עידן הפלסטיק

תוכנית כמו "חלומות מפלסטיק" מבהירה לנו שהאובססיה התקשורתית סביב הנעורים מביאה נשים רבות לבצע פרוצדורה רפואית פלסטית. קרן פייקס וטל תמיר מדברות על זה

12/03/2012
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS
» תמיכה משפחתית זה חשוב, צילום: thinkstock

נערות צעירות מדברות על זה, נשים מדברות על זה, נראה שבאמצעי התקשורת, בתור בקופת חולים ואפילו בסופרמרקט כולם מדברים על זה. תופעת הניתוחים הפלסטיים מתרחבת גם בישראל, תוכניות כמו "חלומות מפלסטיק" מבהירות שלא מדובר כבר רק בנחלתן של לוס אנג'לס ומיאמי.

אנחנו עסוקות במראנו החיצוני באופן יומיומי. מדברות עליו, חושבות עליו... בואו נודה בעובדות הכואבות, האובססיה התקשורתית סביב יופי ונעורים, משקל וחיטובים, משפיעה רבות על חיינו. יופי נתפס בחברה המערבית כשווה ערך להצלחה, לאושר, לחיים טובים. כיוון שקשה להגיע אל ה"מראה הנשי האידיאלי" רק באמצעות דיאטה, פעילות גופנית וקוסמטיקה – יש הפונות למנתחים פלסטיים. אך האם המראה המיוחל באמת ישיג לנו גם אושר?

אז איך הכל התחיל?

התערבות כירורגית במראה הגוף איננה דבר חדש ונמצאו עדויות לכך כבר בשנת 100 לפני הספירה בהודו, ובאירופה במאות ה-16 וה-17. אולם ההתמחות ברפואה הפלסטית החלה במחצית השנייה של המאה ה-20 בעקבות הכמויות הרבות של הנפגעים של מלחמות העולם. היום בניגוד לאז, מרבית המנותחות הן נשים.

סקר שנערך לאחרונה ע"י אתר הקופונים האמריקאי מצא כי 1 מתוך 4 נשים אמריקאיות מעוניינות בניתוח פלסטי והמכשול העיקרי בדרכן הוא המחיר. גם בישראל, על פי אתר איגוד המנתחים הפלסטיים כמעט 40% מהציבור היו בוחרים לבצע ניתוח פלסטי, פי 2 נשים מגברים (52% לעומת 24% בהתאמה). בסקר גם מצוין כי הסיבה העיקרית שנשים מציינות לפנייה לניתוח פלסטי היא שאיפתן לעלות את ביטחונן העצמי.

מחקרים מוכחים שבניגוד לציפיותיהן לא כל המנותחות שבעות רצון מהתוצאות, בפרט נשים שנותחו בגיל צעיר מדיי, נשים שהיו להן ציפיות לא מציאותיות מתוצאות הניתוח או נשים שסבלו מסיבוכים כמו זיהומים והצטלקות לא תקינה. גם נשים שעברו ניתוחים פלסטיים המוגדרים כמוצלחים לא תמיד מגדירות את עצמן בהכרח כמאושרות יותר בעקבות הניתוח.

אז לעשות או לא לעשות – כיצד להחליט?

חלקנו רואות בבחירה לעבור תחת סכין המנתחים בחירה רציונלית שנעשית ללא קשר ללחצים חיצוניים. יש אף רואות ניתוח קוסמטי כאקט של התנגדות: אני בוחרת כיצד יראה גופי, אני שולטת במראה שלי. בחברה שמייחסת חשיבות כה גדולה ל"לוק הנכון", ניתוח קוסמטי יכול גם להעניק לנו יתרונות חברתיים, כלכליים ואישיים. נשים אחרות רואות בניתוחים הפלסטיים תוצר של תרבות המעודדת נשים לסכן את עצמן למען מראה נשי "אידיאלי" ונוקשה. החשש הוא כי אנו נדחפות לעבור את הניתוח במסגרת לחצים הסובבים אותנו מכל עבר. הרי גופנו בריא,  אז למה שנעבור ניתוח?

מה מבין הגישות נכונה עבורנו?

כמו כל תהליך רפואי עתידי חשוב שנאסוף מידע רב מנקודות מבט מגוונות וממקורות שונים, כך תגדל מעורבותנו. חשוב לקבל המלצות אישיות על נשות ואנשי מקצוע הגונים שיסייעו לנו בבחירה, גם אם ההמלצה תהיה לא ללכת על הניתוח. מנתחים או מנתחות פלסטיים אחראים עשויים לא להסכים לכל בקשה שלנו. וכמו תמיד, חשוב שנפתח רשתות תמיכה חברתיות ומשפחתיות שיעזרו לנו בהתלבטויות לגבי הניתוח ובתהליך שאנו עוברות.

החלטנו ללכת על זה, מה עכשיו?

חשבנו, ביררנו ולבסוף החלטנו לעבור ניתוח פלסטי. כדאי שנתכונן. ראשית כדאי שנאסוף את כל המידע הרלוונטי לגבי הניתוח שלנו: כיצד הוא מבוצע, מהן ההכנות, שלבי ההחלמה וכיצד כדאי שנארגן את הבית לקראת ההחלמה. מומלץ לשלב בני משפחה או חברים או חברות קרובים על מנת שנקבל תמיכה בעת ההחלמה.

שנית, נוודא כי בחרנו ברופא מומחה בעל תעודה ממשרד הבריאות, החברים באיגוד לכירורגיה פלסטית. נקרא עוד על מנת שנהיה מוכנות ושהניתוח וציפיותינו יתאמו את המציאות ככל הניתן. נברר מהן תופעות הלוואי הצפויות והאם וכיצד נוכל לטפל בהן, איך מתבצע ניתוח תיקון בעת הצורך? אפשר גם לבקש מהמנתח או המנתחת לשוחח עם מנותחות שעברו אותו הניתוח.

יש לבדוק היכן מתבצע הניתוח, האם המוסד מוכר ע"י משרד הבריאות, האם הציוד בו תקין, מי הרופא המרדים והאם בסמוך לחדר הניתוח מצוי גם חדר לטיפול נמרץ למקרה הצורך? ולבסוף יש לחתום על טופס הסכמה ייחודי לניתוח שבו יפורטו כל הפרטים לגבי הניתוח.

במציאות שלנו משווקים ניתוחים פלסטיים בערוצי המדיה השונים כמוצרים קוסמטיים, מעין ניתוחון על הדרך. בפועל מדובר בפרוצדורה רפואית שמומלץ להתכונן אליה מכל זווית אפשרית כמו כל ניתוח אחר.

החלטנו לא ללכת על זה, מה עכשיו?

נשים רבות מדברות על הניתוח כמי שאמור לעזור להן בפתרון בעיות של בטחון עצמי אך מחקרים מוכיחים שזה לא בהכרח נכון. השאיפה לשלמות גופנית מובילה לתחושה בלתי פוסקת של חוסר שביעות רצון מגופנו. ולכן, ההחלטה שלא לעבור ניתוח פלסטי יכולה להיות צעד בונה של בטחון בעצמי, בגופי וביכולתי כאשה. החלטה זו בדר"כ גם מפנה זמן, כסף ומחשבות להתמקדות בדרכים  אפשריות אחרות לשיפור עצמי ולהיכרות עצמית. הרי כולנו נקבל בברכה יותר זמן פנוי.

>> לקריאה נוספת ראו: תמיר, ט. 2011. "דימוי גוף", מתוך, נשים לגופן. בן שמן: הוצאת מודן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה