אמהות הן הגיבורות האמיתיות

יעל אבקסיס: מאחורי כל "גיבור" או "גיבורה" עומדת אמא, שבחוכמתה הנשית יודעת כיצד לחזק את האני הפנימי של ילדיה, ולשמש מודל לחיקוי

04/03/2012
יעל אבקסיס קבלו עדכונים מיעל
  • RSS
» יעל אבקסיס

ערב. היום על סף סיום ואני יושבת עם בני בחדר ומקריאה לו סיפור לפני השינה מספר חדש שהתחלנו ממש היום-101 גיבורים. "אוצר של סיפורים ודמויות שכל אדם צריך להכיר...מצאו את הגיבורים שלכם!" כתוב על גב הספר.

בעודי מקריאה את הספר לבני חלפה מחשבה מטרידה במוחי: מעניין כמה נשים הצליחו להשתרבב לרשימת המצוינות הזו? 30? 40?

בסובלנות וסבלנות קראנו יחד חמישה עמודים צפופים וכשהילד נרדם התחלתי לספור. אחת..שתיים..שלוש. כשסיימתי לעבור על הספר גיליתי שרק עשר נשים הצליחו להיכנס לרשימה הנכספת של 101 הגיבורים שכל אחד חייב להכיר. כמעט 10 אחוזים במשקל הדפים - כמעט 100 אחוזים של טעם מר אצלי בתוך הלב.

את הספר אגב, כתב ההיסטוריון סיימון סבאג מונטיפיורי. אני מאמינה שאם הוא היה עוצר רגע וחושב כמה רבדים עמוק יותר, או שלחילופין אישה היתה חתומה על הכתיבה התוצאה הסופית היתה אחרת לגמרי. היינו מוצאים שם למשל את הסופרת והפמיניסטית סימון דה בובואר, את פעילת זכויות האזרח רוזה פארקס, את המשוררות רחל וזלדה ואפילו את הלנה רובינשטיין, רוקחת הקרמים שפרצה את הדרך לתעשיית יופי שלמה. כל אחת מהן היא עולם ומלואו וחלקן הגדול אימהות שהצליחו בעשר אצבעות גם לשנות את ההסטוריה וגם לגדל משפחה לתפארת. וזה לא פשוט.

אני מאמינה שמאחורי כל "גיבור" או "גיבורה" עומדת אמא, שבחוכמתה הנשית יודעת  כיצד לחזק את האני הפנימי של ילדיה, לתת להם את הכלים להצלחה ובתוך כל זה לשמש להם מודל לחיקוי. ואם צריך לסכם את כל העניין הזה בשורה, אני פשוט יכולה לומר שמאחורי כל גיבור בספר עומדת גיבורה אחת בחיים האמיתיים - אמא שלו.

בשדה האלימות צומחים רק קוצים

בוקר. כמה שעות לפני כן ואני עוד טעונה באנרגיות. מגיעה לבית "רוח נשית" כשכולי ציפייה לקראת מפגש המבוא שלנו עם 10 המשתתפות החדשות- כולן אימהות, כולן נפגעות אלימות. במהלך המפגש אנחנו מספרות לנשים על העמותה ועל האפשרויות העומדות בפניהן להשתלבות וקבלת ליווי. אני מסתכלת עליהן ורואה איך סימני האלימות אינם נעלמים עם השנים, אני חווה את התחושות שלהן, את האווירה בחדר, אני מרגישה: שהן מבוהלות, ספקניות ובעיקר תשושות. ויחד עם זאת, ולמרות שגיהנום העבר עדין ניכר ומלווה אותן, כוח בלתי מוסבר מושך אותן לרוח נשית, הן מבקשות לעשות שינוי, רוצות להמשיך קדימה. הן מספרות לנו על שאיפותיהן לעתיד וביחד אנו מנסות לנתב כל אחת מהן לעבר המסלול הנכון עבורה: סדנת תעסוקה, ליווי על ידי מנטורית, אימון אישי, סדנה לבניית עסק או הכשרה מקצועית.

בן רגע ממש פיתחתי לגבי הנשים האלו רגשות הערצה. כמה כוח נדרש מהן כדי לקום ולעשות מעשה, חשבתי לעצמי. כמה עוצמה וכמה אמונה יש בהן . כי בסיכומו של דבר הן חוו את הגרוע מכל, הן היו במקום בו הייאוש הוא הדבר הכי קרוב ומוכר. והן מבינות הכי טוב מכולנו שבשדה של האלימות צומחים רק קוצים, שבשדה הזה אי אפשר אפילו להתחיל לזרוע זרעים של הצלחה.

במהלך המפגש שמעתי מהנשים המדהימות האלו את סיפור חייהן שתקתי והקשבתי בצמא. למדתי מהן על עזרה הדדית, על חברות, על תמיכה ועל אמונה והבנתי איך המציאות היום יומית, השגרתית, המובנת מאליה של רובנו היא החלום הורוד שלהן. כולן נכנסו לי אל תוך הלב ושתיים מהן המשיכו ללוות אותי במחשבות גם ימים לאחר מכן - שתי אימהות חד הוריות שנפגשו במקלט לנשים מוכות והחליטו לשכור יחד דירה ולהעניק לילדים שלהן עתיד אמיתי.

צעד קטן במדרגות, צעד גדול אל החופש.

הבחירה להיות חופשיות ולחיות חיים עצמאיים למענינו ולמען עתיד טוב יותר של ילדינו היא איננה קלישאה - זו האחריות שלנו כנשים. אנחנו אולי רחוקות אלפי שנות אור מהשינוי המיוחל אל עבר חברה שיוויונית אך הצעדים הקטנים הם אלו שעושים את ההבדל. הם אלו שיכולים להסביר בלי מילים כמעט למה האימהות הן הגיבורות הכי אמיתיות שיש.

יעל אבקסיס

נשיאת פורום נשות העסקים של עמותת "רוח נשית"

לרגל 'יום האישה הבינלאומי' עמותת 'רוח נשית' בשת"פ עם תיאטרון 'הבימה'. מזמינה להצגה "מונולוגים מהואגינה" ולמפגש לאחר ההצגה עם השחקניות גילה אלמגור, עידית טפרסון ויעל צפריר כרטיס במחיר מיוחד של  100 ₪

קודש לפעילות 'רוח נשית' הפועלת לעצמאות כלכלית של נשים נפגעות אלימות.

ביום שישי, ה-9.3.2012 בשעה 13:00 בתיאטרון הבימה החדש, אולם ברטונוב.

שכולל דברי פתיחה של יעל אבקסיס, נשיאת פורום נשות העסקים של רוח נשית.

על "רוח נשית" – "רוח נשית" חותרת לחולל שינוי חברתי לקידום כוחן הכלכלי של נשים נפגעות אלימות בישראל, מתוך ראייה פמיניסטית ומחוייבות לצדק חברתי. העמותה פועלת לסייע מדי שנה למאות נשים נפגעות אלימות להגיע לעצמאות כלכלית, לצמוח ולהתעצם על ידי רכישת ידע מקצועי ומיומנויות תעסוקתיות, שילוב בתעסוקה מכבדת ומתגמלת, ותכנון מקצועי וכלכלי לטווח ארוך.

כרטיסים להצגה ולמפגש במחיר 100 ₪ ניתן לרכוש באתר רוח נשית, או בטלפון 072-2507770

עמותת רוח נשית הוקמה בשנת 2007, במטרה לעזור לנשים נפגעות אלימות להגיע לעצמאות כלכלית. העמותה, מהווה כתובת אחת, לנשים מכל שכבות האוכלוסייה, עפ"ר בגילאי 22-55, שנפגעו מאלימות פיזית, מינית, נפשית וכלכלית.

ברוח נשית מעמידים לרשותן מאמנות אישיות, מנטוריות לעצמאות כלכלית, עורכות דין, כלכלניות, משפטניות ונשות עסקים במטרה לעזור לנשים אלה להסתכל קדימה על עתידן ולהעניק להן הזדמנות לחזור למעגל העבודה ולעזור לעצמן.

רוח נשית מבוססת על מערך של מתנדבות, נשים מקצועיות (קואוצ'ריות עסקיות, קואוצ'ריות אישיות, יועצות תדמית ועוד) הנרתמות לתת שעות רבות של ידע ותמיכה לנשים המצטרפות לעמותה.

ברוח ערכי העמותה פועל פורום של נשות עסקים של העמותה היוזם ומקדם מיזמים מניבי הכנסות לעמותה. יעל אבקסיס משמשת נשיאת פורום נשות העסקים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה