מה רוצים ב"קדימה"?

הפריימריז מתקרבים ואנחנו עדיין לא יודעים הרבה על מתפקדי קדימה, המפלגה הגדולה בישראל. טל שניידר מרימה את הכפפה ועורכת סקר עצמאי

18/03/2012
טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS
» חוטפת מכל הכיוונים. לבני (צילום: gettyimages)

כ 96 אלף מתפקדי קדימה ילכו ביום שלישי הבא לקלפיות המפלגה כדי לבחור בין שלושה מועמדים, ציפי לבני, יו"ר האופוזיציה, ח"כ שאול מופז או ח"כ אבי דיכטר ובישורת האחרונה, ברור לכל מי שצופה על המחזה הזה מן הצד שימים לא קלים עוברים על הפולטיקאית הבכירה ביותר בישראל.

לפני קצת יותר משבוע, צפיתי בה יושבת באולפן שישי, מול רינה מצליח ומשיבה לשאלות – הטחות ביקורת לא קלות- של מתפקדי קדימה מאוכזבים. עצם נכונתה לקיים ראיון מן הסוג הזה, הרשימה אותי, אך לא יכולתי שלא לשים לב, לגוש קטן בגרון, שהיא בלעה, כשסוף כל סוף, אחרי שלושה או ארבעה קטעי וידאו נוקבים, עלה הוידאו של ישראל מימון (לשעבר מזכיר ממשלה בתקופת שרון ואולמרט) ואמר לה, ואני מצטטת פה מן הזכרון: יש תקופות קשות ויש מורדות בחיים הפוליטיים, וצריך לדעת לעבור ולהמשיך הלאה.

לבני, שעד היום רכבה כמו נסיכה אהובה לתפקידים בכירים, חוטפת עכשיו מכל הכיוונים. ביקורת על אופן ניהול הסיעה, ביקורת על הגרעון התקציבי של המפלגה, ביקורת על האופוזיציה המוחלשת. וזה לגיטימי. זו המשמרת שלה והאחריות עליה. אני באמת לא יודעת אם תזכה או תפסיד בבחירות ביום שלישי הבא, ואני מאמינה שאנשיה מחזיקים את היד על הדופק וחשים, פי אלף יותר טוב ממני, את המצב בקרב מתפקדי קדימה.

אחד הדברים שחסרו לי מאוד, בתהליך הבחירות הפעם, הוא סקר מתפקדים, שיביא מידע רב ככל האפשר לציבור, מי מן המועמדים אכן זוכה לתמיכה בשטח. לא סקר שינבא את יום הבחירות. הנבואה ניתנה לשוטים. אלא סקר שיספק תמונת מצב מדגמית, של מה חושבות המתפקדות של המפלגה. מה חושב הציבור הערבי  (אכן, לקדימה ציבור מתפקדים ערבי משמעותי, אם לא ידעתם זאת). ועוד: מדוע המתפקדים של קדימה, נראים כמו 96 אלף איש אדישים (ואולי זה לא נכון, נדע בעוד כעשרה ימים).

בבחירות הללו, הנתונים העולים מסקר מתפקדים חסרו במיוחד. זאת כיוון שסקרים בקרב הציבור הכללי (כלומר, לא סקר בקרב מדגם מייצג של 96 אלף המתפקדים, אלא מדגם מייצג מכלל האוכלוסיה) חזרו והראו במשך הזמן שלבני מביאה ל"קדימה" יותר מנדטים ממופז. הטיעון הזה, הפך להיות חלק מרכזי מן הקמפין של לבני. המטה שלה העלה את המידע על הסקרים הכלליים שוב ושוב בעמוד הפייסבוק שלה והיא חזרה ודיברה על כך.

כשאין בידינו סקר עם מידע לגבי מה חושבים אנשי "קדימה" עצמם, הויכוח הפוליטי הופך למעט רדוד.

זו היתה אחת הסיבות להחלטה שלי לקפוץ לתוך המים הקרים ומלאי הכרישים, ולבצע סקר מתפקדים. בשבוע האחרון השלמתי את השלב הראשון של הפרויקט – הישענות באומת הרשת, כדי לממן את ביצוע הסקר. תוך חמישה ימים, נרתמו עשרות אנשים (84 בדיוק), כל אחד שם קצת, מי מעט מי יותר, והמימון הדרוש לשלם למכון סקרים עצמאי, הושג.

בשעות האלה ממש, היום, יושבים טלפנים ומחייגים למדגם המייצג של מתפקדי קדימה. ומחר (יום ב') בשעות הערב, אקבל לידי ולידי הסוקרת, דפנה גולדברג-ענבי, את התוצאות. דפנה תנתח, תסיק מסקנות, וביחד נדווח ונעלה את כל המידע בבלוג שלי, הפלוג.

אומת הרשת ניהלה את חיי השבוע ואני ניהלתי את חיי הרשת שלי בשיתוף הציבור. כך הרגשתי, החל מיום שני שעבר (12 למרץ) בערב, כששמתי לראשונה את הלינק לאתר מימון סקר המתפקדים של קדימה. ועכשיו, לעבודה, לתוצאות ולבחירות.

>> לתרומות להשלמת הסקר

>> ומה ציפי לבני עשתה למען נשים? הכנסו לפרוייקט "בית הנבחרות" של סלונה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך