תהיי ביצ'ית או חתלתולת מין

אימי עירון, מנכ"ל סלונה, חושבת שכולנו קורבנות ההתעללות התפיסתית של המדיה. על הסרט החשוב "מיס רפרזנטיישן"

06/03/2012
אימי עירון קבלו עדכונים מאימי
  • RSS
» האחריות מוטלת עלינו. עירון (צילום: יורם אשהיים)

המדיה היא כלי הנשק החזק והקטלני ביותר שמכוון כיום נגד נשים. היא מנציחה בתודעה הקולקטיבית את האפשרות היחידה שיש לנשים בעולם: להיות יפות ולתפוס גבר עשיר שיפרנס אותן.

"את לא יכולה להיות מה שאת לא רואה", אומרת מריאן רייט אדלמן, נשיאת הקרן להגנת ילדים. אשה לעולם לא תגדל להיות מנהיגה ומובילה אם כל חייה טופטף לתודעתה המתעצבת רק מסר אחד – "אשה שווה היא אשה רק יפה".

נשים שלא רואות נשים שמובילות עסקים, מהלכים מדיניים,  מחקרים אקדמיים או מהלכים חברתיים, לא גדלות עם ההכרה וההבנה שהאפשרות הזאת בכלל קיימת. נערות צעירות שמופגזות מכל עבר בדימוי נשי סקסיסטי וחסר ערך, בסוף יאמינו שזה המקום היחיד שנועד להן בעולם. כי כך פועלת ההכרה – חוזרים על המסר מספיק פעמים בסוף הוא נקלט והופך להוויה ומציאות חיים.

נערה אמריקאית מבלה 31 שעות בצפייה בטלוויזיה, 17 שעות בהאזנה למוזיקה, 3 שעות בצפייה בסרטי קולנוע, 4 שעות בקריאת מגזינים, 10 שעות באינטרנט שהם 10 שעות ו 45 דקות של צריכת מדיה בממוצע מדי יום. השפעת המדיה על הלך הרוח שלה ותפישת העולם שלה מכרעת.

המדיה מעצבת מציאות, משרישה מסרים, מעצבת דעת קהל ותרבות. כוחה ההולך ומתעצם, בשלל הפלטפורמות, מביא איתו נזק עצום לנשים, דווקא כשהיה נדמה שאנחנו צועדים לעבר תקופה נאורה ושיוויונית יותר. המדיה לצערי, היא הכח המשפיל הגדול והנורא ביותר נגד נשים כיום. והיא מפגיזה את תודעתנו בכל יום ובכל דקה במסרים שקשה מאוד להתגונן בפניהם.

את המציאות הזו, יהיה קשה מאוד לשנות, כל עוד קברניטי המדיה הם ברובם גברים. מחקר בינלאומי בנושא תקשורת מציג שוב את תת הייצוג נשי המדיה:

שיעור הנשים העיתונאיות בארה"ב לא עולה על 27%.

שיעור הנשים בתפקידי ניהול מדיה בגרמניה לא עולה על 2%.

בארץ יש עורכת ראשית אחת של עיתון יומי: עאידה תומא-סלימן, העורכת של העיתון הוותיק ,אל איתיחאד'.

התוצאה של תת היצוג של נשים בתפקידים בכירים במדיה היא מיס רפרזנטציה של המציאות. האפשרות של נשים חזקות ומובילות לא נצרבת בתודעה הקולקטיבית ובכך מונצח לעוד שנים רבות מעגל החולשה הנשית.

נשים נעות בערוצי המדיה במרחב המצומצם שבין 'תקרת הזכוכית' ל'רצפת הבוץ'. בין מגישות חדשות חמורות סבר לבין נערות ריאליטי קלות ראש. בין ביצ'יות-לסביות-פמינסטיות- משופמות, לבין בימבוז- בלונדיות- גולד דיגריות- משתילות סיליקון.

נערות ונערים שמתבגרים בעולם של היום סופגים את המסר יום יום ושעה שעה: ערכה של אשה נמצא בגוף ולא בשכל או באישיות. המסר הוא אחיד מתוכניות הריאליטי, דרך הסיטקומים והסרטים ההוליוודיים: תהיי יפה, מצאי גבר שיתאהב בך, תתחתני, תעשי ילדים ותני לו לדאוג לך.

ואגב, את יכולה לשאוף להיות הילרי קלינטון רק קחי בחשבון שתגמרי כביצ'י-בוס בודדה, אומללה, וללא אהבה.

והנערות, החשופות כל כך, שאישיותן המתעצבת לא יודעת לבקר ולהדוף את המסרים האגרסיביים, שבוחנות את גופן המתבגר מול סטנדרטים בלתי אפשריים - מרגישות חלשות מתמיד.

לא בכדי רואים עליה תלולה בהפרעות האכילה – בארה"ב 61% אחוז מהנערות סובלות מהפרעת אכילה כלשהי. בעשר השנים האחרונות  שולשה כמות הנערות שעושות ניתוחים פלסטיים.

נתונים מטורפים של תיעוב עצמי נשי קולקטיבי.

אגב, תפישה זו פוגעת לא פחות בגברים. של העתיד גברים רואים רק גברים מנהיגים, מנחי תוכניות, פוליטיקאים, שעל זרועם מונחות נשים קטנות חמודות יפות. ולטווח הארוך מוכתב סטנדרט – אשה בוחרים לפי איך שהיא נראית, ואם בחרת אשה מסיבות אחרות – יכול להיות שאתה לא גבר?

וכך המדיה ממשיכה לעצב ולעוות ולבצע בנשים "הכחדה סימבולית" - זה המונח החדש שתבעו נשים בארה"ב. במקום להיתפס כנשים מורכבות רב מימדיות שיכולות להיות בו זמנית גם אמא, גם פאם פאטאל, גם ביץ', גם מנהיגה אסרטיבית וחכמה - ייצור אנושי מורכב ולא דמות פלקטית - אנחנו ממשיכות לנוע בין המכשפה לחתולה סקסית. ראואאאווור.

האחריות לשינוי מוטלת על כתפי הנשים. לפני הכל על נשים מובילות בעולם המדיה והתקשורת, אבל גם על כל אשה.

נשים צריכות לנהל את הנרטיב הנשי בעולם. לספר את הסיפורים של עצמן ולכתוב אותם בכל ערוץ מדיה אפשרי.

זו הדרך היחידה להתחיל לסדוק את הדימוי הנשי המעוות שנכפה עלינו.

אתן מוזמנות כבר היום לספר את הסיפור שלכן ולהשמיע את קולכן בבלוג בסלונה.

הסרט מיס רפזנטיישן מרכז בצורה בוטה ומטלטלת את ההשפעה ההרסנית של המדיה על הדימוי העצמי הנשי. תולדות התיעוב העצמי הנשי.

סרט חובה!!!

יס דוקו, יום ה' 8.3 22:00 תקליטו ותראו עם הילדים. ואם אין לכן יס, תמצאו חברה שיש לה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה