הצילו!

אליזבת צורקוב ערכה עדויות מפליטות אפריקניות שנכלאו, עונו ונאנסו בסיני בטרם הגיעו לישראל, המדינה שמכנה אותן "מסתננות עבודה". זהירות, תוכן קשה

10/04/2012
אליזבט צורקוב קבלו עדכונים מאליזבט
  • RSS
» מסתננת או קורבן? אישה מסודן (gettyimages)

קילומטרים ספורים ממדינת ישראל, אלפי פליטים ופליטות אפריקנים כלואים במחנות עינויים בהם הם מוחזקים במשך חודשים עד שמשפחותיהם או חבריהם מגייסים את עשרות אלפי הדולרים שאותם דורשים המבריחים ככופר. העדויות שנאספות מפליטים אלו מעידות על רשתות הברחה המפעילות מחנות כליאה ועינויים גדולים, אשר פועלים ללא כל הפרעה בשטח מצרים. פליטים ופליטות השורדים את העינויים הקשים, הכוללים אונס, הרעבה, חשמול, מכות, הצלפות ותלייה באוויר במשך ימים ארוכים, אינם זוכים לסיוע מצד המדינה. רבים כלל לא שורדים את העינויים.

השיטה היא כזאת: מבקשי המקלט (רובם אריתראים ומיעוטם סודאנים) מסכמים על תשלום של 3,000 דולר תמורת הברחתם לישראל, סכום אסטרונומי עבור מרבית הפליטים, אשר מונע מרובם לנסות להגיע לארץ. כאשר הפליטים מגיעים לסיני, חלקם נכלאים והמבריחים דורשים מהם סכומים נוספים שהגיעו עד לאחרונה אף ל-60,000 דולר. על מנת לעודד את משפחות החטופים לשלם את הכופר, המבריחים דורשים מהפליטים להתקשר לבני משפחותיהם וחבריהם תוך כדי שהם מענים אותם.

דמיינו את האם האריתראית הממוצעת אשר שומעת את בנה או ביתה זועקים מכאב ומתחננים שתמצא כסף לשחרר אותם. אישה זו תהיה מוכנה למכור את כל רכושה ולהיכנס לחובות עמוקים כדי לממן את החופש עבור ילדיה, ביחוד אם כבר גונב לאוזניה שרבים כלל לא שורדים את העינויים הקשים, ומשמעותו של כל עיכוב עלולה להיות גזר דין מוות. הפליטים הכלואים בסיני חופשיים להתקשר למשפחותיהם וחבריהם, וחלקם אף מתקשרים לארגוני זכויות האדם בישראל ובעולם. שיחות עימם מעלות כי כיום, ברגעים אלו ממש, ישנם כ-2,000 פליטים המוחזקים במחנות העינויים, רבים מהם נשים ונערות.

רבים ממבקשי המקלט כלל לא התכוונו להגיע לישראל ונחטפו ממחנות פליטים באתיופיה וסודאן. סיכויי הנשים שביניהם להיכלא במחנות העינויים גבוהים יותר. אינספור עדויות מנשים ששרדו את מחנות העינויים בסיני מעידות כי את האכזריות הגדולה ביותר המבריחים שומרים לנשים. עדות שפעילי "מוקד לסיוע לעובדים זרים" גבו השנה מפליטה אריתראית בת 20 שלא תכננה להגיע לישראל, מתארת את הזוועה: "הבדואים אמרו לנו שאם אין לנו כסף, נצטרך לשלם בדרך אחרת. שניים מהגברים אנסו אותי ואת חנה [פליטה אריתראית נוספת] שוב ושוב, אחד אחרי השני. לאחר זמן מה הם מכרו אותי ואת חנה לקבוצה אחרת של בדואים." קבוצה זו של בדואים גם כן לא חסה על הנשים: "מספר אנשים נכנסו לבית ואנסו אותי ואת חנה. יכולנו להבין שהם מתחרים אחד עם השני בנוגע למי יצליח לאנוס אותנו לאורך יותר זמן."

כמה פעמים צריך להאנס כדי להיות זכאית לסיוע?

פליטה אריתראית אחרת, אשר נחטפה בסודאן וגם כן לא תכננה להגיע לישראל, מתארת בעדותה כיצד היא נמכרה מקבוצת חוטפים בדואים אחת לשנייה: "לפעמים ארבעה גברים אנסו אותי בבת אחת, לפעמים שניים אנסו אותי... לא רציתי, אני בכיתי... אחד מהמבריחים אנס אותי אנאלית באופן קבוע." כעבור חודש של אונס יום-יומי, הפליטה האריתראית הועברה לסיני, שם היא הוחזקה במשך חודש ונאנסה שוב ושוב על ידי השומרים שהופקדו לשמור על הקבוצה של הפליטים השבויים. פליטות אמיצות אלו חלקו את סיפורן, אך ישנן רבות אשר לא חושפות את הזוועה שעברו בשל הסטיגמה והבושה הכרוכה בהודאה שנאנסו בתרבותן.

כאשר הפליטים ששורדים את מחנות העינויים מגיעים לישראל, הם נכלאים במתקן "סהרונים" בנגב. הפליטים והפליטות שמגיעים עם סימני עינויים על גופם זוכים לטיפול רפואי מינימאלי לפני שהם מועמסים על אוטובוסים ונשלחים לרחובות ערי ישראל בחוסר כל. בהיעדר גניקולוג בכלא סהרונים, ועומס רב על העובדת הסוציאלית היחידה שדוברת טיגרינית, נשים אשר נאנסות על ידי המבריחים ונכנסות להיריון בסיני משוחררות בדרך כלל בטרם תוכלנה אפילו לבקש הפלה, והן נאלצות לפנות לעמותת "רופאים לזכויות אדם" על מנת לבצע אותה. מדינת ישראל מנועה מלגרש את מבקשי המקלט (אותם היא מכנה "מסתננים") אך לצד זאת, אינה בוחנת את בקשות המעמד שלהם ולא מעניקה להם מעמד של פליט אשר יקנה להם זכויות בסיסיות כמו טיפול רפואי. רק נשים שנאנסו מספר רב של פעמים על פני תקופה ממושכת נחשבות לקורבנות סחר בבני אדם על פי החוק הישראלי וזוכות לסיוע. אישה שנאנסה "רק" מספר פעמים, אפילו אם עונתה באופן קשה ביותר, אינה זכאית לסיוע ותזרק לרחוב.

במקום סיוע וטיפול לשורדי העינויים, הם נותרים רעבים ברחובות. במקום הכרה בזוועות שמפניהן ברחו, הפליטים נתקלים במסע הכפשה מאורגן על ידי המדינה המכנה אותם "מסתנני עבודה". במקום חמלה ואנושיות, הם נתקלים בגזענות ואטימות. ישראל, מקום המפלט הבטוח הראשון עבור מבקשי מקלט אומללים אלו, חושפת את פניה המכוערות בפניהם.

הכותבת היא בלוגרית ופעילה במוקד סיוע לעובדים זרים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה