שיחה מפתיעה עם מנהלת בנק

"גברים לא חושבים שמתישהו יבוא נסיך על סוס לבן. הם דואגים לעצמם". אילאיל בן שלום יצאה מלאת מחשבות מהמפגש האישי עם המנהלות הבכירות של בנק לאומי

14/03/2012
אילאיל בן-שלום קבלו עדכונים מאילאיל
  • RSS
» יוגב. למה רווקה צריכה להתנהל כלכלית אחרת מרווק?

בנווה צדק, לצד שולחן עמוס כל טוב, ישבתי לצד אישה מרשימה, מנהלת סניף הבנק הגדול ביותר של לאומי, וניהלתי עימה שיחה שלא חשבתי שאנהל עם מישהי שמנהלת בנק.
..
כשהודיעו לנו שאנו עומדות להפגש עם מנהלות בכירות של בנק לאומי, אמרתי לעצמי שזה סימן מאלוהים, ואולי סוף סוף אצליח להוציא מבנקאית נטולת אינטרס, את נוסחת קסם לניהול פיננסי נכון. הייתי משוכנעת שהמוצר הסופי הולך להיות רשימה בסגנון "איך לנהל את חייך הכלכליים בחמישה צעדים", וכותרת המשנה תזעקו "גזרי את כרטיס האשראי" וגם "פתחי חשבון חיסכון".
..
אבל ככל שניסיתי, השיחה שניהלתי עם זוהרית יוגב מנהלת סניף ראשון לציון של בנק לאומי, סירבה לרדד את עצמה לכדי עצות כאלו. מולי ישבה אחת הנשים המרשימות שיצא לי לפגוש, וניהלה איתי שיחה כנה, פתוחה ואינטיליגנטית על החיים הכלכליים שלנו כנשים. על הנייר, אין רחוקות ממני ומזוהרית. אני, רווקה תל אביבית בת אוטוטו 34, שעובדת בסטרטאפ דינאמי, ומולי, זוהרית הנשואה, עם הילדים, שעובדת בארגון וותיק, ענק, פיננסי.
..

החיסכון הגברי

שאלתי את זוהרית "מה את חושבת שאישה רווקה צריכה לעשות כדי להתנהל פיננסית נכון יותר?" והיא שאלה אותי "למה את חושבת שאישה רווקה צריכה להתנהל אחרת מגבר רווק?" ואז מצאתי את עצמי חושבת על הגברים הרווקים סביבי. חלקם הגדול, בעיקר כאלו אשר עובדים בתחום ההייטק, מגיעים אל גילאי השלושים שלהם כאשר הם כבר אוחזים חשבון חיסכון נאה, והם מסוגלים לנהל חיים עצמאיים פיננסית, בין אם ימצאו בת זוג או לא. לצערי הרב, קיימות לא מעט נשים שלא מגיעות לגיל שלושים עם אותה היכולת. שוב ושוב ניסיתי לדלות מזוהרית את חוקי הזהב שגברים עובדים איתם ורק חלק מהנשים מיישמות, אבל ככל שקילפנו את השכבות, אותם חוקי זהב פיננסיים, הלכו ונגלו מולי כחוקי בסיס מומלצים להתנהלות בחיים.

..

זוהרית יוגב ואילאיל בן שלום. לא סתם חוקים להתנהלות כלכלית חכמה, אלא חוקים לחיים (צילום: ישראל סאן)
..
את יודעת לאן את הולכת? שאלה אותי זוהרית. בוודאי, אמרתי לה, יש לי תוכנית חומש מבחינת המקצוע ומבחינת לאן אני רוצה להגיע. דעי לך, אמרה זוהרית, שאת חריגה. ולא בגלל שיש לך חלומות מקצועיים או כלכליים, אלא בגלל שאת לא  פוחדת להגיד אותם בקול. נשים רבות מידי, לא מעיזות להגדיר את היעדים הכלכליים שלהן. הן יודעות להגדיר את היעדים הרומנטיים, בחלק מהמקרים הן יודעות להגדיר את היעדים המקצועיים, אבל מעטות הנשים שאני פוגשת שבגיל 25 יודעות להגיד "אני רוצה לרכוש דירה".
..

וגברים כן? אני שואלת אותה.

גברים כן, אומרת לי זוהרית. את מבינה, היא מסבירה בחיוך, גברים לא חושבים בשום שלב שיבוא נסיך על סוס לבן. הם הסוס הלבן של עצמם.

..

חיים של ביזבוז

אבל כל כך קשה לחסוך, אני מתוודה בפניה. אפילו עם משכורת גבוהה מהממוצע, פעמים רבות אני מוצאת את עצמי בסופו של החודש סופרת שקל לשקל, וכל החלומות הפיננסיים שלי נראים רחוקים כל כך. כשאנחנו דנות ביננו על מה הולך נתח השארית מהמשכורת, לאחר מה שיוצא על שכר דירה, חשבונות ונסיעות, אנחנו נתקלות במהרה במהמורה הפיננסית הגדולה מכולן: העברת מוקד המשמעות והעניין מתוך הבית החוצה לו. "אפילו הילדים שלי" אומרת זוהרית, "אלה שחינכתי על ברכי החסכנות והצרכנות הנבונה, מעדיפים לאכול במסעדה, הם עסוקים בשאלה אילו מותגים הם לובשים, מה יש לחברים ומה יש להם".


אני חושבת על הארוחות הרבות שאני חוטפת בהפסקות העבודה, על איך אני מוותרת שוב ושוב לעצמי על הכנת ארוחה בבית והבאה שלה למשרד. על כך שמרבית המפגשים החברתיים בחיי נעשים מחוץ לבית. יוצאים, שותים, אוכלים, כאילו אין שמחה ותענוג שניתן לקיים במרפסת, או בסלון. על הדור שלנו שמשלם אלפי שקלים שכירות על דירה, ואז עושה כמיטב יכולתו לצאת ממנה, לאכול בחוץ, לבלות בחוץ.
..

פחד בנקים

"המציאות שלנו השתנתה" אני אומרת לזוהרית. "גם הבנק השתנה," אני אומרת לה, "אני זוכרת את ההורים שלי מכירים את פקידי הבנק שלהם בשם. בכל פעם שהיה צריך לבצע הוצאה, היו מתקשרים אל הפקידה שהכירו בשמה, והיא הכירה את כל הילדים, והיא היתה מייעצת להם. היום אין לי מושג מי אפילו מטפל בחשבון שלי. אינני זוכרת את הפעם האחרונה בה הייתי בסניף".
..
"לקדמה הטכנולוגית יש יתרונות רבים, ויש חסרונות רבים" זוהרית מסכימה איתי, "אני, כמנהלת הסניף, עסוקה ביעדים הכלכליים של הבנק, אבל הפקידים שיושבים מול לקוחות הבנק, דאגתם העיקרית היא אותו לקוח. השאיפה שלהם היא לסייע לו. אנשים רבים מבלבלים בין ה"בנק" הגדול, ובין הפקיד - זה שיושב מולם, שמתעסק בתחום הפיננסי כל יום, זה שמטרתו היא לעזור, לסייע, לייעץ".
..
"אז לגשת לסניף?" אני שואלת אותה "בוודאי" היא אומרת. אני חושבת על כך שמדובר בטרטור לא פשוט, ואז אני נזכרת שעבור הנחה של 30% בזארה אני מוכנה להוציא שעה וחצי מחיי. מתי הפך הבנק להיות הדבר ממנו אני חוששת? הרי הבנק הוא רק מראה לדרך שבה אני מנהלת את ההחלטות הכלכליות שלי. לשאלה אם בסוף החודש יש כסף בחשבון יש יותר קשר לשאלה האם נסעתי לזארה, או האם פתחתי תוכנית חיסכון.
..

אין מנוס מאחריות

אני יוצאת מהשיחה עם זוהרית מהורהרת. קיוויתי לצאת עם רשימת אקסל מסודרת של פעולות חד משמעיות ובמקום זאת מצאתי את עצמי יוצאת עם ההבנה שהדבר העיקרי שצריך לקרות על מנת שאוכל לקחת אחריות על חיי הפיננסיים, הוא שאקח את האחריות הזו. שאגיד בקול רם: אני רוצה לקנות דירה.
..
אני רוצה לנצל את המשכורת שלי נכון יותר. שבמקום לפחד משיחות טלפון מהבנק, אגש בעצמי אל הפקידה ואפרוש בפנייה את חיי הכלכליים - שתעזור לי לקבל החלטות, כי זו המיומנות שלה. אני יוצאת מהשיחה עם זוהרית כשאני מבינה שההבדל בין עצמאות כלכלית לתלות, הוא היכולת שלי להחליט מה אני רוצה שיקרה בחיי. ואולי זה מה שעוצר אותנו, בעצם. אולי אנחנו פוחדים להחליט. אולי אנחנו פוחדים שאם נגיד את המטרות, נציב בפני עצמנו מטרה שמולה אנחנו יכולים להיכשל.
..
אולי אנחנו מעדיפים להתנהל בחיים בלי נקודות ציון שעל פיהן אפשר למדוד אם הצלחנו או נכשלנו. ואז חשבתי שזה עצוב, שהפחד שלנו מכישלון, דומיננטי יותר מהשאיפה שלנו להצליח. והלכתי לפגוש את פקידת הבנק שלי.
..
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה