מה אתם יודעים על אישה טבעית?

ג'נה טלקובה הייתה פעם גבר, ולכן לא יכולה להשתתף בתחרות מיס תבל. הדס חושבת שמארגני התחרות פספסו הזדמנות נדירה להפגין קצת מודעות עצמית

27/03/2012
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS
» הפוזה הזו, היא טבעית? טלקובה

השבוע הוחלט לפסול מתחרות "מיס תבל" את מועמדותה של המתמודדת הקנדית, ג'נה טלקובה, אחרי שהתגלה כי היא טרנסג'נדר, או כפי שהיא קראה לכך בתקשורת: "אישה עם היסטוריה". הגדרה משעשעת, ובוא נודה על האמת: סיפור משעשע בפני עצמו. אמנם יש בו אפליה ושוביניזם והומופוביה, כמובן, אבל אי אפשר להתעלם מהאלמנט הקומי גם אם ממש מנסים. והכי מצחיק, לחשוב על  הבעלים של ארגון מיס תבל, דונאלד טראמפ, נחרד מהתגלית שג'נה היפהפיה הייתה פעם בחור. בדמיוני, טראמפ משול לאותו גבר שמתעורר בחדר מלון ומגלה שבילה את הלילה עם מישהי שיש לה גרוגרת, כמו בשיר מרי לנצח של עברי לידר. מטולטל ממה שגילה על עצמו ועל המיניות שלו.

אני מניחה שלא קל לגבר ההטרוסקסואל לגלות שהוא נמשך למי שנולד/ה כגבר. אבל כשחושבים על זה, העובדה הזו לא אמורה להשפיע על השתתפות בתחרות יופי. תסלחו לי על הבוטות – איבר מינן של המתמודדות הוא לא האישיו כאן. גם לא כמה כרומוזומים יש להן, ואם יש שם רחם ושחלות פעילות. צופי התחרות לא מבקשים לעשות ילדים עם המתמודדות, רק להביט בהן. אז מאיפה הצורך הכל כך חשוב הזה לשתף בתחרות רק, כפי שהם קוראים לזה: "אישה טבעית"? מדוע זה כל כך נחרץ וחד משמעי? נהפוך הוא – יכולה הייתה להיות כאן חגיגה של חופש - כזו שעמה דווקא אנחנו בישראל הפתענו, כששלחנו לארוויזיון את דנה אינטרנשיונל כבר לפני 15 שנה. אבל בארגון בחרו ללכת בדרך השמרנית והצפויה. מה לעשות, ג'נה כנראה  איימה קצת יותר מדי על ההגמוניה של הגבר ההטרוסקסואל שעדיין שולט בעולם, ומפחד משינויים.

הצביעות זועקת מההחלטה הזו. הרי אין הרי שום קשר בין המילים "אישה טבעית", לתחרויות יופי. אף אישה "טבעית" לא הייתה מסתובבת בבגד ים ועקבים – מי בכלל שמע על השילוב הזה? כשאנחנו בים אנחנו אוהבות כפכפים, תודה רבה; ושמחות לוותר על עקבים שנועדו בעיקר כדי לגרום לנו להרגיש לא בנוח. ומכירים את חיוך הליפסטיק ההוא, המפורסם, זה שבו מתאבזרת כל מתמודדת בתחרות יופי? גם לו איך דבר וחצי דבר עם המילה "טבעי". החיוך הזה לא מראה על עולם פנימי או מרמז על מחשבות כמוסות – רק על שביעות רצון המחייכת מכך שגבר מסתכל על גופה החצי ערום. וגם כל היתר - האיפור המוגזם, השיער העשוי, התשובות המהונדסות לשאלות על שלום עולמי – כל אלה לא נועדו כדי לחגוג טבעיות משום צורה. הם נועדו, כמו פורנוגרפיה – כדי לגרות זכרים. גברים המציאו את התחרות הזו כדי להגשים פנטזיה שבה הם בוחרים את הכי יפה מתוך שורת בובות פלסטיק – אז איך זה דווקא עכשיו הם נזכרים להתעניין בטבע הנשי האמיתי?

חבל שטלקובה ניגשה לתחרות הזו מלכתחילה, ובחרה לאמץ את תפיסת האישה כאובייקט; במקום לתרום ליצירת דימוי נשי חזק יותר  - כזה שהקהילה הגאה והטרנסג'נדים יכולים להיות חלק חשוב מהגדרתו. אבל חבל גם שב"מיס תבל" פעלו כפי שפעלו, ופספסו כאן הזדמנות נדירה למודעות עצמית מצד גברים כמו דונאלד טראמפ, או כאלה שרוצים להיות כמותו. אם נוכחותה של ג'נה בתחרות היתה מתאפשרת, הייתה בכך הודאה באשמה: "כן, אנחנו רוצים לראות בובות פלסטיק עם ריסים ארוכים מדי ושדיים מובלטים מדי, אנחנו רוצים להתחרמן מהדימויים הטפשיים והזולים האלה, ולא אכפת לנו מי נמצאת או נמצא מאחוריהם".

ומודעות, כידוע, היא שלב ראשון בדרך לריפוי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה