המכה ה-11: עבודה רעה

"אפשר לזהות אנשים שעבודתם היא המכה ה-11. זה יכול לבוא לביטוי במילים כגון נבילה, קמילה, ניצול, שעמום ופוליטיקה". נירית גלר ג'מילי קוראת לנו לצאת מעבדות לחירות

04/04/2012
נירית גלר ג'מילי קבלו עדכונים מנירית
  • RSS
» כולם מתפשרים, אבל על מה? גלר ג'מילי

מייל שהגיע אלי והחשיך את נשמתי:

"למעלה משנה, שאני עובדת במקום עבודה שהוא לא טוב לי. לא הארגון ולא התפקיד. ידעתי שזה לא תפקיד חלומותיי אבל בשביל לא להישאר מחוסרת פרנסה לקחתי את העבודה. כמובן שרק אחרי שנכנסתי לארגון הבנתי כמה הארגון לא טוב לי...אני מנסה לעשות כמה שיותר ועל הצד הטוב ביותר ובסוף תמיד חוטפת על הראש. נראה שלא משנה מה אני עושה, אני עושה לא מספיק טוב...אני מאוד מתוסכלת, חולה (תרתי משמע), לוקחת הרבה ללב, כי אני לא רגילה להתנהל במקום שבו רק מחכים שתיפול או שתעשה טעות ואני פשוט אובדת עצות..".
לעבודה שכזו אני קוראת המכה ה11.

כל אחד יכול לזהות אנשים שעבודתם היא המכה ה11. זה יכול לבוא לביטוי במילים בודדות שהם בוחרים לתאר את עבודתם, כגון - נבילה, קמילה, ניצול, שעמום,שעות עבודה ארוכות מידי, תובענות שלא נגמרת, פוליטיקה מלוכלכת, חי- מת ועוד. יש המתארים את עבודתם בצורה קצת יותר מפורטת – "כל כך קשה לי לגרור את עצמי כל בוקר מהמיטה", "הזמן לא זז לי בעבודה ואני מחכה שאוכל כבר ללכת הביתה", "יש לי מועקה בלב מהעבודה הזו", "השאלה שמנקרת במוחי כל הזמן – מה אני עושה פה בכלל?", "ברור לי שבבית כל העצבים שלי יוצאים על הילדים וכל מי שסביבי, וזה לא בסדר!" וכיוצב'.

אם תשאלו אנשים מה חשוב להם שיהיה בעבודה שלהם אתם תגלו תשובות שונות ומגוונות – פרנסה, הערכה, יכולת למידה, הגשמה עצמית, איזון בין בית ועבודה ועוד ועוד. כולם בלי יוצא מהכלל רוצים לעשות את עבודתם ולהיות מאושרים בה. העבודה שלנו יכולה להשפיע על כל מעגלי חיינו לטוב ולרע. אם אנחנו מרגישים רע במקום עבודתנו, ה"רע" הזה יחלחל לנשמתנו ועשוי לתת ביטוי בכל חלקה טובה בחיינו. עבודה יכולה לשנות את הרגשתנו ולטעת בנו ביטחון עצמי, ביטחון כלכלי אשר יכולים לשנות מעגלי חיים אחרים. נשים רבות ממצבות את מעמדם מול בן הזוג בזכות עבודתן, ישנן נשים שבזכות עבודתן מעיזות לנטוש מערכת זוגית (במיוחד כשהמערכת הזוגית הצניחה את הביטחון העצמי ויצרה תלות כלכלית). אמהות קרייריסטיות מספרות לי שהן נהנות כל כך בעבודתן, מאושרות ומוגשמות, ולמרות שנשאר להן זמן מועט, יחסית, עם ילדיהן, תחושת הנינוחות שלהן מאפשרת להן לחוות את ילדיהן ולהיות איתן בצורה מיטבית, לעיתים הרבה יותר מאישה המתוסכלת מעבודתה אשר עובדת חצי משרה ומוציאה על בני ביתה את תסכוליה.

לצאת מעבדות לחירות

פסח הגיע וזהו זמן לצאת מעבדות לחרות. עבד הוא אדם אשר עושה משהו שהוא לא רוצה לעשות, אבל אנחנו יכולים לבחור אחרת.

מעטים זוכים לעבוד ב"משרת חלומותיהם", רוב האנשים מתפשרים. אך צריך לבחור על מה להתפשר, לתת דגש על מה לא מוכנים להתפשר, ולהיות מסוגלים להיות מאושרים עם הבחירה וההתפשרות. זהו זמן ביעור חמץ, ואני מוסיפה – זמן ביעור כל מה שמחמיץ את ליבכם. אם אתם עוסקים בעבודה אשר גורמת לליבכם להיחמץ – תתחילו לשתול זרעי מחשבות כיצד נכון לכם למצוא עבודה טובה יותר. האביב אשר בפתח עשוי להנביט את הזרעים ולהוציאכם מעבדות לחרות ומהחושך אל האור.

איך מתחילים להנביט זרעים לעבודה חדשה?
חלום - תנסו לדמיין אתכם עובדים בעבודת חלומותיכם. דמיינו ותשהו בחלום הזה. נסו לבחון מה אתם עושים שם, מה יש בעבודה הזו שגורם לכם לאושר, מה אין שם, איך אתם נראים– העיניים,הפנים, הבגדים, מה סביבכם ועוד. ככל שתשהו בחלום תצליחו להבחין בכל הפרטים הקטנים, שגורמים לכם לאושר.
מיקוד - נסו למקד את כל מה שראיתם בחלום לתחומי אחריות, תכונות אופי, אפיון חברה ועוד.
חיפוש - התחילו ללמוד איך מחפשים עבודה. אפשר להתחיל במדריך הזה.

אני בוחרת לסכם בהרצאה ששמעתי השבוע על חשיבות החושך. נאמר שם השהיה בחושך גורמת לנו לפעול בצורה שונה ואחרת ומכאן אנו גדלים, מתפתחים ומשתבחים. וגם, שבזכות החושך ניתן להעריך אחרת את האור. חג פסח מסמן ניצחון, ניצחון שנתפס כבלתי אפשרי - מעבודת פרך, עבדות וסבל רב, לחרות והצלחה.  גם העבודה שלנו יכולה להתקשר לחושך, עבודת פרך, וכאמור - המכה ה-11. אבל העבודה שלנו יכולה להתקשר גם עם  "לבלוב ופריחה" ,"אור גדול ומצמיח" ו"יציאה מחושך אל האור". גם אם אתם בחשיכה, תנסו לשים לב מה זה מצמיח בכם – תובנות חדשות, הגדרות חדשות של חייכם, בחינת הסובבים אתכם, התחברות למקורות הכוח שלכם והעצמתם ועוד.

קחו לכם את החרות להחליט שלא טוב לכם, אם אכן לא טוב לכם.
קחו לכם את החירות לרצות לשנות, ושנו בזמן הנכון לכם.
כל אלו יעזרו לכם להגיע אל האור ולמלא את חייכם בפריחה ולבלוב.

אני מאחלת לכם חג אביב מלבלב, ושעבודתכם תמלא את חייכם באור גדול.

נירית גלר ג’מילי היא יועצת ומאמנת תעסוקתית, מתמחה בקידום אמהות במציאת עבודה בפייסבוק.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך