואז החליטה על שינוי. במקום אחר בארץ באותו הזמן, אסטה התפטרה מעבודתה כמנהלת אירועים. משהו היה חסר לשתיהן. אפשר אולי לקרוא לזה יעוד. היעוד כרגע מבחינתן, הוא לספק חווית טיול אחרת בהודו. כדי שהיא תהיה מושלמת וייחודית, החוויה צריכה לטעמן להיות נשית במהותה.
..

סרי לנקה

להכין חצ'פורי על הרי גיאורגיה

"ב-2003 אחרי שנפגשנו בהודו, חזרנו לארץ וחשבנו יחד מה אפשר לעשות. הרעיון של טיולי נשים מאוד נראה לנו", סורנגה משחזרת, "זה היה דבר חדש שלא שמעו עליו, אבל תוך ארבעה חודשים כבר הוצאנו טיול ראשון. היו לנו המון קשרים עם חברים מקומיים בהודו, ששמחו לקחת חלק בעשייה החדשה שלנו. היום אנחנו מארגנות טיולים ל-3 אזורים בהודו (צפון, מרכז ודרום), וגם לנפאל, מרוקו, יפן, סרי לנקה, אתיופיה,  גיאורגיה וסין. אנחנו ממשיכות כל הזמן לחפש יעדים חדשים בדגש תרבותי ואנתרופולוגי".
..
מה המיוחד בטיול נשים?
"טיול נשים כולל רובד עמוק יותר, מעבר לצפייה בעוד מבצר ועוד מקדש. הדגש הוא חוויתי יותר. אנחנו לא רק נראה דברים אלא גם נחוש, ניגע ונדבר על הדברים. בדרך כלל, לא תמיד זוכרים את כל המידע שמועבר בטיול, אבל כשפוגשים ומכירים משפחה מאודאיפור ונשים מקומיות מדלהי או מדהרמקוט, החוויה הופכת לאישית יותר, לאחרת. אנחנו מנסות כמה שיותר לפתוח את הקבוצות שלנו לתהליך המדהים שהודו עוברת. אחד ההיבטים הבולטים מורגש אצל הנשים ההודיות. במובנים מסוימים, הן חיות דרך מסורות העבר, אבל מצד שני הן נחשפות למטיילים המערביים, לטלביזיה ולשינויים גדולים שמתרחשים כל הזמן".
..
פושקר
..

האמא, הבת והנכדה במסע

אסטה וסורנגה מציעות טיולי בוטיק לקבוצות מאורגנות וגם תופרות טיולים מיוחדים לנשים שמגיעות אליהן יחד - כמו כמה דורות במשפחה, או קבוצת חברות שרוצה לחגוג יום הולדת לאחת מהן. מזה שלוש שנים הן עובדות בשיתוף פעולה עם החברה הגיאוגרפית-ברק אפיק.  צוות המדריכות מורכב מנשים בלבד. "יש לנו את הראייה הנשית, האחרת, אנחנו קולטות דברים ויודעות שכמו שנאמר: "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים". זה תדר אחר ואנחנו עובדות איתו כשאנו מייצרות טיול וגם מביאות אותו לקבוצות שאנחנו מדריכות בעצמנו".
..
נוצרים קשרים מעניינים בין המטיילות?
"אני חושבת שהקשרים זה הדבר הכי חשוב כאן. הרבה מהלקוחות שלנו הן נשים עובדות, שגם מנהלות בית  ומשפחה ונדיר שיוצא להן להתנתק מהכל – הבעל,  הילדים, העבודה -  ולנחות על קרקע חדשה לשבועיים. הרי עד לפני כמה שנים, זה לא היה עולה על דעתה של אישה; להתנתק לפרק זמן מסוים מכל המוכר והידוע, לקחת פסק זמן לעצמה, בנפרד מהבית והמשפחה ולצאת לטיול בחו"ל בחברת נשים נוספות. בטיול הנשים משתחררות, פוגשות את עצמן, פוגשות חברות חדשות ונשארות בקשר אחת עם השנייה. חברות נשית היא דבר מאוד מחזק. לא מזמן התפרסם מחקר מאוניברסיטת קליפורניה, שהוכיח באופן ברור שחברות נשית טובה לבריאות ולאיכות החיים".
..
הימלאיה
..

לנסוע עם בן זוג זה גם כיף, לא?
"אנחנו לא נגד גברים, אנחנו פשוט בעד נשים. לגברים יש את המקום שלהם להיות עם החברה' במילואים למשל ומה יש לנו? זה כביכול, נחשב אולי קצת פשטני לשבת עם חברות בבית קפה או בקניות, אבל חשוב לקיים את הדברים האלה. אמנם מילואים זה לא מלון בוטיק בהודו, אבל מבחינה חברתית זאת המקבילה.
..
"לטייל ביחד כזוג זה גם יכול להיות כיף גדול, אבל גם אפשר לפספס חוויות אחרות - מערכת היחסים הזוגית יכולה לספק את כל הצרכים. אבל אז חווים אחרת את העולם החיצוני ולא נוצרות דינמיקות וחברויות חדשות". היום, יותר ויותר נשים מגלות שהחברותא הנשית מספקת עבורן צרכים שלא ניתן לספקם במסגרות אחרות. טיולי הנשים מספקים קשת רחבה של צרכים: נשים המטיילות בחברת נשים מגלות שהמיקוד בענייני היומיום השוטפים מתעמעם, הן שואבות כוח מנשים אחרות, יוצרות הפריה הדדית, הן ממלאות מצברים.

"בטיול הנשים ההתנהלות היא איטית ורכה יותר. אנו מאמינות שיש למצוא את החוזק שבנשיות ולאו דווקא לפתח עוצמה דרך התקרבות לאלמנטים גבריים. החוויות שהמטיילות עוברות קושרות ביניהן. כשמטפסים יומיים בהימלאיה הנפאלית, נוצר קשר חזק, גם עם הנשים הכפריות שפוגשים בדרך. בגיאורגיה למשל, אנחנו לומדות מהגיאורגיות להכין חצ'אפורי".

..
אתן חושבות שאחרי שבועיים של טיול, נשים משמרות את מה שהעברתן אליהן?
"הדגש בטיולים שלנו הוא על מסע ולא רק על חוויה. כי הרי החוויה היא זמנית, חד פעמית ואילו המסע הוא תהליך של התקדמות לקראת המטרה. אישה יוצאת לטיול נשים, למסע אל הלא-נודע, אל מחוזות רחוקים, אל תרבויות אחרות ושונות. זה מסע שבו כל אחת צועדת בדרך המיוחדת לה. נשים שחוזרות מהטיולים האלה מדווחות על שלמות נפשית גדולה יותר, על תחושות רוגע וסיפוק, האינטראקציות השונות שלהן משתנות לטובה, יש להן יותר סבלנות והערכה למה ומי שהשאירו בבית, מתפתחים תהליכים אישיים וחוזר הברק לעיניים.  עם החזרה לארץ אנו תמיד ממליצות להמשיך ולתחזק את התובנות והתחושות  גם בשגרת היומיום".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה