האמהות שמאחורי הספורטאים

הועד האולימפי וחברת פרוקטר אנד גמבל מציינים את תרומת האמהות להישגים הספורטיביים של ילדיהן, ויעל אוריאלי נזכרת בחיים שסובבו את אימוני הכדורסל של בנה

11/04/2012
יעל אוריאלי קבלו עדכונים מיעל
  • RSS

בשבוע שעבר השיקה חברת פרוקטר אנד גמבל פרוייקט מיוחד בשיתוף הועד האולימפי. החברה החליטה לאמץ ולדאוג לכל אמהות הספורטאים הישראלים שנוסעים בקיץ ללונדון.

הפרוייקט גרם לי להיזכר בתקופה בה הבן הגדול שלי שיחק כדורסל בקבוצת נערים אצלינו במועצה. היו שלושה אימונים בשבוע ומשחק. כל המשפחה הייתה מגוייסת. הלו"ז המשפחתי כולו נבנה בהתאם: לכל אימון צריך להסיע ולהחזיר, לדאוג שיאכל כמו שצריך לפני האימון ושיאכל מספיק אחרי.

יעל אריאלי ובנה הכדורסלן

הקטנה הייתה בת חודשיים ואני זוכרת איך לקחתי אותה לכל משחק בסלקל, הלבשנו אותה בצבעי הקבוצה והייתה יושבת עם כולנו בקהל, עוברת מיד ליד של ההורים האחרים בקבוצה - כי אחרי הכל, להעביר שעה וחצי עם תינוקת פיצית זה לא כל כך קל. בעל כורחה הפכה לקמע של הקבוצה.

חוויה אחת שאני לא אשכח בחיים: אחר הצהרים קייצי, הבן באימון, פתאם מגיע אסמס: "יעל, אביב שבר את היד תבואי מהר למרפאה". קשה לי להסביר במילים את התחושה, מזל שאני גרה קרוב מאד להורים של בעלי, קראתי להם (יותר נכון צעקתי), התינוקת מיד הועברה לסבא וסבתא וטסנו למרפאה. שם מצאנו ילד שמוקף ע"י חברי הקבוצה נאנק מכאבים. בדרך לבית החולים הבנתי את תפקידה של אמא. המאמן היה זה שחבש את היד אבל אני הייתי זו שצריכה לחבוש את הנפש, להיות הכתף שבוכים עליה, לנסות להרגיע כשבפנים כולו גועשת ורוצה לבכות יחד איתו.  בבית החולים טיפלו בו מקסים ובמהירות אבל בשום מקרה הוא לא הסכים להיות רגע אחד לבד (עד שנאלצו להוציא אותי כי כמעט התעלפתי). את הערב סיימנו בבית עם גבס עד הכתף למשך 8 שבועות ועם ילד שסובל מכאבים אבל כבר מחייך.

גל וקארן נבו

בשבוע שעבר נפגשתי במשרדי הוועד האולימפי בישראל עם הספורטאים שיוצאים הקיץ לאולימפיאדה, האמהות שלהם וכמה מספורטאי העבר הישראלים. את הספורטאים כולנו מכירים, את האימהות לא. ישבה לידי אישה מאד עדינה, צנועה ונחמדה, כששאלתי אותה מי היא התשובה שלה הייתה :" אני רק האמא של גל נבו"..רק?? צחקתי לעצמי, את ה-אמא של גל נבו.

קארן נבו סיפרה שכשהגיע גל לגיל 15 היה צריך לעזוב את הבית לטובת השחיה, הוא עבר לגור בקיבוץ יגור אצל משפחה מאמצת והיה מגיע הביתה בשישי בצהרים ועוזב במוצאי שבת. לקארן היה מאד קשה. כשהיה עוזב במוצ"ש הייתה מחבקת אותו ואחר כך נכנסת לבד הביתה ובוכה בלי שאף אחד רואה. במשך שנים היא הסתירה זאת מגל, כדי שלא תחבל לו בקריירה הספורטיבית. רצתה ששום דבר לא יעצור אותו בדרך למדליה הנכספת.

קארן הבינה שגל הוא הבן שלה אבל לא רק שלה; והבינה שאין לה ברירה אלא לשחרר. תפקידה כאמא היה לעזור לבנה להגשים את החלום גם אם היא סובלת מידי פעם.

הכי חשוב היה לה לדעת שהוא נהנה ממה שעושה, אם לא היה נהנה היא לא הייתה ממשיכה. היא האמינה בו גם כשמומחים בתחום אמרו שהוא לא מתאים להיות שחיין, והנה -  עכשיו הוא מגיע לאולימפיאדה.

המתעמלת אומנותית נטע ריבקין ואמה ורוניקה

השחיין יואב ברוק סיפר שאמא שלו הייתה תומכת בצורה קיצונית, בגלל שגר במושב בדרום המרחק הפיזי היה קשה, אמא שלו הייתה מסיעה אותו לאימונים ומבלה כל פעם 3-4 שעות על הכביש בנסיעות. גם יעל ארד סיפרה על תמיכת הוריה. לדבריה, האמא היא המעגל התומך האמיתי שאוכל יחד עם הילד את כל המרורים אבל נהנה גם מכל הצלחות. יעל סיפרה כי בימים הקרובים לתחרות לא רצתה שהוריה יהיו קרובים - אלו היו ימים קשים מבחינה פסיכולוגית ולפעמים הספורטאי בסיטואציות האלו מוציא את הפחדים והתיסכולים על האנשים סביבו. היא לא רצתה שאמה תסבול מהתיסכולים שלה והייתה מבקשת ממנה להתרחק ותחכה לה בבית אחרי התחרות עם הפירה והשניצל. יעל לא יכלה לשאת את המחשבה שתהיה לא נחמדה לאמא שלה.

עוד סיפרה יעל ארד כי מאז שהייתה בת 9 אמה הייתה אומרת לה לפני יציאה לכל תחרות: "נורא רוצים שתנצחי אבל נאהב אותך בכל מקרה".

מספרים על אמא: יואב ברוק, יעל ארד ואלכס אברבוך

סגן אלוף העולם ואלוף אירופה פעמיים ברציפות בקפיצה במוט אלכס אברבוך הגדיר את האמא שלו "כעוזרת המאמן". אמא שלו הייתה צריכה לדאוג שיישן טוב שיאכל טוב ולהחזיק אותו מנטלית: "התפקיד של אמא היה לקבל אותי אחרי שהמאמן כועס עליי וצועק עליי, להרגיע לחזק ולהחזיר אותי בחזרה לזרועותיו של המאמן".

כנראה שבחברת פרוקטר אנד גמבל העולמית הבנו גם הם מי היא האמא המאמנת. הקיץ בלונדון החליטו לאמץ את האמהות. בכפר האולימפי יוקם בית משפחתי בו יקבלו האמהות שירותי כביסה, ניקיון, אוכל, שירות פסיכולוגי וכל מה שצריך בשביל לתמוך באמהות שתהיינה פנויות לעשות ר-ק דבר אחד לדאוג לילדים.

אז בקיץ הזה כתצפו בשידורי האולמפיאדה, תעצרו רגע להצדיע לצבא האמהות שמלווה כל ספורטאי שיתחרה על הדשא האולימפי, ולכל מדליה שיקבלו הספורטאים מגיעה גם מדליה נוספת לאמא!

פרוקטר אנד גמבל, מעניקת החסות הרשמית לאולימפיאדת לונדון 2012, תלווה שישה ספורטאים ישראלים ואמהותיהם לתחרויות: גל נבו - שחייה, נטע ריבקין - התעמלות אמנותית, גידי קליגר- שיט, סרגיי ריכטר- קליעה, אליס שלזינגר - ג'ודו ואנסטסיה גלושקוב- שחיה אומנותית.

לטיפים ומאמרים של מומחי וחברי "סגל הזהב" של פרוקטר אנד גמבל, על עידוד וטיפוח הישגיות, הצלחה ומצויינות בקרב ילדים, באמצעות ספורט, הכנסו לאתר: www.mom.mako.co.il

בנוסף, מי שיקנה ממוצרי פרוקטר אנד גמבל יוכל לזכות בפרס לעידוד מצוינות: חוג ספורט שנתי לילדים. פרטים באתר.

הכדורסלן גילי מוסינזון ואמו חנה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה