את לא משעממת?

הדס לוז מתמחה בהתחמקויות משגרה ומשרות מצמצמות. בראנץ' אחד עם מנהלת בבנק דווקא, גרם לה לחשוב מחדש על מהי משרה סקסית

15/03/2012
הדס אילון כרמי קבלו עדכונים מHadas
  • RSS
» ברגמן. נשמעת כאילו היא עובדת בהיי טק

קוראים לי הדס ואני בלוגרית. לא, מנחת קבוצות לנשים אחרי לידה. לא, קוראים לי הדס ואני יזמית בתחום המשפחה, מייסדת המרכז "פשוט הורים". בעצם, אשת מדיה חברתית, מנהלת עמודי פייסבוק. או אולי – מעצבת תאורה לתיאטרון וארכיטקטורה בעלת תואר שני בתחום? לאאא... כותבת תוכן שיווקי? תוכן? סתם פוסטים מעניינים? את מי?
..
כששואלים אותי מה אני עושה, אני עונה שתלוי מתי שואלים. איכשהו תמיד זה מלווה במבט נגדי תוהה, ובטון סמי-מתנצל שלי, המלווה בטקסט: כעיקרון במקצועי אני כך וכך למדתי כך וכך, וכיום אני עוסקת בעיקר ב... לפעמים אני גם זה, ואני גם יודעת זה וזה וכו'.
..
פעם  קראתי לזה חוסר מיקוד. היום אני מעדיפה את הכותרת: "ריבוי כשרונות".
..
והנה יושבת מולי מרב ברגמן, אשה עם טייטל ברור: מנהלת תחום קד"מ ומסחור חזותי בנק לאומי. יש לה משכורת קבועה והיא נראית רגועה וזוהרת. מעניין איך אני נראית לה?
..
נפגשנו בננה בר על כוס קפה ובראנץ'. לאחר השיחה היא תגיד לי שהרושם היה שאני בחורה מאוד רבגונית, מאוד מעניינת, שמבינה בהרבה דברים ומתעסקת עם הרבה נושאים ביום-יום שלה. אחת שאפשר להתייעץ איתה, בעיקר בנושאי הורות...

פעם הייתי חושבת שהיא בטח אומרת את זה כי לא נעים לה, כי אין לה שם אחר לקרוא לשטויות שאני אוהבת לעשות ולחופש שאני לוקחת לעצמי לעשות מה שבא לי בכל רגע נתון ללא פיסת בגרות ואחריות. כנראה שזו היתה הדעה שלי על עצמי. אבל מה שעבר  לי בראש מולה, הוא שהיא ממש קלטה אותי. האם הצלחתי סופסוף להכיר בעצמי כרבת כשרונות לאחר שנים של רגשי נחיתות בנוגע לאי היותי שכירה?

..

הדס לוז (במרכז). האם הייתי מוכנה לוותר על שלל הטייטלים שלי תמורת משרה אחת ומשכורת יציבה? (צילום: ישראל סאן)

מי את, המנהלת מהבנק?

על חייה הפרטיים מרב סיפרה לי שהיא מתנדבת בארגון "מעגל נשים", שעוזר בטיפול באוכלוסיות חלשות. כתחביב היא וחברות הקימו חוג מחול מודרני לנשים במתנ"ס המקומי. היו לה חופשות לידה ארוכות מהרגיל: 9 חודשים ו- 7 חודשים. לאחרונה היא היתה בטיול גיבוש מטעם העבודה במינכן. בשנים קודמות הם טסו לעוד מקומות. היא חוזרת כל יום הביתה בין חמש לשש וחצי גג, ולא מתעסקת בתחום הפיננסי בבית. זה התחום של בעלה. מעניין, גם אצלנו.
..
על הרקורד המקצועי היא סיפרה שבכל שנתיים-שלוש היא מחליפה תפקיד בארגון ואת אחד התפקידים שעשתה, הציעו לה מתוך הארגון אחרי שהכירו את יכולותיה וכישוריה.
..
התפקיד שלה כולל אחריות על חומר שיווקי שהלקוח רואה, הפקת אירועים ועבודה מול הרבה מחלקות ואנשים. היא מאוד נהנית לקום בבוקר לעבודה בזכות העשייה המגוונת והסביבה האנושית שלה. נכון שנשמע שטוב  לה בחיים ושהיא עובדת בהיי-טק? אז לא, היא עובדת בבנק. מוזר. יש לה ברק בעיניים, היא אינטיליגנטית, מרוצה ושמחה, והיא בנקאית. לא ככה דמיינתי. בנק הוא ארגון עם דימוי מצ'עמם. ארגון ללא סקס אפיל. אבל למה אני חייבת להשבית שמחות? מרב כל כך חיונית. אפילו קצת מעוררת קנאה.
..
הדס לוז - שוברת שגרה, מרב ברגמן - משרה מפתיעה (צילום: ישראל סאן)
..

על שגרה ושפיות

תשמעי, אמרתי לה, נראה לי שאם אי פעם ארצה להיות שכירה, התפקיד שלך זה משהו שאני יכולה לעשות. אני אמרתי את זה? אני חושבת שאפילו את עצמי קצת הפתעתי.
..
פעם אחת בחיי הייתי שכירה. עמדתי בזה, אפילו בכבוד, אבל זה היה לי קשה ואפילו הוציא ממני אגרסיות וחלקים באופיי ששכחתי שקיימים. אז שאני אומר כזה דבר? האם הייתי מוכנה לוותר על שלל הטייטלים שלי תמורת משרה אחת ומשכורת קבועה ויציבה?
..
על התענוג של יום כיף עם הבת שלי ללא יום חופש מהעבודה? (לא חשוב שניצלתי את האופציה הזו אולי פעם אחת בחייה, אבל היא קיימת). האם הייתי מוכנה לוותר על ארוחת הבוקר הקבועה שלי עם מירה לפחות אחת לשבוע תמורת ידיעה ברורה שבסוף החודש נכנס כסף לבנק?
..
ולמה לעזאזל אני משווה את כל היתרונות של להיות עצמאית רק מול המשכורת הקבועה? האם זה היתרון היחידי שאני רואה בעבודת הבנקאית המאושרת שיושבת מולי?
..
זה הרי נשמע כל כך רדוד מצדי, שטוח, לא משהו שמתאים לאופיי ולאורח החיים שלי. אורח החיים הכל כך בלתי יציב מחד ובלתי ניתן לשינוי מאידך. הכל אצלי הרי כל כך מפתיע ומרגש; ריק מתוכן ברגע נתון ומתמלא בתוכן ברגע שאחריו; תוכן אותו צריך לברוא ולהמציא כל יום מחדש. ובעצם, אורח החיים שלי, הכל כך מתיש וגם כל כך כל כך ממלא.
..
והנה אמרתי את כל אלו ושוב הפתעתי את עצמי. ברגע אחד יצאו ממני כל הסיבות לצורה בה אני חיה את חיי ובמשפט שבור אחד סיכמתי את כל החששות שלי והעליתי את תמצית האמביוולנטיות של חיי. אלה המלאים בעליות וירידות. הנה הודתי בקושי שלי ליצור מערכת יציבה ובסיסית מבלי להשתעמם. בקנאה שלי באלו שיכולים לעשות זאת ולשמור על שפיות ואף יותר מכך – למצוא בזה את היופי, ההנאה, הגיוון והעושר. אלה שיכולים להפוך את השיגרה ליתרון, כי שיעמום הוא לא מילה נרדפת לשיגרה.
..
ברגמן. היה נדמה שבנק הוא ארגון נטול סקס אפיל (צילום: ישראל סאן)

בילבול או שפע?

הלא מרב דיברה איתי על גיוון ועניין בעבודה, אנשים שכיף לפגוש, על הדרכות שהיא מעבירה וזה נשמע כמו כל הדברים שאני אוהבת וטובה בהם. למה חיברתי עד היום בין בטחון כלכלי ויציבות כלכלית, להיעדר ברק בעיניים. כנראה ששני הראשונים ממש-ממש חסרים לי כרגע. ולמרב יש אותם, פלוס הברק בעיניים.
..
אם אני טועה בדרך שבחרתי, מה זה אומר עלי? האם אני רוצה לשנות משהו בחיי? האם אני יכולה פשוט לקבל באהבה את השפע בחיי - זה שאני קוראת לו חוסר יציבות, זה שאני קוראת לו להיות פרילאנסרית, השפע הזה שמגיע מתוך מה שתמיד מטריד אותי בחיי: המחסור בהכנסה קבועה. האם אני מוכנה לקבל סוף סוף את העובדה שגיוון, שפע ועושר יכולים לבוא גם מתוך שיגרה ואולי אפילו להפסיק לפחד ממנה?
..

סיכום

אין לי חברה בנקאית. לא יודעת למה. תמיד חשבתי שכנראה שמראש החברות  איתן אני מסתובבת לא תלכנה למקצוע כל כך אפור ומשמים. שוב: סטיגמה. לא אפור ולא משמים. היא אפילו עוסקת בתחומים נושקים לשלי: תוכן שיווקי, מסחור חזותי, קד"מ, ממש דומה לי.

אה, ויש לה משכורת קבועה. למה פתאום זה לא כל כך מפחיד אותי?

מרב, תודה!
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה