4 מעשים טובים בזוגיות

לכבוד יום המעשים הטובים, מיה גרינברג מציעה ארבעה הרגלים חדשים שגרמו לה להיות בת זוג טובה ביותר, בכל ימות השנה

20/03/2012
מיה גרינברג קבלו עדכונים ממיה
  • RSS
» תביא נשיקה. גרינברג

היום חל "יום המעשים הטובים". בשנה שעברה לקחו בו חלק 140,000 מתנדבים, ויצאו לפועל 2,200 פרוייקטים התנדבותיים ברחבי הארץ והכל ביום אחד! זה בהחלט דבר עצום ונפלא. אבל מה שאני עדין מתקשה להבין, זה איך אנחנו מצפים שיהיו לנו חיים טובים, אם אנחנו עושים מעשים טובים ומתחשבים בצרכים של אחרים, במשך רק יום אחד בשנה?

עלה בי רעיון שכנראה דרושה מהפכה: מעשים טובים - הרגלים לחיים טובים. לא סתם אמר דיויד יום הפילוסוף הסקוטי: "ההרגל הוא מורה הדרך הגדול של החיים האנושיים".

הרגלים? לרובנו המחשבה עליהם גורמת להרגיש זקנים וחסרי ספונטניות. מודה, גם אני אוהבת לחיות את חיי בזרימה ותולה את האושר, השמחה והחיוניות שלי בהפתעות הקטנות שיש לחיים להציע. אבל במהלך השנים למדתי לסמוך על הרגלים טובים, שעושים לי בעיקר סדר ורוגע, ויוצרים אוירה נינוחה בבית ובסביבה שלי.

את רוב ההרגלים הטמעתי לאחר שראיתי שאני לא מצליחה לגמור את היום, שאני מותשת ומנהלת ויכוחים רבים עם בעלי, עם הבת שלי ועם עצמי. בקושי הצלחתי להרדם בלילה כי הייתי עורכת רשימות בראש של מה עוד צריך להספיק לעשות, או ממשיכה בויכוחים דמיוניים עם כולם. בזבוז זמן, עצבים, סטרס אמיתי והרבה מההרגשה השנואה עלי, שקוראים לה ייאוש.

ההרגלים הם פרקטיים. אפשר, למשל, לסגל הרגל לסדר את המטבח ולסיים עם הכלים לפני שהולכים לישון, כדי שלמחרת השיש ינצנץ תחת הכוס שמחכה להתמלא בקפה חם. אבל בעיקר אני משתדלת לסגל הרגלים שקשורים ליחסים עם אחרים, כי איתם קורה כל הבלאגן של החיים. למשל: לא לוותר על שלש ארוחות ערב משפחתיות בשבוע, שבהן אנחנו חולקים את רשמי היום שלנו. אני מעדיפה להתמקד בכמה הרגלים שעוזרים לי לצאת קצת מהראייה הצרה שרואה רק את את הפופיק של עצמי, ולפנות מקום בתוכי להכיל את בן זוגי.

אז לכבוד יום המעשים הטובים, ולכל מי שרוצה לאמץ כמה הרגלים טובים לכל ימי השנה, ליקטתי ארבעה כאלה, שאני מתרגלת יום יום, ורואה תוצאות בדוקות בשטח:

1. לתת נשיקה: מי שיוצא ומי שנכנס בדלת הוא זה שנותן את הנשיקה. לאו דווקא מדובר בנשיקה אינסופית. אני  גיליתי שאפילו הנשיקה הקטנה ביותר, מאלצת את הלב שלי להתרכך כלפיי בן זוגי, אפילו אם קמתי עם פרצוף חמוץ.

2. למנן את השפעת הסביבה: נראה לי שכל מי שעבר את גיל 20 כבר נעשה מספיק מודע לעובדה שלסביבה יש כוח עצום עלינו ועל חיינו. אנחנו פועלים מתוך האינפורמציה שנחשפנו אליה, אנחנו חושבים ומרגישים מה שהסביבה שלנו חושבת, ולכן כדאי להחשף להשפעות חיוביות בנוגע לזוגיות. לנשים: שימי לב איך משפיעה עליך שיחה עם חברות על הבעלים שלהן, האם את מתמלאת באהבה לבן זוגך או דווקא מתרוקנת ממנה? המלצתי החמה, אחרי ששמת לב מה עושה לא טוב לזוגיות שלך, תחתכי. וזה כולל שיחות כאלה עם חברותיך וסרטים רומנטיים למיניהם שמותירים אותך כואבת ומתגעגעת למישהו דמיוני שיתן לך את האושר הנכסף.

3. להתמסר לתלות ההדדית: כשהייתי יותר צעירה ויותר שחקנית, הלכתי לפסיכולוגית ואמרתי לה שאני רוצה למצוא את העצמאות שלי. הפסיכולוגית אמרה לי שככל שאגלה את התלות שלי באחרים, כך אמצא את העצמאות שלי. גם אני לא הבנתי אותה בהתחלה, אבל היא צדקה. ככה מתבררים הגבולות, מתוך ההפכים. זה שיעור גדול לחיים שלנו,להכיר כמה אנחנו תלויים אחד בשני, כמה האחר אחראי לשמחה, לעצב, לפרנסה, לילדים וליתר ההנאות והדברים שחשובים לי בחיים, ולהפך. התלות ההדדית תחשוף את העצמאות והתפקיד של כל אחד, ושיתוף פעולה על בסיס קבוע יספק לנו חיוניות וכוח הרבה יותר ממה שיש לנו בנפרד.

4. להשקיע: כאשר אני משקיעה, אני מתמלאת בחזרה. אנחנו מפתחים אהבה לדבר שאנחנו משקיעים בו. זה יכול לבוא במתנות, בילוי קבוע אחת לשבוע, הכנת ארוחה חגיגית, או בהחלטה ללמוד משהו ביחד שיעשיר את היחסים. כל מה שמתאים לשניכם, ויכניס שמחה לחייכם.

אם מנסים רואים שאפשר להפוך את יום המעשים הטובים לחיים של הרגלים טובים. מעשה טוב הוא הרבה יותר טוב אם הוא נשאר ומועיל לתמיד, או לפחות להרבה זמן. מאחלת לכם שלא תוכלו אחד בלי השנייה, ותהנו מכל רגע.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך