תנו לה לאכול

שוב הסתבכתי עם דוגמניות: מבול טוקבקיסטים אמריקאים זועמים בפינטרסט, בדיון חוצה תרבויות על הלגיטימיות של רזון מעוות של נערות, וחשיפתו ברשת

25/03/2012
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
» רזון ThinkStock

כזה עוד לא היה לי: הרבה שנים, 16 ליתר דיוק, אני חיה ברשתות חברתיות-פורומים-צ'טים, כמעט תמיד בעברית, אתרים בשפה שלנו. בחודש האחרון אני משתתפת גם בפינטרסט, רשת חברתית לתמונות פופולארית מאוד באמריקה, וגם בארץ כבר התחילו להשתמש בה, בשימושים פרטיים ואפילו לצרכי מיתוג. הרעיון בה הוא שיתוף תמונות מהרשת ו'נעיצתן' בלוחות לפי קטגוריות. בהכללה היא יישום שעונה על פנטזיות חמדניות מתחום הלייף סטייל והאופנה. לכל אחד יש גילטי פלז'רס, אני לא צופה בטלוויזיה, זה הקיק שלי. אבל את השיעור שהיא לימדה אותי בימים האחרונים אפשר לקחת לתחומים שאין בהם סטייל, והם עומדים במוקד דיון סוער, בעניין חוק הפוטושופ, הרזון המוגזם שדורשת תעשית הדוגמנות, ותופעות האנורקסיה ואחרות של נערות בעטיין.

זה החל כשהגבתי תחת התמונה שפרסמה צלמת משיקגו, טיפני ניקולסון, שתראו מיד במילים: "אנורקסיה, זה עצוב". קצת אחר כך זכיתי למבול של טוקבקים מגולשים אמריקאים ואחרים המגנים בתוקף את הביקורת שלי: "מה הופך אותך למומחית לאנורקסיה" זעמה גייל, "אל תאבחני, זה שגוי וגס רוח". ברנדה קולמן כתבה: "לי זה נראה מספיק בריא". וג'יל דין צידדה בעמדתי וכתבה : "אין שום דבר בריא בתמונה הזו. פורומים צריכים להיות מודעים לכך שנערות צעירות מושפעות מתמונות כאלו". זה הצית ויכוח סוער על הסוגיות שמעלה התמונה והתגובה שלי. טענות כגון, זהו מבנה גופה הנורמאלי, הפוזה המינית שבה היא חושפת את עצמה ומגיעה לרשת, נוכח גילה הצעיר, וגם הערות נלוזות כמו "לא כולם חייבים להיות שמנים", והומוריסטיות: "תנו לילדה סנדוויץ'".

נחמד שאפשר להתוודע לעולמו של הכל-טוקבקיסט האמריקני בדיאלוג באמצעות תמונות. מעניין עוד יותר לתהות על הפסיכולוגיה של ויכוח אוניברסלי בעניין הרזון המופרז, ועל מאפיינים תרבותיים בדיון הזה והשוואה ביניהם. ודווקא בגלל שאמריקה ידועה כארץ ה'אוביסים', והחברה בה ידועה כסובלת משיעור אנשים שמנים גבוה, מעניינת ההתנפלות על התגובה שלי והזעם הקדוש של הפוליטיקלי קורקט.

אחת מבנות שיחי בטוויטר הגיבה לעניין ברעיון מוצלח, להגיב באופן כזה לתמונות רבות כאלו שמסתובבות ברשת, ובכך להיאבק, במקום חוקים לא יעילים בהשפעה ההרסנית שיש לשדרים כאלו על נערות. זה עשוי להיות קמפיין רשת בעל אפקט חשוב. יש כבר כמה יוזמות כאלו באמצעות סטיקרים מלווי תמונות על היופי שבגוף בריא. הדיון האמוציונאלי שמגיע בעקבות הטיפול התקשורתי והצטרפות המחוקקים לנושא הלוהט מעורר אופטימיות. גם מי שישבו בצד,כמוני, בנושא הזה עד ימים אלו, מגלים את עמדתם בנושא ובודקים אותה, ואולי נותנים עידוד בלתי מודע לאותן נערות שמבלות זמן ניכר ברשת וחיות בתסכול ושנאה עצמית בשל אי התאמה למודלים המעוותים של תעשיית הפרסום. צפויות גם ההאשמות הירודות על שנאה לרזות, קינאה ורדיפה של מי שגופן אינו חטוב מספיק. הביטו על התמונה הזו, האם יש דבר בריא בגוף הזה?

תמונות מפינטרסט: Tiffany Nicholson
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה