אבא עשיר, אבא עני

חוק חינוך חינם מגיל 3 רחוק מלהיות מיושם וחוק הפיקוח על המעונות יגרום להתייקרות הגנים הפרטיים. סמדר סלומון מזהירה ממצב של חינוך לעשירים בלבד

19/03/2012
סמדר סלומון קבלו עדכונים מסמדר
  • RSS
» לא ניתן לקחת דבר מבלי לתת כלים לאחר. סלומון

שני חוקים מוצדקים מאין כמותם עושים את דרכם בדרך ליישום, שני חוקים במסלול התנגשות בלתי נמנע. האחד, חוק חינוך חינם שהוא תולדה של מחאת הקיץ ואמור להנגיש חינוך חינם מגיל 3 לכל ילדי ישראל. השני הוא חוק הפיקוח על המעונות שבא לשים קץ למה שמכנה יוזם החוק חה"כ זבולון אורלב "'מחסני ילדים', מצב שבו כל אחד רשאי לפתוח גן ילדים גם אם אינו מבטיח תנאים מינימאליים פיזיים וחינוכיים."

לכאורה לנגד עינינו הולכים ומתממשים שני חוקים שאמורים לשפר את מצב החינוך בארץ, ולעלות אותו בכמה דרגות כלפי מעלה. מיחד חוק חברתי מיטיב, מאידך חוק שכל כולו שיפור החינוך לגיל הרך.

איני מלינה על מהות החוקים, עליהם יש לי רק ברכות. אבל שני החוקים הללו בהיעדר קירות תומכים ובמתכונתם הנוכחית לפיה הם ייושמו בטרם נבנו התשתיות המתבקשות ובטרם הושקעה המחשבה המקדימה וניתנו התנאים האופטימאליים כדי שאלו האחרונים יצאו לפועל בצורה המיטבית ביותר –עשויים לייצר תרחיש בעייתי. תרחיש של שני מסלולי הגירה: האחד של יציאה מהגנים הפרטיים אל הגנים הציבוריים, והשני של יציאה מהגנים הציבוריים אל הגנים הפרטיים. המשמעות יכולה להיות בדיוק מה שחוק חינוך חינם רצה למנוע - חינוך לעניים וחינוך לעשירים.

זה הולך וזה בא

חוק חינוך חינם שהוחל בכל הארץ מתנהל נכון לעתה כמו התור על הלחם של ברית המועצות לשעבר: כולם רוצים, יש תור ארוך, לא לכולם יש מקום. מעקב אחר ההתפתחויות בתחום חוק חינוך החינם חושף אותנו למושגים ששייכים לזמן מלחמה. מנכ"ל משרד החינוך, דלית שטאובר, קראה מתחת לכל עץ תקשורת רענן לגננות בגנים בפרטיים לאמץ את תנאי משרד החינוך ולהיענות לצו השעה כדי שיוכלו לקלוט ילדים במסגרת החוק החדש. כן, כן. צו השעה- יש לחץ במשרד החינוך והוא מוצדק.

כדי לאפשר חינוך חינם לא די בגנים הקיימים, יש צורך במבנים חדשים, בכוח אדם של גננות וסייעות שיקלטו את אלפי הילדים שינהרו אל הגנים הציבוריים, ואלו לא באים יש מאין. וכך עולה תמונה של גנים "מפוצצים" ב- 40 ילדים עם גננת אחת וסייעת אחת ששוועתם כבר עולה אל השמיים בטענה שהן לא תצלחנה לעמוד בנטל ולהעניק חינוך הולם וטוב כפי שהן רוצות, לא תצלחנה להעניק יחס חם ואישי לכל ילד, שלא לדבר על ילדים שאינם גמולים ו/או ילדים עם מעט צרכים מיוחדים.

וכך קורה שבעוד יש מי שעומדים בתור ונלחמים על כל מקום פנוי, מתגבשת קבוצה של הורים המכריזים שהם את ילדיהם לא "יפקירו" לחסדי החינוך הציבורי, הם ידאגו למסגרות פרטיות שבהן הקבוצות קטנות ואינטימיות.

בואך לגנים הפרטיים מתרחש תהליך אחר. חוק הפיקוח על המעונות שאמור להציב סטנדרט חינוכי גבוה הן מבחינת תנאי המקום והן מבחינת הכשרת הגננות נמצא בימים אלו בהתגבשות ויציאה אל הפועל. מי שמכיר את התחום יודע שרוב הגנים הפרטיים הוקמו במבנים לא ייעודיים לצורכי גן, רובם בדירות קרקע שכורות, יחידות דיור של בתי הגננות עצמן. השורה התחתונה: ברוב המבנים אין את הסטנדרטיים המינימאליים שדרושים לפעילות מוסד שמאכלס ילדים קטנים ואמור להגן עליהם ולספק להם את מלוא צורכיהם.

גם מחוקקי החוק הבינו כי כדי להתאים את הגנים הפרטיים לסטנדרטים שהם הציבו יידרש כסף רב, והגננות יידרשו לשיפוץ שעלותו עשרות אלפי שקלים. מדינת ישראל לא עמדה מנגד ואכן הקציבה 3.5 מיליארד ₪ כדי לסבסד את חוק הפיקוח על המעונות. סכום מכובד אך לא די בו. והנה אנו מתבשרים כי מהערכות בנק ישראל כפי שפורסמו החודש בתקשורת חוק הפיקוח על המעונות ייקר בכ- 40% את עלות הגנים הפרטיים שכן הנטל הכלכלי שהתגלגל לפתחן של הגננות ממשיך ומתגלגל לפתחם של ההורים. הרי בסוף האזרח הקטן הוא זה שמשלם בגדול.

וכך נוצרת מציאות חדשה לפיה הגנים הפרטיים יתייקרו והראשונים לעזוב אותם יהיו אותם זוגות שמתקשים גם כך בתשלומים, מנגד חוק חינוך חינם עוד רחוק מלהיות מיושם אפילו לשביעות רצונם של אלו שיזמו אותו. ו"מחסני הילדים" שמדבר עליהם ח"כ אורלב יעשו הסבה מהגנים הפרטיים לגנים הציבוריים, אל הגנים הפרטיים יגיעו הילדים שיד הוריהם משגת כדי לאפשר להן מסגרות חינוך קטנות ואיכותיות. והנה בלי ששמנו לב, משני חוקים מוצדקים וראויים מאין כמותם אנו עלולים למצוא את עצמינו בתהליך מתגבש של חינוך לעשירים וחינוך לעניים.

החיפזון מהמחאה

מחאת הקיץ גלגלה לממשלה כדור אש רותח שהיא הייתה צריכה לכבות מהר ככל האפשר. אנו קיבלנו את חוק חינוך חינם כסוכרייה מתוקה ומשתיקה - העיקר שנשאר בבית. וכך יש לנו חוק שמיושם במהלך אחד ללא פעימות והדרגתיות שיכלו היו לבחון את ישומו ולהעניק אותו ראשית לפי מבחן הכנסות או כל פילטר חברתי צודק אחר שלא יהפוך את המסיבה למהומה.

המהומה כבר פה! מחר (יום ג') ידון בכנסת חוק הפיקוח על המעונות ויעלה לקריאה ראשונה, ואם הערכות בנק ישראל, הנתמכות על ניסיון דומה שהתרחש בארה"ב, נכונות הרי שעלות הגנים הפרטיים עומדת להתייקר והחינוך הציבורי כפי שהוא נראה כרגע עומד בפני משבר.

לא די בחקיקת חוקים גם אם אלו מוצדקים מאין כמותם, בהיעדר תוכנית תומכת. לא ניתן לקחת דבר מבלי לתת כלים לדבר אחר, כי אז נוצרת תהום שניתן ליפול לתוכה. והחלשים הם הראשונים ליפול. תפקיד התקשורת ותפקיד ההורים לעמוד על המשמר, לומר את דברינו, לעקוב כיצד הדברים מיושמים, שכן הסוכרייה המתוקה שקיבלנו עשויה להפוך במהירה לסוכרייה חמוצה מאוד.

>> ועידו לנדו חושב ששר החינוך שלנו, גדעון סער, הוא הגרוע ביותר בכל הזמנים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך