אז ויתרתי על ספינינג

מחאה חברתית, רדיפה אחרי תחביבים ובוסית-אישה. אלישבע כספי, בלוגרית אופנה ופעם עו"ד פעילה, התישבה עם איריס רפופורט מנהלת בכירה בבנק לאומי, וקיבלה שיחה מאד אישית

13/03/2012
אלישבע כספי קבלו עדכונים מאלישבע
  • RSS
» איריס רפופורט, זמן פנוי יש לך? צילום: ישראל סאן

בדרך לבראנץ' של בלוגריות סלונה עם המנהלות הבכירות של בנק לאומי, התחילו לצוף אצלי זכרונות שאני לרוב מדחיקה. גם אני ישבתי פעם כעו"ד עם התמחות בתחום המסחרי, במקום בו נרקמות עסקאות גדולות, נחתמים חוזים מכריעים ונבחנות טקטיקות מורכבות. יצא לי להכיר את התחושה הדי מרוממת של להיות שותפה, גם אם כבורג קטן, לעסקה חשובה שכותבים עליה אחר כך בעיתונות הכלכלית...

הזכרונות הפחות נעימים קשורים לעבודה הרבה והשחורה שכרוכה בסגנון החיים הזה. הנבירה בהררי מסמכים, שעות העבודה האינסופיות והישיבות שגולשות לתוך לילה. עוד זכרון לא נעים - המאמצים הגדולים לא מנעו מהבוס לומר שוב ושוב בקנטרנות משפטים כמו: "אתמול בשתיים עשרה בלילה, כשכבר לא היית" (יצאתי ב- 21:00) "שלחו לך את המסמך הזה והזה מצלרמאיר-פילוסוף". רוצה לומר, בשעה שאת ישנת לך בנחת במיטתך, שם עדיין עבדו על סגירת קצוות העסקה.
..

לכן, השאלה הראשונה שאני שואלת את איריס רפופורט, סגן ראש החטיבה לבנקאות מסחרית וראש אגף לפיתוח עסקי בבנק לאומי, היא על שעות הפנאי שלה  - אם בכלל יש לה כאלה...

רפופורט עונה באנקדוטה: זמן קצר לפני שנקראה לעבוד כעוזרת האישית של גליה מאור מנכ"ל בנק לאומי עד לאחרונה, היא התחילה קורס ספינינג שגרם לה הנאה גדולה. בראיון הראשון אצל מאור, היא אמרה שיש שני דברים שחשוב לה לשמר: נוכחות באירועים חשובים של הילדים בבית הספר ואימוני הספינינג. מאור ענתה שאין שום בעיה ושהיא יכולה בהחלט לצאת בהפסקת הצהריים לעשות ספינינג, במקום לאכול. "מובן", היא אומרת בחיוך "שמעולם לא יצאתי באמצע היום, לא לספינינג ולא לשום דבר אחר וכמובן שהפסקתי להתאמן". למסיבות של הילדים לעומת זאת היא יצאה, זה היה קדוש.

..

שנים אינטנסיביות
..

שלא יהיו אי-הבנות, אולי לרפופורט חבל מעט על הספינינג שהוחמץ, אבל כשהיא מדברת על השנים ההן, היא נשמעת מסופקת ושלמה ואומרת שהן היו אינטנסיביות, אבל גם מרתקות שכן היתה לה הזכות ללמוד מגליה מאור, מהמנהלות המובילות בישראל. ההתלהבות שלה מהעבודה בבנק מורגשת ומחזיקה כנראה כבר למעלה מ-20 שנה.
..

חמש עשרה שנה היא היתה בחטיבה העסקית ועבדה מול החברות הגדולות במשק בתחום הכימיה והתקשורת והפרמצבטיקה, בהמשך עבדה במשך ארבע שנים בצמוד למנכ"לית הבנק – גליה מאור;  ואז מונתה לראש אגף אסטרטגיה למשך שנתיים - תפקיד מרתק ומאתגר במיוחד לדבריה, שדרש הצבת יעדים ארוכי טווח, חיזוי מגמות ושילוב חדשנות, בסביבת עבודה שמרנית יחסית.
..

לא מעט פרויקטים שהבנק עוסק בהם היום, כמו פרויקט לאומי דיגיטל וחווית לקוח, הם פרי עבודה משותפת של מספר גורמים בבנק בעקבות עבודת המגמות שבוצעה באגף האסטרטגיה, ומסבים לה גאווה. אחרי שש שנים מחוץ לתחום העסקי פרופר, רפפורט ביקשה לחזור לתחום העסקאות ובתפקיד הנוכחי, היא משלבת בין שני העולמות: גיבוש וקידום האסטרטגיה של החטיבה וליווי עסקי של הלקוחות, בעיקר בתחומי ההיי טק, האנרגיה הסולרית, מיזוגים ורכישות.
..
איריס רפופורט, סגן ראש החטיבה לבנקאות מסחרית וראש אגף לפיתוח עסקי בבנק לאומי בבראנץ' סלונה. צילום: ישראל סאן

..

כאב בטן בשבת
..

זה השלב בו אני נזכרת בכאב הבטן שהיה מציק לי כעורכת דין מסחרית, בכל שבת אחה"צ, רק מהמחשבה על המטלות הצפויות לי בשבוע שעומד להתחיל. פעם בארוחת צהריים משותפת, הודו עורכות הדין האחרות במשרד, שגם הן מכירות היטב את כאב הבטן הזה.
אני מתרשמת שאיריס דווקא עשויה ללא חת ולא נרתעת מאתגרים ושינויים. היא מאשרת: "רוטינה משעממת אותי. אני אוהבת לבנות משהו שלא קיים, לגבש אותו ולבנות את התהליכים הנכונים. המהות של אסטרטגיה היא לזרוע את הזרעים שהבנק יתעסק בהם בשנים הבאות, לקבוע מה יהיו הנושאים שעל סדר היום, אני אוהבת את זה וטובה בזה ובאמת לא מפחדת משינויים"...

אחלה גבר אני חושבת לעצמי ומתכוונת כמובן לאחלה אישה. מה לעשות שגם אני רגילה לזהות נחישות ותעוזה כאלה כתכונות גבריות. רפופורט מסכימה שעולם העסקים הוא גברי, אגרסיבי ותחרותי בעיקרו, אבל מדגישה שבצד התובענות, יש לה המון גיוון ויצירתיות בעבודה.
..

ציור או פיננסים?..

אפרופו יצירתיות מסתבר שהיא גם מציירת ואפילו שקלה בזמנו להמיר את לימודי הכלכלה בלימודי אמנות בבצלאל. "הדבר הכי טוב שעשיתי עבור עצמי בשנה האחרונה", היא מספרת, "הוא להתחיל ללמוד ציור בימי שישי "בתחנה" - ביה"ס לרישום וציור"."בעבר לא הייתי  מאוזנת בצורה קיצונית", היא מודה, "אני מתכוונת לוויתור ברמה האישית על עצמי ועל זמן עם חברים. בדיעבד אני חושבת שלא צריך לוותר, אבל אתה פשוט נשאב לעבודה"...

הדברים האלה מזכירים לי שהבוס שלי המליץ לי פעם בהתלהבות על הצגת תיאטרון והתאפקתי לא להזכיר לו שכאשר עולה המסך על הבמה, אני עדיין נמצאת במשרד...

בעניין הילדים דווקא אין לה נקיפות מצפון. יש לה שלושה: בת 22 ובני 18 ו- 14. היא אומרת שנעזרה לאורך השנים בצי של עוזרות, מטפלות, סבתות ובעל מפרגן. היום אם היא במקרה חוזרת מוקדם, הם שואלים  בתימהון: מה קרה. התרגלו. "אני חושבת שעשיתי בדיוק את מה שהתאים לי", היא אומרת ושוב נשמעת שלמה עם עצמה.
..

גם בבית אגב היא צמודה ללפטופ ולבלקברי. יושבת עם המשפחה בסלון, אבל עובדת לפחות עוד מספר שעות. גם במוצ"ש היא פותחת את הלפ-טופ כדי לעבוד. מצד שני, היא חזרה לאחרונה להתאמן בפילאטיס ובסופי שבוע רוכבת לפעמים על אופניים, עם בעלה והבן הקטן.
היא מאפשרת לנשים שעובדות בצוות שלה ומבקשות, לצאת מוקדם פעם או פעמיים בשבוע עבור הילדים וכו'. היא אפילו לא יודעת מתי הן יוצאות, אבל כן יודעת, שהן ישלימו את העבודה מאוחר יותר בבית. על עבודה עם נשים וגברים היא אומרת  שצוות מעורב הוא אופטימי בעיניה ויוצר גיוון ועניין שמביאים לסינרגיה טובה. לדבריה הצוות שעובד איתה היום הוא לא פחות ממהמם.

..

בוסית אישה
..

עם המחאה החברתית של הקיץ האחרון רפפורט מזדהה לחלוטין. "לא הבנתי בהתחלה שהמחאה רלוונטית אלי", היא מודה, "אבל אחר כך קלטתי שהיא לגמרי רלוונטית בגלל הבת שלי. אני בגילה עבדתי והחזקתי דירה בשכירות, היא לעומתי עובדת בשתי משרות וגרה איתנו בבית. אין לה אוטו והיא לא יכולה להחזיק את עצמה. המוחים בשדרות רוטשילד הם הילדים שלנו. לא של מישהו אחר. אני מאמינה שראוי שאנשים עובדים יוכלו לחיות טוב. הכעיס אותי למשל, שקיטרגו שהמוחים בוכים כי הם לא יכולים ללכת למסעדות. למה שאנשים לא יוכלו ללכת למסעדות?! אנשים עובדים קשה ומגיע להם גם לחיות, לצאת לנופש ולנסוע לחו"ל, ככה חיים במקומות נורמלים בעולם וגם אנחנו צריכים להיות כאלה. לחבר'ה הצעירים מגיע שיוכלו לחיות במדינת ישראל חיים טובים, וצריך להגיע לשם."
..

ואיך הדברים האלה באים לידי ביטוי מבחינת הבנק? היא אומרת שבבנק לאומי יש מודעות חזקה להתנהלות פנימית צנועה ולא בזבזנית והתחשבות בצרכי לקוחות ומספרת גם על הפעילות למען הקהילה. היא והצוות שלה יוצאים מידי חודש לחלוקת מזון בשכונות תל אביביות בשיתוף עם ארגון "לתת" ומאמצים מועדונית של ילדי זרים. וזו רק פעילות קטנה של החטיבה. יש המון פעילויות כאלה לכל יחידה בבנק והנתינה היא לא רק בכסף אלא בשעות רבות של פעילות.
..

מסקנות

.אבל אני התרשמתי דווקא מהצניעות שלה. כשמאחוריה שורה של תפקידים בכירים בבנק, כאישה שנמצאת בצנטרום של העולם העסקי, בסביבה גברית-תחרותית ומתעסקת בביטחון בתחומים פיננסיים ואנליטיים, היא מדברת על העשייה שלה בחוסר יהירות בולט. צניעות היא אולי תכונה חסרת רייטינג ועדין מרשימה כשנתקלים בה מקרוב.

.ביקשו ממני להגיע למפגש עם נשות הבנק בתור בלוגרית שכותבת על אופנה. מה לעשות שדווקא עורכת הדין הרדומה שבתוכי, התעוררה לחיים. אז דיברנו מעט על אופנה, לא היה זמן. מאז המפגש אנחנו מתכתבות במיילים. על אופנה כמובן, על מה עוד נשים אוהבות לדבר?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה